Kyberzločinci se aktuálně vydávají za vaše známé ze sociálních sítí a hlásí: Vyhráli jste!

ČSOB varuje před dalším trikem kybernetických podvodníků. Opět berou útokem sociální sítě, ale používají noví trik. Oslovují lidi skrze jejich blízké. Sázejí na to, že pak napadený člověk ztratí ostražitost a vyzradí své citlivé údaje.

„Pokud vám od někoho z vašich kontaktů na Facebooku nebo Messengeru dorazí informace o tom, že jste se stali vítězi soutěže, kterou jste pravděpodobně ani nehráli, zbystřete. A to bez ohledu na to, kdo vám tuto zdánlivě skvělou zprávu posílá. Hned vzápětí totiž budete vyzváni k předání údajů, které byste nikdy neměli dávat nikomu,“ popisuje průběh nového podvodného triku a varuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Jiný trik, ale stále stejný cíl. Tím je získat od lidí přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, kompletní údaje k platební kartě, autorizační SMS kódy, dokonce i telefonní číslo nebo číslo jejich SIM karty. „Pokud lidé na trik s výhrou podvodníkovi skočí, tak pak tyto údaje útočníkovi předávají v rámci rozhovoru, nebo skrze zaslaný link odkazující na podvržené stránky internetového bankovnictví. Je třeba být ostražitý a nepodlehnout iluzi, že když je zpráva od známého, je to v pořádku. Není!,“ apeluje na veřejnost Petr Vosála z ČSOB a radí.

„Bude-li vás pod záminkou výhry někdo z vašich přátel kontaktovat, ověřte si mimo jiné i to, zda vám tuto zprávu daná osoba opravdu posílá. Ideálně zvolte jinou cestu – jinou aplikaci, telefonní hovor. Jinak stále platí, že přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, PINy ke kartám či autorizační kódy patří pouze vám a není radno je předávat třetím osobám. Nedovolte útočníkům okrádat vás skrze zneužití vašich blízkých. Braňte se rozumem,“ uzavírá Petr Vosála.

Ve skupině ČSOB jsme kybernetické podvodníky pojmenovali jako Volač a Klikač, podle typu trestné činnosti, kterou praktikují. Vše o Volačovi a Klikačovi si můžete připomenout ZDE.