Praha, 11. května 2023 – Už od roku 2002 si každý rok druhou květnovou sobotu připomínáme Světový den pro fair trade, který je věnován podpoře spravedlivého obchodu. Jeho smyslem je poukázat na tíživou situaci pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kteří se v dnešní době potýkají například s inflací, prudce rostoucími výrobními náklady nebo naopak s poklesem úrody v důsledku klimatické změny. Chudoba přitom vede často k využívání dětské práce. Ta byla například při výrobě kávy hlášena v 17 zemích.
„Světový den pro fair trade nám dává příležitost upozornit na věci, které jsou očím většiny lidí běžně skryté: na to, že ti, kdo pěstují a vyrábějí zboží naší každodenní spotřeby, žijí často ve velmi nuzných, nedůstojných podmínkách. V dodavatelském řetězci, na jehož konci jsme my, zákazníci, mají pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky velmi slabou pozici. My se snažíme upozorňovat na to, že jako spotřebitelé nemůžeme ignorovat rizika, která jsou s takovým nastavením světového obchodu spojená, jako je například porušování lidských práv nebo ničení životního prostředí,“ říká Lubomír Kadaně, ředitel neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko.
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/05/Carlos_Julio_COOAGRONEVADA_Fairtrade_CS_Kominek-1-1024x683.jpg)
V současnosti jsou pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky pod zvýšeným tlakem v důsledku dopadů celosvětové ekonomické krize po pandemii covid, ale i kvůli aktuální geopolitické situaci. Ta se výrazně promítla do životních nákladů nejen u nás. Údaje shromážděné organizací Fairtrade International ukazují, že náklady na pěstování a vývoz plodin ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky od roku 2021 výrazně vzrostly: hnojiva o 70 %, pohonné hmoty o 39 % a palety a plastové obaly o více než 20 %. Pěstitelé se potýkají s inflací, prudce rostoucími výrobními náklady a naopak s poklesem úrody v důsledku klimatické změny. Mnozí pěstitelé v důsledku toho opouštějí své farmy a hledají obživu jinde. „Mladí lidé v komunitách, kde se pěstuje například káva, dnes v jejím pěstování nevidí budoucnost. Skutečnost, že se lidé nedokáží v zemědělství uživit, je pro toto odvětví tragická a představuje riziko pro budoucnost celosvětového kávového sektoru,“ uvádí Monika Firl, manažerka pro kávu z Fairtrade International.
Podle dostupných údajů produkují drobní pěstitelé 60 % světové produkce kávy, avšak téměř polovina z nich žije v chudobě, téměř čtvrtina v extrémní chudobě. A přestože ceny kávy na burze v roce 2022 byly relativně vysoké, zisky z jejího prodeje se nakonec kvůli nízkým výkupním cenám nepodařilo dostat k samotným pěstitelům. Studie ukázaly, že pěstitelům obvykle zůstává přibližně 1 % z maloobchodní ceny kávy, což u šálku kávy za 4 USD představuje přibližně 0,04 USD na šálek (tedy cca 1 Kč). Chudoba vede často k využívání dětské práce, ta byla hlášena při výrobě kávy v 17 zemích. Výdělky pěstitelů kávy se od počátku 80. let reálně snížily na polovinu.
„Nejde ale pouze o kávu, ale i drobní pěstitelé dalších plodin jako jsou třeba banány nebo kakao jsou v podobné situaci. Realita je také taková, že celá domácnost pěstitele kakaa v Pobřeží slonoviny si nyní za den vydělá průměrně jen 160 Kč, takže například čokoládu by si sami mohli dopřát jen velmi těžko“ připomíná také Lubomír Kadaně. Chudoba je jednou z příčin toho, že celosvětově je podle údajů Mezinárodní organizace práce (ILO) nuceno víc než 160 milionů dětí pracovat místo toho, aby chodily do školy. Z tohoto množství se v 70 % případech jedná o děti pracující právě v zemědělství. Odhaduje se , že na kakaových plantážích v západní Africe je takto nuceno pracovat přes 2 miliony dětí.
Světový den pro fair trade se ve světě slaví od roku 2002. V Česku se tento den připomínal poprvé v roce 2004. Od roku 2011 se vrcholem oslav v ČR stal každoroční piknikový happening Férová snídaně. Běžně má podobu komunitního pikniku, který letos pořádají dobrovolníci a dobrovolnice na více než 150 místech republiky a schází se na něm přes 5000 lidí. Jde tak o největší českou akci na podporu odpovědné spotřeby.
Tato zpráva byla vydána s finanční podporou Evropské unie. Za obsah textu je výhradně odpovědná organizace Fairtrade Česko a Slovensko, z. s. a nemusí nutně odrážet stanoviska Evropské unie.
Systém Fairtrade a známka FAIRTRADE
Známka FAIRTRADE označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích). Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity.
Fairtrade Česko a Slovensko, z.s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv. Již od roku 2004 pracujeme na zvyšování informovanosti o principech a smyslu systému Fairtrade. V České republice a na Slovensku zastupujeme globální organizaci Fairtrade International, jsme garantem vysoké kvality a důvěryhodnosti ochranné známky FAIRTRADE. Monitorujeme český a slovenský trh s fairtradovými výrobky a podporou uvědomělé spotřeby napomáháme k tomu, aby se fairtradové výrobky v co nejvyšší míře dostávaly do obchodní sítě v ČR a na Slovensku. Vedle spolupráce s obchodníky působíme také na širokou veřejnost, a to prostřednictvím aktivit, na kterých se podílíme, jako jsou kampaně Fairtradová města, Fairtradové školy nebo happening Férová snídaně. Více na www.fairtrade.cz.