Praha, 5. února 2024 – Moderní technologie, zejména umělá inteligence (AI), se stávají stále výraznější součástí životů jednotlivců, ale i firemního prostředí. Průzkum, který realizovala investiční skupina Thein mezi zástupci z různých firem a oborů na několika sociálních sítích a mezi svými zákazníky, se zaměřil na to, jak lidé skutečně využívají generativní AI v zaměstnání a každodenním životě. Podle výsledků průzkumu více než 60 % lidí využívá AI nejčastěji na tvorbu textů, přičemž plně nevyužívá její ostatní funkce.
Průzkum, který zahrnoval stovky respondentů na různých sociálních sítích, ukázal, že 61 % jednotlivců nejčastěji využívá umělou inteligenci především k tvorbě textů. Dominance této aktivity signalizuje neúplné využívání potenciálu umělé inteligence, která zahrnuje širokou škálu funkcí.
Kromě tvorby textů se projevil rostoucí zájem o vyhledávání v dokumentech (16 %), což poukazuje na rozšíření využití AI také na praktické úkoly. Tvorba obrázků či ilustrací představuje zajímavý aspekt, ale s pouze necelými 9 % respondentů je patrné, že tato funkce není využívána v plné míře. Kategorii „jiné“ volilo 14 % respondentů, potvrzující alespoň částečnou různorodost využití generativní AI mimo tradiční kategorie. Mezi jiné funkce patřily například analýzy a rešerše, generování kreativního obsahu nebo marketingové strategie. Část respondentů také potvrdila nařízení omezení využívání umělé inteligence ve firemním prostředí z bezpečnostních důvodů.
„Náš průzkum ukázal, že existuje potenciál využívat generativní AI v mnohem širším rozsahu, než tomu je v současnosti. Je to dáno tím, že se jedná o relativně nový technologický trend, který si lidé teprve začínají osvojovat,“ říká Tomáš Budník, zakladatel investiční skupiny Thein. „Mezi hlavní překážky, které brání širšímu využívání generativní AI, patří nedostatek povědomí o jejích možnostech, ale také obavy z etických a bezpečnostních rizik,“ dodává.
Využití generativní umělé inteligence s sebou bezpochyby nese jistá etická a bezpečnostní rizika, kterých je dobré být si vědom jako jednotlivec, zaměstnanec i podnikatel. Ať už se jedná o šíření dezinformací, porušení ochrany osobních údajů či zvýšeného rizika kybernetických útoků, je důležité přijmout opatření k minimalizaci těchto rizik.
Tomáš Budník, jehož skupina Thein umělou inteligenci využívá už déle než rok mimo jiné také k náboru nových zaměstnanců, dodává: „Thein se o možnosti a výzvy související s AI aktivně zajímá. Věříme, že AI má potenciál výrazně zlepšit náš svět a proměnit způsob, jakým podniky fungují, ale je důležité, abychom ji využívali zodpovědně a eticky.“
O skupině Thein
Thein je investiční skupina založená zkušeným manažerem a investorem Tomášem Budníkem, která se zaměřuje na rozvoj technologických společností v oboru lCT, kyberbezpečnosti a průmyslu 4.0. Pomocí fondů Thein Private Equity SICAV a J&T Thein SICAV chce ve svém portfoliu propojovat zajímavé projekty a poskytovat jim byznysovou a infrastrukturní expertízu. Hlavní filosofií skupiny Thein je hledání nové synergie mezi jednotlivými projekty a udržení českého know-how v českých rukách.