Pro crowdfundingové peníze chodí už i velcí developeři, investoři získávají 12% výnos na tři roky

PRAHA 5. června – Crowdfunding jako alternativní způsob financování je mezi developery stále oblíbenější, využívají už jej i středně velké a větší společnosti. Zhruba tři čtvrtiny všech investičních příležitostí crowdfundingové platformy Fingood tvoří právě investice do nemovitostních projektů. Crowdfunding je zajímavý i pro investory, kterým v současné době jednotlivé projekty nabízejí výnos okolo 12 % ročně s tříletým investičním horizontem. 

Skupina MS-Invest s aktivy přes 1,6 miliardy korun aktuálně vybírá část peněz pro svůj projekt OC Lutín přes crowdfundingovou platformu Fingood. Vybíraných 20 milionů Kč bude použito na výstavbu a spuštění retail parku v Lutíně. „Zhruba tři čtvrtiny ze všech našich investičních příležitostí tvoří developerské projekty, především pro menší regionální společnosti. V posledních měsících ale vidíme, že crowdfunding zkoušejí i větší developeři, kteří přes nás profinancovávají část svých projektů,“ vysvětluje generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

Obliba crowdfundingu u středně velkých firem roste především kvůli ztíženému financování ze strany bank. Kromě vysokých úrokových sazeb a delšího procesu banky totiž v poslední době také výrazně zpřísnily pravidla pro poskytování úvěrů. A právě v oblasti financování nemovitostních projektů je tento změněný přístup nejvíce vidět. „Ztížený přístup k financování je v současnosti jednou z největších brzd českého stavebnictví. Developeři proto pro další rozvoj hledají alternativy k provozním i investičním úvěrům,“ dodal Vít Endler.

Průměrné úrokové sazby firemních úvěrů jsou na 20letých maximech kolem devíti procent,
za dva roky zdražily zhruba čtyřnásobně. Banky navíc výrazně zvýšily požadavky na zajištění, celý proces je zdlouhavý a administrativně náročný. Proto firmy hledají alternativní možnosti, crowdfunding je jednou z nejoblíbenějších. „Jsme především flexibilnější a umíme klientovy potřeby rychle vyřešit. To vše při zachování vysokého standardu řízení rizik,“ dodal Vít Endler.

Developeři podle něj oceňují především rychlost a jednoduchost celého úvěrového procesu. Pro investory je pak lákadlem především nadstandardní výnos. „Aktuální projekt OC Lutín nabízí investorům 12% roční výnos po dobu tří let. Letos je to zhruba dvojnásobný výnos oproti nejlepším spořicím účtům nebo termínovaným vkladům. Při klesající inflaci i sazbách v následujících dvou letech pak takový výnos nebude mít absolutně žádnou konkurenci,“ dodal.

Investoři si tak mohou u řady aktuálních projektů zajistit 12% výnos nejen pro letošek, ale po dobu dalších let. „Zhruba třetina z našich aktuálních investic je vypsána na tři roky. A v roce 2024 nebo 2025 bude 12% výnos výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB, a tudíž velmi atraktivní a u nových (seriózních) investic prakticky nedosažitelný,“ dodal Vít Endler.

Každá firma, která chce získat peníze přes Fingood, přitom prochází pečlivým skóringovým procesem a důraz je kladen i na kvalitu zástavy. „Zhruba ze 70 % jsou úvěry kryty nemovitou zástavou. I proto máme v tuto chvíli nižší podíl nesplácených úvěrů než v bankách, je pod 2 procenty,“ uzavřel Vít Endler.

Platforma Fingood umožňuje malým a středním firmám získávat peníze na rozvoj pomocí investic soukromých investorů, v prvním čtvrtletí letošního roku trojnásobně vyrostla, když jejím prostřednictvím do českých firem zamířilo přes 300 milionů korun. Za celý rok by objem investic měl přesáhnout 1,8 miliardy Kč.

Platforma se přitom nezaměřuje na start-upové investice, ale především na zavedené firmy, které chtějí dále růst a hledají financování v řádu od stovek tisíc až po několik desítek milionů korun. Mezi nejzajímavější firmy, které získaly financování přes Fingood, patří např. Remoska, Kilpi, Jarošovský pivovar, Rybka Building nebo Kolovna, celkem už Fingood podpořil více než 200 firem.

Počet investorů ve Fingoodu proto dále roste, přes platformu tak již nyní investuje zhruba 11.000 lidí. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo zhruba 2000 nových investorů. Pro ty je výhodou, že můžou investovat i malé částky a podpořit jimi více různých projektů. Průměrná výše vkladu investora do jednoho projektu se tak pohybuje kolem 22 tisíc korun. 

Letošní plánovaný rychlý růst je spojený i s technologickým rozvojem a zaváděním řady novinek. Aktuálně Fingood spustil investiční peněženku, kterou lze jednoduše nabít a poté z ní napřímo investovat. „Investování je tak ještě jednodušší, rychlejší a přehlednější,“ vysvětlil výkonný ředitel Fingoodu Jan Horák.

O Fingood

Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům zajištěné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 200 firem, celkový objem investic přesáhl 1,5 miliardy korun.