Vykradené auto – situace, která umí zkazit celou dovolenou. Přibližně pětina řidičů se přitom krádeži předmětů z auta nesnaží nijak zabránit, zjistil průzkum společnosti Nextbase ve spolupráci s agenturami YouGov Deutschland a Ipsos.
PRAHA 25. června 2024 – Dle statistik Policie České republiky počet vloupání do vozidel dlouhodobě klesá, stále však mají nízkou objasněnost a způsobují škody za stovky milionů korun. Čeští řidiči se nejčastěji snaží chránit výběrem bezpečného parkovacího místa, ukázal průzkum.
Podle statistik Policie České republiky způsobila v roce 2023 vloupání do aut škody za více než 261 milionů korun. Z hlediska počtu vloupání PČR eviduje 7526 incidentů, což představuje lehký nárůst oproti 7425 v roce 2022. Jde sice o výrazně menší čísla než přibližně před deseti lety, kdy každý rok docházelo k desítkám tisíc krádeží věcí z aut (2012 – 28 751, 2013 – 30 899, 2014 – 22 976), nicméně stále jde dle policejních záznamů o druhý nejčastější typ vloupání v České republice.
Vloupání do auta zažilo 27 procent řidičů v Česku
Dle reprezentativního průzkumu společnosti Nextbase, největšího evropského výrobce palubních kamer, provedeného ve spolupráci se společností YouGov Deutschland, má zkušenosti s vloupáním do auta 27 procent řidičů z České republiky. Průzkum ze začátku roku 2023 také ukazuje, na co se zloději zaměřují. V 72 procentech případů se zloději zmocnili předmětů v kabině vozu, 32 procent řidičů pak přišlo také o věci uložené v zavazadlovém prostoru. Největších smolařů s více než třikrát vykradeným autem jsou dle průzkumu Nextbase a Ipsos čtyři procenta, dva- až třikrát řešilo vloupání 23 procent řidičů. Zbylých 73 procent pak má za sebou jedno vloupání do svého vozidla. Pro zajímavost – výzkum také zjistil, že každý desátý motorista v Česku zažil krádež celého vozu nebo jeho části, typicky kol a disků nebo světlometů.
Nejpoužívanější ochranou proti vloupání je volba parkovacího místa
Proti zlodějům se nijak nebrání pětina českých řidičů, ukázal průzkum výrobce palubních kamer Nextbase s agenturou Ipsos. 62 procent majitelů vozidel se snaží svůj vůz ochránit parkováním na bezpečných místech – 40 procent volí bezpečné osvětlené ulice, případně stání pod kamerami, 13 procent si rádo připlatí za hlídané parkoviště a 9 procent schovává své auto v garáži. Zhruba čtvrtina dotázaných řidičů v České republice pak chrání vůz alarmem. Přídavné zabezpečovací prvky typu lokalizace dle GPS, páky na volant, mikroteček nebo bezpečnostních šroubů kol používá pouhých 16 procent řidičů.
Doba se mění a způsoby ochrany vozidel také
Moderní vozidla jsou již nyní neustále online a umí svého majitele upozornit na nestandardní situace skrze aplikaci v chytrém telefonu. Notifikaci ohledně vloupání tak lze získat během několika sekund. Vozy vyšších tříd pak disponují vestavěnými kamerami, které zaznamenávají dění nejen v okolí vozidla, ale také přímo v kabině. Tyto prostředky umí zloděje buď odradit, nebo přímo natočit a přispět k jejich dopadení. U starších vozidel je pak možné podobné funkce doplnit skrze přídavné palubní kamery. „Moderní autokamery slouží nejen k záznamu jízdy a jako svědci při případných nehodách či jiných extrémních situacích na silnici – například napadení jiným řidičem, vybrzďování nebo pokusech o pojistné podvody,“ upozorňuje Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod v Evropě společnosti Nextbase.
