V neustále se vyvíjejícím světě kybernetické bezpečnosti získává zkratka SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) stále větší pozornost odborníků v této oblasti. V tomto článku prozkoumáme, jak SOAR přetváří přístup ke kybernetické bezpečnosti v podnicích a stává se nezbytným nástrojem v moderním arzenálu bezpečnostních nástrojů.
Odhalujeme SOAR
Na rozdíl od tradičních bezpečnostních nástrojů, jako jsou SIEM, EDR, XDR a NDR, není SOAR nástrojem pro detekci, ale sofistikovaným systémem pro reakci a řízení. Integruje různá bezpečnostní řešení, čímž využívá jejich výstupy k vytvoření soudržného a automatizovaného reakčního mechanismu. Tato schopnost je klíčová pro zefektivnění operací v bezpečnostních operačních centrech (SOC) a umožňuje rychlé a účinné řízení incidentů.
SOAR exceluje v integraci bezpečnostních nástrojů prostřednictvím API a příkazových řádků. Není ovšem výjimkou, že se SOAR stane pouze pasivním odběratelem výstupů z bezpečnostního nástroje, který ho informuje pomocí emailu, SNMP nebo Syslog zpráv. Integrace na externí nástroje a možnost z nich vyčítat data, nebo tyto nástroje přímo ovládat se skrývá za slovem Orchestration.
Orchestrace společně s automatizací přináší možnost řízení okolních bezpečnostních nástrojů a automatizované reakce na bezpečnostní incidenty. Výsledkem je rychlejší a efektivnější přístup k řízení hrozeb, snížení pracovního zatížení bezpečnostních týmů a minimalizace lidských chyb.
Přínosy SOAR pro podniky
- Efektivita analytiků: Automatizace opakujících se úkolů uvolňuje analytiky, aby se mohli soustředit na složitější a kritičtější problémy.
- Standardizace vyšetřování: SOAR přináší uniformitu a konzistenci do procesů vyšetřování, zajišťuje kvalitní výsledky bez ohledu na různé úrovně zkušeností členů týmu.
- Rychlá a účinná reakce: Integrované nástroje v rámci platformy SOAR usnadňují okamžité a efektivní akce v reakci na detekované incidenty.
- Komplexní řízení incidentů: SOAR poskytuje nástroje pro kompletní správu incidentů, od detekce, přes řešení, až po uzavření.
Komu SOAR usnadní život a kde je naopak nadbytečný
SOAR je přelomovým nástrojem pro společnosti s rozvinutými detekčními nástroji a vlastním SOC. Firmy usilující o optimalizaci svých kybernetických bezpečnostních procesů při zachování pevné základní infrastruktury zjistí, že SOAR je pro ně cenným spojencem.
Pro organizace, které se spoléhají pouze na základní antivirové programy a tradiční firewally, může být SOAR velkou přidanou hodnotou. Místo toho by se tyto organizace měly zaměřit na rozvoj pokročilejších detekčních schopností.
“SOAR představuje významný skok vpřed v strategii kybernetické bezpečnosti pro podniky. Není to jen nástroj pro řízení incidentů; je to platforma pro integraci a automatizaci v oblasti IT bezpečnosti. Jak se kybernetické hrozby stávají sofistikovanějšími, SOAR vyniká jako klíčová součást pro podniky, které chtějí posunout svá bezpečnostní opatření na další úroveň,” dodává Jan Linhart, bezpečnostní expert Thein Security a certifikovaný instruktor Palo Alto Networks v ČR/SK.
Zdroj: Thein Security
O Thein Security
Společnost Thein Security, která patří do skupiny Thein, se výhradně zabývá kybernetickou bezpečností. Nabízí komplexní služby a pokročilá technologická řešení spojená s ochranou firem v kyberprostoru, včetně prevence úniku citlivých dat, obrany proti sofistikovaným útokům, detekce neznámého malware nebo aktivní ochrany proti DDoS útokům. Jednou z hlavních specializací firmy je vlastní bezpečnostní dohledové centrum SOC (Security Operations Center), které je k dispozici těm zákazníkům, kteří se chtějí soustředit na své podnikání, ale současně vyžadují prvotřídní dohled nad ochranou svých dat v kyberprostoru. Thein Security se ve svém odvětví odlišuje výjimečnou skladbou certifikovaných profesionálů s dlouholetými a unikátními znalostmi, které baví jejich práce a usilují o maximální spokojenost svých zákazníků. Pyšní se jedinečným diamantovým partnerstvím s celosvětovým lídrem v oblasti bezpečnosti Palo Alto Networks.