Developerská společnost YIT zkolaudovala rezidenční projekt Parvi Cibulka, který vznikl revitalizací bývalé továrny v Praze 5 na bydlení loftového typu. Ke koupi nyní zbývá necelá třetina z celkových 150 bytových jednotek. Součástí objektu je rovněž devět nebytových prostor.
Citlivá přeměna bývalé továrny Meopta v pražských Košířích, v níž se dříve vyráběla jemná mechanika a optika, na projekt loftového bydlení byla završena a budova o šesti nadzemních podlažích je zkolaudována. V projektu probíhají poslední dokončovací práce a developer souběžně zahájil technické předpřejímky jednotek s budoucími vlastníky. Předání dokončených jednotek majitelům bude zahájeno ve druhé polovině ledna příštího roku.
V Parvi Cibulka vzniklo 150 bytů ve stylu loftů, ovšem s praktickým členěním od 1+kk po 5+kk a velikostech od 44 do 250 m2. K dispozici jsou v mnoha variantách – s vysokými stropy, vestavěnými patry, galeriemi, skyboxy nebo střešními terasami. Noví majitelé se mohou těšit na dostatek parkovacích míst, sklepů a sklepních kójí, dále na kočárkárny, místnosti pro mytí kol a psů i sdílenou dílnu. YIT v objektu vybudovala také pasáž s devíti obchodními jednotkami. Parvi Cibulka stojí naproti již dokončené budově Aalto Cibulka, se kterou bude mít sdílenou recepci. Obě propojuje soukromý vnitroblok s velkým parkem, kde nechybí odpočinkové posezení, vodní prvek ani dětské hřiště.
„U projektu Parvi Cibulka, z nějž máme aktuálně prodáno zhruba 70 % bytů, i přes složitou situaci na realitním trhu stále evidujeme značnou poptávku. Jedná se totiž o exkluzivní bydlení s nezaměnitelným geniem loci, které si navíc své zájemce díky variabilitě jednotek získá jak z řad singles a párů, tak vícečlenných rodin, ale i těch nejnáročnějších klientů hledajících luxus. I když všechny čtyři unikátní penthousy v nejvyšších poschodích jsou už prodány, k dispozici stále máme krásné velkometrážní byty s předzahrádkami či velkými terasami a výhledy na město nebo do zeleně,“ popisuje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.
O návrh projektu se postaral renomovaný architekt Jakub Cigler, který zkombinoval industriální charakter budovy s nadčasovým finským stylem. Přesto, že objekt původní továrny není památkově chráněn, při revitalizací na moderní loftové bydlení kladla YIT důraz na zachování řady historických prvků. Jde například o původní velikosti a členění oken, pojistky na informační systém pater či zvonky u bytových dveří. Ve dvou ze sedmi samostatných vstupů byla naproti poštovním schránkám použita původní světla. Vedle teracového schodiště je částečně zachováno také zábradlí, to stávající bylo včetně madel repasováno a s ohledem na dodržení normových požadavků pouze doplněno o nové výplně. U vchodu G je nainstalována původní pamětní deska na památku obětí 2. světové války. Objekt navíc disponuje funkčním krytem civilní ochrany III. kategorie.
Rezidence Parvi Cibulka vyrostla v oblíbené čtvrti Praha-Košíře s potřebnou občanskou vybaveností a dobrým dopravním spojením. V okolí se nachází např. potraviny, mateřské i základní školy, ale také dětské hřiště, fitness či tenisové a squashové kurty. Do obchodních center se pak dá autem dostat za cca 10 minut. Projekt stojí na hranici přírodního parku Košíře-Motol, který láká na příjemné procházky nebo jogging.
O YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (výslovnost: vaj aj tý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny finské YIT sahají až do roku 1912, letos tak slaví již 110 let fungování. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 23 projektů (včetně jednotlivých etap větších celků, které samy o sobě de facto představují středně velké bytové projekty). Ve výstavbě je nyní 6 projektů: Koti Libeň, Vesi Hostivař, Happi Milánská, Rivi Bachova, přelomový projekt Suomi Hloubětín s 11 etapami bytových domů a sousední polyfunkční projekt Lappi Hloubětín s téměř 290 byty a komerčními prostory. Na ploše původního více než 10hektarového brownfieldu v Hloubětíně tak vzniká nová čtvrť s bydlením, obchodními prostory a školkou, kde najde domov zhruba 3 500 obyvatel. Další projekty má developer v přípravě.
YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol”, kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.
Skupina YIT je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Při všech svých stavbách dbá na trvalou udržitelnost a respekt k životnímu prostředí. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků. Její obrat v roce 2021 dosáhl téměř 2,7 mld. eur. Skupina aktuálně působí v 9 zemích: Finsku, Švédsku, Norsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Pracuje pro ni přes 5 500 lidí. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.