„Díky kompaktní a výkonné elektronice s prvky umělé inteligence se dá i vůz staršího data výroby zabezpečit stejně, jako například nejnovější Tesla, BMW nebo Mercedes vyrobené v letošním roce. Například naše kamery nejnovější řady iQ disponují režimem SmartSense Parking. Ten umožňuje uživatelům zapínat a vypínat vzdálená upozornění iniciovaná radarovou technologií Spatial-awareness společnosti Nextbase. Tato upozornění, která uživatele upozorňují na hrozby překračující určitý okruh kolem vozidla, jsou obzvláště užitečná, protože umožňují uživateli sledovat, zapojit se, a dokonce přijmout proaktivní opatření k řešení incidentu dříve, než k němu dojde,“ vysvětluje Szalontai. Kamery iQ jsou také schopny okamžitě uložit záznam a odeslat jej na cloudové úložiště, k němuž má uživatel přístup odkudkoliv na světě.
Během dovolených jsou auta pro zloděje lákavou kořistí. Jak se jim bránit?
- Parkujte na bezpečných místech: Pokud je to možné, parkujte své auto na dobře osvětleném a rušném místě. To může zloděje odradit. Ještě lepší je parkování v garáži nebo uzavřeném parkovišti s ostrahou. Během dovolených je také vhodné neparkovat auto stále na stejném místě nebo ve stejné ulici, tím znesnadníte zlodějům vytipování vozu k vykradení.
- Používejte zabezpečovací systémy: Moderní automobily často disponují vestavěnými zabezpečovacími systémy, které mohou zahrnovat alarmy, imobilizéry a sledovací systémy. Pokud vaše auto tyto prvky nemá, můžete je nechat nainstalovat, stejně jako chytrou autokameru se záznamem dění uvnitř i vně vozu a online propojením s cloudem a aplikací.
- Nenechávejte cenné věci na viditelných místech: Zloděje mohou lákat auta, která mají na viditelných místech v kabině cenné věci, jako jsou mobilní telefony, peněženky, tašky nebo elektronická zařízení. Ujistěte se, že tyto předměty jsou mimo dohled nebo je sebou vezměte, když auto opouštíte. Na přítomnost cenností v autě mohou zloděje upozornit také nabíjecí kabely nebo stopy přísavky držáků navigace na skle.
- Důkladně zkontrolujte, zda jsou dveře a okna zavřené: Zvláště během dovolených mnoho řidičů zapomene zkontrolovat, zda jsou všechny dveře a okna správně uzavřené a vůz zamčený. Problémem jsou také pootevřená okna kvůli větrání v parných dnech během parkování. Raději se vždy přesvědčte, že je vůz zcela uzavřený a zamčený – i v největším vedru se dá vždy za pár minut vyvětrat.
- Nainstalujte GPS sledování: GPS monitoring může být neocenitelný v případě krádeže vašeho vozidla. Lokalizační zařízení umožňují sledovat polohu auta v reálném čase, což může pomoci policii vypátrat vaše auto. Na trhu najdete řadu systémů s různými funkcemi a přesností – ty nejlevnější lze pořídit již za ceny okolo tisíce korun.
Informace, které vycházejí z průzkumu, provedla jménem společnosti Nextbase společnost YouGov Deutschland GmbH. V rámci tohoto průzkumu bylo v období od 23. listopadu do 26. listopadu 2023 online dotazováno 1 059 osob v Německu ve věku 18 let a více. Dalšími zeměmi, ve kterých byl průzkum proveden, byly Polsko (1 058 účastníků) a Česká republika (1 051 účastníků). Průzkum je reprezentativní. Průzkum mezi českými řidiči nechala vypracovat společnost Nextbase ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos a organizací BESIP. Sběr dat se konal prostřednictvím dotazníku v roce 2023 na vzorku 1000 osob s řidičským oprávněním skupiny B.
O společnosti Nextbase
Společnost Nextbase vstoupila na trh palubních kamer v roce 2012 a během několika let se stala jednou z předních světových značek v tomto segmentu. Její produkty již získaly řadu ocenění i pozitivních recenzí, včetně ceny Best Dash Cam 2019, kterou modelu 522GW udělil přední magazín T3 za kombinaci inovativních funkcí a technologií zachraňujících lidské životy.
Podle údajů získaných nezávislými maloobchodními analytiky GfK je Nextbase největším evropským výrobcem palubních kamer, který drží více než 60% podíl na evropském trhu. V domovské Velké Británii je tento podíl dokonce 79,8 %, což je 20krát více než druhá největší značka.