Výstaváři a veletrhy potáhnou za jeden provaz

Po zkušenostech z pandemie zakládají společný svaz

Praha, 4. 6. 2024 – Covidová pandemie pro ně byla těžkou zkouškou, proto se rozhodli spojit síly, aby přežili. Řeč je o výstavářských firmách a organizátorech veletrhů a výstav. Ty bude nově zastupovat Svaz veletržního průmyslu. Nová organizace tak spojí pořadatele akcí s těmi, kdo na nich staví expozice. Firmy si od tohoto kroku slibují, že díky větší síle dosáhnou na lepší vyjednávací pozici ve vztahu ke státu a většího zviditelnění oboru. Pandemie covidu-19 zasáhla právě tento obor velmi těžce. I když od první vlny nákazy v Česku uplynuly více než tři roky, výstaváři i organizátoři veletrhů například stále trpí nedostatkem kvalifikovaných řemeslníků. Ti kvůli nedostatku práce odešli během covidu pracovat do jiných oborů. 

Nová organizace Svaz veletržního průmyslu od června propojí Asociaci výstavářských firem s 18 členy a Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí ČR s 8 členy. „Výstaváři při pandemii přišli o zdroj své obživy – prakticky ze dne na den. Všechny výstavy a veletrhy na celém světě se rušily a budoucnost byla značně nejistá. Tehdy se ukázala ohromná síla jednotné komunikace, když se nám podařilo vyjednat podporu ze strany státu. Ta přispěla k záchraně tohoto ‚rodinného stříbra‘,“ říká Jiří Carda, předseda Asociace výstavářských firem (AVF). Asociace zastupuje více než tři čtvrtiny obratu výstavářského sektoru na českém trhu. V kritické situaci se v roce 2020 ocitli i samotní organizátoři výstav a veletrhů. „Naštěstí dnes mohu říct, že se nám podařilo těžké časy přečkat a situaci zvládnout. Hlasy, které náš obor tehdy pohřbívaly, se naštěstí ukázaly jako nepravdivé. Současné oživení potvrzuje, že veletrhy a výstavy mají v prezentaci firem stále pevné místo a v některých oborech jsou takřka nenahraditelné,“ říká Tomáš Kotrč, předseda Společenstva organizátorů veletržních a výstavních akcí (SOVA ČR). Co do počtu a obsazenosti výstav se podle něj obor vrátil na čísla z roku 2018. Podobně na tom jsou podle Jiřího Cardy i výstaváři, tedy odborníci na návrhy a realizace veletržních a výstavních stánků a expozic. „Naše zaměření je silně exportní, naši zákazníci pocházejí z celého světa. I díky tomu nemáme nyní o práci nouzi, schází nám však šikovné ruce. Stovky lidí, kteří v oboru pracovali, začali během covidu dělat něco jiného – aby se uživili. Po skončení krize se však už do oboru nevrátili. A noví lidé se k nám nehrnou, práce je náročná, často o víkendech a svátcích a nezřídka s pobytem mimo domov,“ říká Carda. Výstavářství má přitom v Česku dlouhou tradici, AVF letos v září oslaví 30 let od založení. 

Na základě zkušenosti z pandemie, kdy byly oba obory na dně, se jejich zástupci shodli, že spojení může být užitečné. „Ukázalo se, jak je v těžkých časech důležité vystupovat jednotně. Pandemie nás utvrdila v tom, že stát naslouchá těm, kteří jsou slyšet. Od společného svazu si slibujeme hlavně silnější vyjednávací pozici ve vztahu ke státu, co se týče podpory veletržního byznysu,“ říká Jiří Carda. Jedním z cílů Svazu veletržního průmyslu tak bude podporovat povědomí o samotném oboru a jeho významu pro českou ekonomiku. „Rádi bychom spolupracovali například s ministerstvem školství, aby se veletržní byznys stal součástí výuky na odborných školách. Svaz by měl zastupovat zájmy oboru ve vztahu ke státu,“ říká Tomáš Kotrč. Zároveň by však měl sloužit i jako zdroj informací pro vystavovatele jak tuzemské, tak zahraniční a podporovat jméno českého výstavnictví v zahraničí. „V tomto ohledu jsme v unikátní pozici, podobná platforma, která sdružuje výstaváře a pořadatele veletrhů a výstav, je ve světě ojedinělá,“ říká Jiří Carda. Toho, že by veletržní průmysl do budoucna ztratil na důležitosti, se nebojí. „Osobní kontakt, který zprostředkovávají veletrhy a výstavy, je nenahraditelný,“ dodává Carda.