Startupová komunita v prvé řadě oceňujeme práci paní ministryně Langšádlové a ceníme si, že jsme byli součástí diskuzí o transferové reformě. Na její práci je ale třeba odpovědně navázat.
Ať už bude za vědu a výzkum zodpovídat kdokoliv, musí brát zřetel na startupy a firmy, které posouvají vědu a Českou republiku dál, a usnadnit jim fungování v našem právním systému.
ČR se zavázala před dvěma lety k evropské iniciativě Startup Nations Standardům, ale neplní 7 z 8 doporučení. ČR není na mapě silných evropských ekosystémů jako například Velká Británie nebo Nizozemsko. V České republice nepřibyl v roce 2023 žádný jednorožec, zatímco 5 v Německu a 3 v Irsku.
V USA jsou zaměstnanecké akcie běžné. 18% amerických zaměstnanců je součástí ESOP svého zaměstnavatele” – The Employee Ownership and ESOPs, August 2023, The Aspen Institute studie (link) .
Právě čeští startupisti a investoři předali tento týden otevřený dopis premiéru Fialovi, ve kterém žádají o úpravu systému zaměstnaneckých akcií, které jsou jako nástroj znalostní ekonomiky klíčové pro posunutí startupového prostředí na srovnatelné úrovně se zahraničím. Více než 140 představitelů české startupové komunity vyjádřili jednotný postoj k aktuální legislativě týkající se programů zaměstnaneckých akcií.
Celkem se pod dopis, který inicioval Jan Čurn ze startupu Apify a Vít Horký z neziskové organizace Czech Founders sdružující české startupisty, podepsalo 146 startupistů a investorů. Mezi signatáři dopisu jsou i nejvýraznější jména české startupové scény. Dle autorů dopisu generují firmy těchto zakladatelů obrat 89,9 miliard korun ročně.
Celé znění dopisu včetně seznamu podepsaných zakladatelů naleznete zde.