PRAHA/OSTRAVA 3. dubna – Dlouholetá ostuda v centru ostravské části Poruba – bývalé obchodní centrum Marica – se dočká nového vlastníka a přeměny
na multifunkční bytové centrum. Regionální developerská společnost Rybka Building chce na místě vybudovat přes 50 bytů, nebytové prostory, parkoviště i dětské hřiště. Peníze na koupi a přestavbu získává mj. přes crowdfundingovou platformu Fingood.
Bývalý obchodní komplex Marica v centru Ostravy – Poruby už dlouhá léta chátrá, stalo
se z něj sídlo bezdomovců a je trnem v oku místním obyvatelům i radnici. Osud Marici
se rozhodla změnit místní stavební firma Rybka Building. Ta má v plánu tomuto místu vdechnout nový život a ze stávajícího objektu vytvořit 51 nových bytů a 6 nebytových prostor pro komerční účely. Kromě bytů zde vznikne také 32 garážových stání a parkoviště pro dalších 22 vozidel. Plán počítá také s výstavbou dětského hřiště.
„Projekt je koncipován na dva a půl roku. V první fázi zakoupíme nemovitost, na kterou máme podepsanou rezervační smlouvu. Dalším krokem je samotná realizace stavby,“ říká David Rybka, šéf rodinné firmy ze slezských Kravař. A dodává, že projekt má silnou podporu
ze strany radnice, město již na celý záměr vydalo stavební povolení.
Kromě vlastních zdrojů použije společnost na koupi nemovitosti i peníze získané
na crowdfundingové platformě Fingood. „První tranši v objemu 16 milionů korun jsme vyprodali během několika hodin. Nyní je možné proinvestovat dalších více než 17 milionů s ročním výnosem 12 % a tříletou splatností,“ říká spolumajitel Fingoodu Vít Endler.
Společnost Rybka má s financováním prostřednictvím crowdfundingu bohaté zkušenosti, před nákupem Marici už s platformou Fingood už profinancovala projekty v objemu přes 100 milionů korun. Tyto peníze použila na různé developerské projekty v Moravskoslezském kraji. „Je to win-win způsob financování. Investorům zaručuje zajímavý výnos a nám dává možnost rychle dokončit naše stavby a postupně růst,“ vysvětluje oblíbenost crowdfundingu David Rybka.
Právě developerské společnosti podle něj pro peníze z crowdfundingu míří pravidelně. „Především menší developeři mají velký problém se získáním úvěru, kromě vysokých úrokových sazeb banky také chtějí větší hodnotu zástavy než v minulosti. Developeři i stavební firmy proto ve větší míře hledají alternativní formy financování včetně crowdfundingu. Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží,“ vysvětlil Vít Endler s tím, že platforma takto loni profinancovala realitní projekty v řádu několika set milionů korun.
Přes platformu tak v současné době pravidelně či jednorázově investuje již více než 10 tisíc lidí, kteří nejčastěji ročně vloží několik desítek až stovek tisíc korun. „Investoři oceňují pestré možnosti výběru investice, zároveň postupují velmi nízké riziko. Celkově je kvalita našeho portfolia lepší, než je standard v bankách. Projekty si pečlivě vybíráme, rovněž klientům doporučujeme, aby riziko případné ztráty snížili rozdělením svých peněz mezi více investičních nabídek,“ uzavřel Vít Endler s tím, že průměrný výnos pro investory loni přesáhl 10 procent.
O Fingood
Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům bezpečné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Investice jsou zajištěné movitým
i nemovitým majetkem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 200 firem, celkový objem investic přesáhl miliardu korun.