Studenti České republiky jsou v tomto školním roce vyzváni, aby se podělili o své nápady, jak udělat z Evropy (ještě) lepší místo pro život. Na oplátku mají šanci vyhrát vzdělávací zájezd do Bruselu! Soutěž doplňuje vydání vzdělávací sady„Demokracie EU v praxi – Vyjádřete svůj názor za pomoci evropské občanské iniciativy“, kterou mohou učitelé využít k obeznámení studentů s oblastmi činnosti Evropské unie a s nástroji, které mají občané k dispozici, pokud se chtějí zapojit do dění v EU.
Do soutěže ImagineEU se mohou zapojit studenti středních škol z celé EU tak, že vytvoří a nasdílejí krátké video, na němž zachytí vlastní inovativní nápad, který by mohl přispět ku prospěchu jejich komunity a být předmětem nového právního předpisu EU.
![](https://feedit.cz/wp-content/uploads/2023/10/CS_ECI_CompetitionTeachersPostTemplate.jpg)
Soutěž ImagineEU vychází z koncepce evropské občanské iniciativy (EOI), která umožňuje občanům Evropské unie aktivně se podílet na ovlivňování politik EU a demokratických procesů v EU. Studenti, kteří se do soutěže zapojí, budou díky nedávno vydané vzdělávací sadě EOI pro školy vedeni k tomu, aby se dozvěděli více o EU a rozvíjeli své komunikační a kooperační dovednosti.
Kdo se může zúčastnit?
Soutěže se mohou zúčastnit studenti posledních dvou ročníků středních škol v členských státech EU. Na tvorbě videa (nepřesahující 3 minuty) by se měla podílet skupina maximálně 7 studentů z jedné školy pod dohledem jednoho nebo dvou učitelů.
Po odevzdání budou způsobilá videa nahrána na webové stránky soutěže, kde budou moci své favority podpořit diváci a hlasovat pro ně.
Po ukončení hlasování veřejnosti vyhodnotí nejlepší videa porota soutěže a vyhlásí tři vítězné příspěvky.
Uzávěrka přihlášek je 13. 12. 2023. Kompletní pravidla soutěže, technické specifikace videa a podrobnosti o přihláškách jsou k dispozici na webových stránkách soutěže.
Jaká je výhra?
Tři vítězné týmy složené ze 7 studentů a 2 učitelů vyhrají vzdělávací zájezd do Bruselu.
Během zájezdu budou mít studenti možnost setkat se se zástupci evropských institucí zabývajících se EOI a dozvědět se více o úloze jednotlivých institucí EU a o historii EU.
Co je to evropská občanská iniciativa (EOI)?
EOI je demokratický nástroj, jehož cílem je povzbudit občany žijící v různých členských státech Evropské unie, aby požadovali změny v oblastech, které jsou pro ně důležité a v nichž má Evropská komise pravomoc navrhovat právní předpisy EU.
Evropská občanská iniciativa umožňuje skupinám organizátorů (z nejméně 7 členských států) navrhovat právní předpisy, které by mohly ovlivnit budoucnost politik EU.
Po kontrole právní způsobilosti jsou občané EU v průběhu jednoho roku vyzváni k podpoře iniciativ. Jakmile iniciativa shromáždí milion podpisů a vnitrostátní orgány je potvrdí, rozhodnou komisaři o oficiální odpovědi na iniciativu, v níž zdůrazní, jaká opatření budou případně následovat a proč.
Od roku 2012 předložili občané EU 103 iniciativ, v rámci kterých se vyjadřovali k různým oblastem politiky, od životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat, dopravy a ochrany spotřebitele až po sociální a základní práva. 10 iniciativ sbírá podpisy a 9 iniciativ dostalo od Evropské komise oficiální odpověď.
Co je vzdělávací sada pro školy EOI „Demokracie EU v praxi“?
Interaktivní vzdělávací sada pro školy EOI je navržena tak, aby poskytla studentům středních škol znalosti a dovednosti, které jim umožní stát se aktivnějšími a angažovanějšími občany EU. Vzdělávací sada se skládá ze čtyř tematických celků, z nichž každý má jiné zaměření, od obecných informací o Evropské unii až po konkrétnější informace a aktivity související s evropskou občanskou iniciativou. Vzdělávací sada EOI je k dispozici ve všech úředních jazycích EU.
EOI v Česku
Více než 900 občanských organizátorů předložilo 103 evropských občanských iniciativ, přičemž 10 organizátorů bylo z České republiky. V celé EU bylo na podporu těchto iniciativ shromážděno více než 18 milionů podpisů, přičemž v České republice bylo shromážděno více než 232 tisíc podpisů.
Prohlédněte si bližší informace k evropské občanské iniciativě
Chcete-li se o EOI dozvědět více, můžete si poslechnout nově vydaný díl podcastu CitizenCentral (dostupný také na Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts a Soundcloud).
V tomto díle se hovoří o dopadu úspěšných občanských iniciativ.
Evropská občanská iniciativa v hlavních bodech
Iniciativy, které nyní sbírají podpisy
Spolupráce s velvyslanci evropské občanské iniciativy (Europa.EU)Pokyny k soutěži