Česká republika se stává pro mladé zahraniční studenty atraktivním trhem

V posledních letech přibývá mladých lidí, kteří k nám přicházejí ze zahraničí a kteří považují Českou republiku za zemi s rozvinutou „znalostní ekonomikou“, tedy za vyspělý ekonomický systém, který jim nabízí vysoký potenciál jejich profesního růstu. Láká je výborná úroveň našich vysokých škol a vynikající zkušenosti našich odborníků.

Tento trend potvrzují i údaje Českého statistického úřadu. Podle aktuálních informací ČSÚ u nás v současnosti studuje 55 000 mladých cizinců a jejich počet v každoročně vzrůstá – již několik let se tento trend drží na 3% meziročním růstu.

Celkem u nás studují mladí lidé ze 166 zemí, největší zastoupení mají studenti ze sousedního Slovenska (38 %), za nimi následují ti z Ukrajiny a Ruska. Ale do Česka míří také studující z exotických zemí, jako jsou Indie, Čína, Írán, Vietnam nebo Izrael, a část zahraničních studentů tvoří ti, kteří k nám přicházejí z USA, Itálie nebo Francie. Řada studentů zde nejen navštěvuje studentské programy, ale získávají tady i pracovní zkušenosti, protože využívají možností působit jako stážisté u některé z tuzemských firem.

Znalosti, které jinde nenašli

Někteří z nich našli útočiště také v architektonickém ateliéru LOXIA: v posledních letech tu nabrali zkušenosti a prohloubili své znalosti stážisté například ze Slovenska, Bulharska, Polska, Anglie, Francie, Švédska, Indie, Sýrie, Srbska nebo ze Severní Karolíny (USA). Jejich přítomnost vnímá LOXIA jako inspiraci a jedinečnou možnost k výměně zkušeností.

„Pochopitelně nás těší, že tito mladí lidé považují Českou republiku za zemi, kde se mohou naučit nové věci. Zároveň ale i my vnímáme jejich přítomnost v našem studiu jako nesmírně přínosnou: můžeme poznat jejich architektonické vnímání a myšlení, pomáhají nám bořit zažité stereotypy. Někteří z nich se dokonce po absolvování stáže stali našimi stálými zaměstnanci, protože naše vlast jim podle jejich vlastních slov nabídla příležitosti a znalosti, které jinde nenašli. A pro nás představují obohacení našich architektonických řešení a další rozvoj projektů, na kterých společně pracujeme,“ popisuje svoje zkušenosti Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partnerka studia LOXIA.

Její slova potvrzuje Magdalena Kruk z Polska, která v ateliéru LOXIA pracuje od letoška a začínala zde právě jako stážistka: „Jedním z důvodů, proč jsem tu zůstala, je pochopitelně nádherná česká krajina s malebnými vesničkami – pohled na ně si vždycky užívám. Ale především mě přesvědčila stáž v LOXIA, protože právě tady jsem našla ideální prostředí pro svůj další profesní růst. Zkušenosti a znalosti mých nynějších kolegů jsou vynikající, a to včetně využívání moderních technologií a programů, mezi které patří digitální projekční systém BIM. S ním se sice pracuje již v mnoha zemích, ale nikde ne na tak vysoké úrovni jako zde.“

Škola projektování pomáhá studenty nasměrovat 

Nezanedbatelné procento zahraničních i českých studentů lákají i speciální dlouhodobé programy, které české firmy nabízejí. Například LOXIA spustila před dvěma lety svoji Školu projektování, v níž mají žáci a studenti možnost načerpat praktické znalosti od zkušených profesionálů z oboru a zároveň pod jejich vedením nahlédnout do praxe. Díky tomu dokážou následně lépe posoudit, jestli je práce architekta nebo projektanta profesí, která je bude bavit a naplňovat, nebo jestli se mají v rámci dalšího vzdělávání raději vydat jinou cestou.

V rámci Školy projektování představují odborníci z LOXIA během workshopů probíhajících v sídle studia na pražských Vinohradech nebo na školách jednotlivá odvětví stavebnictví, ukazují rozmanitost oboru a přibližují žákům a studentům, jak vypadá běžný den jednotlivých profesí působících v jejich oboru. 

„Během prvního roku fungování Školy projektování jsme v naší kanceláři na pražských Vinohradech uspořádali celkem 34 workshopů a s přednáškami jsme navštívili 20 základních a středních škol po celé České republice. Zájem ze strany škol nás velmi těší, stejně jako pozitivní zpětná vazba, která se k nám dostává nejen od žáků a studentů, ale také od jejich pedagogů,“ říká Matouš Fejfar, ředitel Školy projektování a tajemník studia LOXIA.

Bližší informace najdete zde:

https://www.instagram.com/bud.projektantem/?hl

https://www.instagram.com/p/CvowCMEslSi/

Mimo jiné se Škola projektování snaží Memorandem prosadit praktickou výuku a přiblížení oboru současným generacím na základních a středních školách, viz zde:

https://www.petice.com/memorandum_o_prosazeni_tematu_architektury_v_kurikulu_kolniho_vzdlavani

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů téměř 30 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Architektonické studio LOXIA je specialistou a jedním z největších projektantů bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou a také partnerkou je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi významné projekty studia LOXIA patří například vizuálně velmi atraktivní sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pochází také projekty SUOMI Hloubětín, Chateau Troja Rezidence, Rezidence Kajetánka či Zahrady nad Rokytkou. Studio LOXIA je také autorem moderní radnice Prahy 12, která je novým symbolem Modřan, a kromě vyřízení běžných úředních záležitostí nabízí i možnosti pro trávení volného času a setkávání místních obyvatel.