Cestovat, pravidelně cvičit a více se starat o svoje zdraví, být součástí komunity. Toto není jen návod na šťastnější život, ale globální trendy, které se přímo projevují i v nových aplikacích českých tvůrců. Telefon už totiž dávno nevyužíváme jen na hraní her nebo nakupování, což dokazují i statistiky AppParade, největší přehlídky českých mobilních aplikací.
„Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a už nenajdeme moc aktivit, na které by neexistovala aplikace. Zaměření nově vznikajících mobilních aplikací proto velmi hezky odráží témata, která chceme ve svém životě řešit,“ říká Vratislav Zima, CEO softwarového studia MeguMethod, které AppParade organizuje, a dodává: „Za posledních 5 let jsme měli možnost hodnotit přes stovku nových českých aplikací. A díky tomu vidíme i jasné trendy: roste počet aplikací zaměřených na zdraví a sport, taktéž na vytváření zájmových komunit. A na špičce popularity se stále drží aplikace cestovatelské.”
Zdravější díky aplikaci
Za posledních pět let se s aplikacemi, které pomáhají udržovat zdravý životní styl, roztrhl pytel. U mladých lidí je navíc zdraví stále důležitější, což dokazují i výzkumníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří zjistili, že více než polovina (58 %) z dospívajících ve věku 11 – 16 let používá v telefonu aplikaci na monitoring zdraví a sportovní aktivity.
Mezi nejúspěšnější aplikace od českých tvůrců patří Fitify, která v roce 2019 soutěž AppParade vyhrála a kterou dnes používá více než 20 milionů uživatelů z celého světa. Podobně zaměřené aplikace se v soutěži představí i letos. Mezi finalisty AppParade najdeme totiž Walking Planet nebo Online koučink.
Na významu roste i péče o naše duševní zdraví a i Česko se může pyšnit úspěšnými zástupci z tohoto segmentu, například aplikací Nepanikař, kterou má stáhnuto přes 650 tisíc lidí, nebo VOS.Health, která získala v roce 2022 na AppParade ocenění diváků, a kterou dnes používá celosvětově přes 3 miliony uživatelů.
Zájmové sociální sítě
V posledních letech se stále častěji objevují aplikace, které spojují lidi a budují komunity na základě zájmů. Zářivým příkladem tohoto trendu je aplikace Mamio, která v loňském roce vyhrála AppParade v kategorii pro začínající projekty. Cílem Mamio je spojit matky na základě lokality a věku dětí, což již umožnilo navázat kontakt více než 15 000 uživatelkám
Letos se na AppParade představí například aplikace Worldee, což je platforma pro cestovatele a průvodce, která poskytuje nástroje pro plánování, umožňuje sdílení zážitků a slouží také jako zdroj inspirace. Uživatelé totiž mohou procházet itineráře cestovatelů z různých koutů světa.
Bez telefonu se cestuje špatně
Tím se dostávají na řadu i cestovatelské aplikace, které se v mobilním vývoji tradičně řadí mezi nejoblíbenější. „Dnes už si asi nikdo nedokáže představit, že by cestoval bez telefonu, cestovatelské aplikace proto patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější kategorie, a mnoho zajímavých jich vzniká i u nás v Česku,” vysvětluje Zima.
Například Placehunter, kde najdete tipy na výlety v Česku, na Slovensku v Rakousku a Itálii, nebo aplikace Horobraní, která nabízí obsáhlou databázi více než 200 000 vrcholů rozprostřených přes 30 zemí Evropy. Samostatnou kategorií je SmartGuide, startup, který se specializuje na vývoj digitálních audioprůvodců, využívá také technologie rozšířené reality a v AppParade uspěl v roce 2019.
Jak jde poznat, mobilní aplikace už dávno přesáhly rámec her a objednávání jídel. Současný vývoj se primárně soustředí na cestování, zdraví a podporu komunit, a vše ukazuje na to, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. „Česká republika se pyšní technologicky vyspělým prostředím a disponuje silnou komunitou mobilních vývojářů. Každoročně mě ohromí, jak umí pomocí technologie lidem usnadnit život nebo obohatit jejich záliby,“ uzavírá Zima.
AppParade představí letos aplikace českých tvůrců 23. dubna večer v Kongresovém centrum v Praze. Vítězná aplikace získá podporu ve výši 100 tisíc korun, partnery celé akce jsou společnosti Livesport a O2.