FEL ČVUT představí na Týdnu inovací své kráčející i pásové roboty. Jejich autonomní pohyb řídí palubní umělá inteligence

8. ročník Týdne inovací, největší tuzemské události v oblasti inovací a umělé inteligence, nabídne stejně jako v předchozích letech bohatý program, kterého se zúčastní i zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT. 

Týden inovací se již od svého prvního ročníku systematicky věnuje tématu umělé inteligence (AI), v letošním roce bude tomuto tématu věnována zvláštní pozornost s ohledem na využití umělé inteligence v každodenním životě. Během diskuzních panelů se mnoho předních odborníků zaměří na její roli v oblasti podnikání, startupů a společnosti jako celku. Hlavní program se uskuteční v úterý 10. října a v rámci inovačního veletrhu se představí tým robotiků a informatiků z katedry počítačů, Centra umělé inteligence a katedry kybernetiky. Chybět nebude ani odborná přednáška prof. Tomáše Svobody, vedoucího robotického týmu CTU-CRAS-NORLAB, který skvěle reprezentoval FEL ČVUT na “olympiádě robotů” DARPA Subterranean (SubT) Challenge organizované americkou vládní agenturou.

Jako největší lákadlo své účasti na inovačním veletrhu si výzkumníci z FEL ČVUT připravili kráčejícího čtyřnohého robota SPOT s robotickou rukou, který významně rozšířil možnosti výzkumu autonomní manipulace bez dozoru člověka, což je jedna z nejméně probádaných oblast současné robotiky. Tým robotiků a informatiků z FEL ČVUT připravil několik projektů, v nichž roboti snímají okolí a navazují interakci s okolním prostředím. Jako příklad může sloužit nasazení mobilních robotů pro průzkum a inspekci dosud neznámých prostor, kde mohou být využiti ve spolupráci se záchranáři nebo při budování komunikační infrastruktury v náročných podmínkách bez GPS signálu. Na výstavním stánku bude možnost seznámit se s vybranými kráčejícími i pásovými roboty, které dokáží aktivně interagovat s okolím a samostatně se pohybovat jak v dobře známém, tak i v neznámém prostředí. Návštěvníci budou moci nahlédnout do perspektivy robotů, zjistit, jak vnímají své okolí a jaké faktory ovlivňují jejich rozhodování.

Přednáška profesora Tomáš Svobody s názvem „Autonomní roboti ve službách lidí: současné možnosti a hlavní výzvy“ přiblíží základní stavební kameny autonomních robotů a jednu z možných definic jejich inteligence. Dále se zaměří na to, co současní roboti umí a neumí a co ještě potřebujeme k tomu, aby byli široce přijati do běžného života. Přednáška, která proběhne 10. října od 16:00 v Seminární místnosti Einstein, rovněž představí omezení současných řídicích algoritmů, jež vyžadují velké množství výukových dat, a ukáže jednu z možných cest k překonání těchto omezení.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na https://fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings: V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 280. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 201. až 250. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.-300. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 190. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Více na www.cvut.cz.