Zaniklé historické objekty a krajina královského města Hradce Králové ožívají díky jedinečnému projektu Věnná města českých královen. Historikům a IT specialistům se podařilo virtuálně zrekonstruovat historii města věnovaného českým královnám, vytvořit 3D modely historických budov a objektů a pomocí rozšířené virtuální reality a mobilní aplikace zpřístupnit české veřejnosti. Na projektu se podílí Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, Muzeem východních Čech v Hradci Králové a Historickým ústavem Akademie věd ČR.
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/06/Vodarna-1024x507.jpg)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/06/Katedrala-Sv.-Ducha.png)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/06/Prazska-pevnostni-brana.png)
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/06/Muzeum-Hradec-Kralove-najezd.png)
Města, jejichž výnosy panovníci věnovali královnám, tzv. královská věnná města, jsou českým fenoménem, který nenajdeme jinde v Evropě. Jsou živou součástí historického vědomí a vědci se je nyní rozhodli oživit pomocí nástrojů historické geografie, virtuální reality a kyberprostoru. Z devíti měst je to například Mělník, Trutnov nebo právě Hradec Králové, který patřil královnám z rodů Přemyslovců či Lucemburků. Hlavními výstupy projektu je členitá mobilní aplikace a webportál, jež slouží jako specializovaný historický průvodce věnnými městy a jejich městskou krajinou.
V případě Hradce Králové se lze na 3D cestu časem vydat prostřednictvím rozšířené i virtuální reality v podobě 3D brýlí, včetně 3D rekonstrukce již zaniklých městských areálů a ukázek dobového života. V praxi to vypadá tak, že si návštěvník Muzea Hradce Králové tyto 3D brýle nasadí a bude si moci detailně prohlédnout historické budovy a objekty, které už dávno zanikly. Aplikaci pro virtuální realitu, ale i mobilní aplikaci pro rozšířenou realitu vyvinul tým IT odborníků pod vedením Ing. Jiřího Chludila z Katedry softwarového inženýrství FIT ČVUT. Vědecké rekonstrukce historických objektů, tzn. obsah aplikace, pak dodali historici, archeologové a památkáři z ostatních zapojených institucí. Oba týmy tak spolu musely úzce spolupracovat a pochopit způsob práce toho druhého.
„Naším cílem bylo pomocí vyspělé počítačové grafiky zrekonstruovat již zaniklé městské areály a ukázky dobového života. Do vývoje aplikací se zapojili nejen naši odborníci, ale také studenti v rámci svých závěrečných prací,“ říká k projektu Ing. Jiří Chludil.
„Hlavním cílem projektu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje bylo ozřejmění tohoto výhradně českého dějinného fenoménu a jeho prezentace široké veřejnosti. Jedinečné na tomto projektu je prolnutí naprosto odlišných oborů, a to historie a IT,“ říká hlavní řešitel projektu doc. Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové a současně docent Univerzity Hradec Králové.
Jako další výstupy projektu vznikly svazky Historického atlasu měst ČR pro Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Poličku a Vysoké Mýto, obsáhlá odborná knižní monografie o královských věnných městech, webový a mobilní průvodce věnnými městy a celá řada dalších.
Více informací o projektu https://www.kralovskavennamesta.cz/index.html
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm cca 18 000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům na 350 akreditovaných studijních programů a z toho přes 130 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251. až 300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University ofEindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz. Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.