PRAHA 22. března – Česká národní banka především v první půlce loňského roku výrazně zvyšovala úrokové sazby. Zhodnocení bezpečných spořicích produktů, jako jsou spořicí účty či termínované vklady, tak loni vzrostlo na nejvyšší úrovně za 10 let. Přesto ani zdaleka neporáží vysokou inflaci, to se nedaří ani stavebnímu spoření nebo penzijnímu připojištění. Češi tak hledají alternativní možnosti spoření, jednou z nejjednodušších jsou crowdfundingové platformy, např. ve Fingoodu loni průměrný výnos dosáhl 10,34 %.
Nejlepší spořicí účty v současné době nabízejí výnos kolem 6 %, na podobných úrovních byly úrokové sazby naposledy zhruba před 10 lety. Na první pohled skvělá zpráva, i když jsou tyto vklady jsou zpravidla omezeny maximální výší investice a podléhají 15% zdanění. Ještě
o zhruba procentní bod výše se pohybuje aktuální zhodnocení nejlepších termínovaných vkladů s roční fixací.
Přes rychlý nárůst úrokových sazeb tyto vklady ale ani zdaleka neporážejí inflaci. Ta dosáhla za loňský rok 15,1 % a ani v novém roce zatím příliš neklesá. Navíc se nedá předpokládat, že by úrokové sazby letos mohly dále růst, ČNB se zatím k dalšímu navyšování svých sazeb staví spíše zdrženlivě.
Na podobných úrovních s maximálním výnosem kolem 7 % před zdaněním se pohybuje
i stavební spoření, kde se navíc řeší zánik nebo omezení státní podpory v současné výši 2000 Kč ročně. A klienty v loňském roce příliš nepotěšily ani fondy v doplňkovém penzijním připojištění. Dynamické fondy zaměřené především na akcie loni kvůli turbulentnímu vývoji způsobeného válkou na Ukrajině vesměs ztrácely, průměrně odepsaly 12 %. Výnos dluhopisových fondů se pohyboval kolem nuly.
„Čeští střadatelé a investoři proto stále častěji hledají alternativní možnosti pro zhodnocení svých úspor. Jedním z nejoblíbenějších se stávají crowdfundingové platformy, průměrný výnos našeho portfolia v loňském roce dosáhl 10,34 %. Naši klienti si tak připsali nadstandardní výnos, navíc je může hřát, že se podílejí na růstu českých firem, za každou investicí je zajímavý podnikatelský příběh,“ říká spolumajitel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler.
Aktuální zhodnocení vybraných spořicích produktů:
Přes platformu tak v současné době pravidelně či jednorázově investuje již více než 10 tisíc lidí, kteří nejčastěji ročně vloží několik desítek až stovek tisíc korun. „Investoři oceňují pestré možnosti výběru investice, zároveň postupují velmi nízké riziko. Samozřejmě máme v portfoliu i několik projektů, které nevydělávají, ale celkově je kvalita našeho portfolia lepší, než je standard v bankách. Projekty si pečlivě vybíráme, rovněž klientům doporučujeme, aby riziko případné ztráty snížili rozdělením svých peněz mezi více investičních nabídek,“ dodal.
Investice do českých firem přes platformu Fingood jsou zajištěny movitým i nemovitým majetkem, každá investice má daný pevně stanovaný výnos, aktuálně nejčastěji v rozmezí mezi 8 a 12 % ročně, doba splatnosti se standardně pohybuje mezi 10 a 36 měsíci.
„V současné době ani náš průměrný výnos současnou vysokou inflaci nepokryje. Nicméně lze očekávat, že inflace začne ve druhé polovině roku klesat. A následný pokles sazeb ČNB povede i ke snížení úročení spořicích účtů či termínovaných vkladů. Našim investorům současný výnos mezi 8 a 12 procenty zůstane neměnný po celou dobu splatnosti investice,“ uzavřel Vít Endler.
O Fingood
Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům bezpečné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 100 firem, celkový objem investic přesáhl miliardu korun.