Představujeme vítěze „juniorské“ Robosoutěže 2023! Nejlepší roboti se znovu utkají v červnovém superfinále na festivalu Maker Faire Prague

Jarní část Robosoutěže určená pro mladší účastníky, tedy ze 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, se na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze uzavřela v odpoledních hodinách v pátek 28. dubna. Díky vysoké účasti 113 týmů se soutěž konala ve třech jednodenních kolech a vzešli tři vítězové: tým Gyrotechnici z Gymnázia Písnická, Praha 4, tým Havárie z Technecia Pardubice a tým CRoomba z Centra Robotiky Plzeň). Absolutního vítěze tak sice neznáme, ale 12-16 robotů s nejlepším skóre se utká ještě jednou – při superfinále na festivalu Maker Faire Prague v neděli 11. června na pražském VČeské vysoké učení technické v Prazeýstavišti.

Cílem letošní úlohy s názvem Ping-pong bylo sestavit a naprogramovat lego robota tak, aby dokázal v časovém limitu 90 vteřin samostatně a bez další pomoci přemístit a případně roztřídit co nejvíc barevných pingpongových míčků rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných úložišť. Soutěžili vždy dva roboti na jednom symetricky rozděleném hracím plánu, úspěch se při tom měřil počtem získaných bodů. Vítěz dne pak vzešel ze závěrečného vyřazovacího pavouka. 

Vítězné týmy z Prahy 4, Pardubic a Plzně

Tři finálová kola jarní části Robosoutěže se konala ve středu 26. 4. 2023, ve čtvrtek 27. 4. 2023 a v pátek 28. 2. 2023. Z přihlášených 138 robotů nakonec do soutěže nastoupilo 113 a vítězství oslavily tři týmy:

1. kolo: tým Gyrotechnici ve složení Tomáš Bocan, Jan Pospíšil a Lukáš Šebor z Gymnázia Písnická na Praze 4.

2. kolo: tým Havárie ve složení Martin Půlpytel, Radek Kalousek a Johana Šimon z Technecia Pardubice.

3. kolo: tým CRoomba ve složení Daniel Dvořák, Matěj Hruška a Tomáš Markytán ze Centra robotiky Plzeň

Přijďte se v červnu podívat na superfinále!

„Soutěžní úloha Ping-pong byla opravdu těžká, ale nabízela mnoho různých možností řešení, což soutěžící týmy ocenily – a designy vítězných robotů byly při sbírání míčků nesmírně efektivní,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. 

Letošním vyvrcholením jarní Robosoutěže bude superfinále, které se plánuje na neděli 11. června 2023 na festivalu tvůrců a inovátorů Maker Faire Prague v areálu Výstaviště Praha. Z každého ze tří kol Robosoutěže postupují 4 nejlepší týmy s nejlepším skóre a další čtyři můžou získat divokou kartu. V superfinále se se tak můžeme těšit na exhibici 12-16 „pingpongových“ robotů. 

Jaké týmy se superfinále zúčastní, stejně jako další informace o výsledcích jarní Robosoutěže 2023 najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. 

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30% výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz