Poslední rok přípravy před paralympiádou stojí paralympioniky minimálně jeden milion korun. Bez podpory státu, sponzorů, ale i vlastních prostředků se neobejdou. „Když jsme počítali náklady čistě na sportovní přípravu během paralympijské sezóny u šestinásobného paralympijského medailisty, Davida Drahonínského, kterého dlouhodobě podporujeme, došli jsme k sumě 1,5 milionu korun,“ říká člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK Martin Kuncek.
Šíp za dva a půl tisíce i mentální kouč
Davidovi se stala osudnou náměsíčnost, kvůli níž spadl v 16 letech z okna a zůstal na vozíku. První cenný kov vybojoval David na paralympiádě v Pekingu, další přivezl z Londýna, Rio de Janeira i Tokia. Celkově je držitelem šesti olympijských medailí, za kterými je nejen spousta osobní dřiny a potu, ale také financí. „Kompletní vybavení na závodní lukostřelbu stojí 120 tisíc korun a na závody musím mít vždy dvě, kdyby se něco pokazilo. Je to ale jen malá část nákladů. Vedle speciální rehabilitace, výdajů na výjezdy na mezinárodní závody, pronájmu střelnic nebo třeba speciálních doplňků na vozík spolupracuji také například s mentální koučkou, se kterou se připravuji po psychické stránce. To všechno stojí ohromné peníze a já bych chtěl touto cestou poděkovat za podporu jak Českému paralympijskému výboru, Českému lukostřeleckému svazu, sponzorům, ale také vlastně sám sobě, protože část nákladů si platím ze svého,“ vysvětluje David Drahonínský. Nově má k dispozici speciální elektrický pohon k mechanickému invalidnímu vozíku. Finanční podpora 375 tisíc korun je od B. Braun zatím nejvyšší v dosavadní historii spolupráce. „Elektrický pohon Davidovi umožňuje kvalitnější pohyb a šetří mu ruce. V průměru vystřelí 100 šípů denně a při jednom nátahu musí překonat sílu 22,5 kg. Elektrický vozík je opravdu obrovský pomocník,“ vysvětluje důležitost elektrického pohonu na vozíku Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK.
Olympijské loučení Katky Antošové
Katka vždy měla energii, běhala půlmaratony a maratony, bez pohybu si nedokázala představit život. Po nešťastném pádu ze žebříku ochrnula a zůstala upoutaná na invalidní vozík. Nadšení do sportu jí
i přesto zůstalo a v paracyklistice patří mezi světově nejúspěšnější sportovkyně. Paříž je její třetí
a poslední paralympiádou. „Jsem v podobné situaci jako David. Náklady na přípravu jsou i u mě vysoké. Handbike stojí přes 300 tisíc korun, ale tím výdaje spojené jen s technikou samozřejmě nekončí. Další desetitisíce ročně stojí pravidelný servis. Ani já bych se bez podpory státu a sponzorů neobešla a moc za ni děkuji,“ říká Kateřina Antošová. I ona musí absolvovat minimálně čtyři mezinárodní výjezdy na závody ročně, které stojí statisícové částky. Skupina B. Braun CZ/SK Kateřině každý rok poskytuje částku kolem sta tisíc korun. „S Katkou spolupracujeme už několik let. Je prostě skvělá a pro mnohé z nás je troufnu si říci sportovní vzor. Sám osobně si na její slogan – Nemusíš vyhrát, ale nesmíš se nechat porazit – často vzpomenu,“ říká Martin Kuncek.
Inspirace a vzájemná podpora
Skupina B. Braun CZ/SK podporuje paralympioniky dlouhodobě. Mimo mnohaleté podpory Davida a Kateřiny nyní nově sponzoruje také paraplavkyni Agátu Koupilovou a slovenského para stolního tenistu Martina Ludrovského. Agáta trpí od narození mozkovou obrnou a na vozíku je už osm let. Slovenský paralympijský reprezentant ve stolním tenise Martin Ludrovský má na svém kontě účast již na třech paralympijských hrách, ze kterých si přivezl dva cenné kovy včetně zlata. V letošní paralympijské sezóně byla podpora sportovcům od Skupiny B. Braun historicky nejvyšší. „Všichni handicapovaní sportovci jsou pro nás velkou inspirací. Způsob, kterým bojují nejen ve sportu, ale i v osobním životě, často dáváme za příklad i v rámci naší společnosti. Letos jsme všem čtyřem paralympionikům prostřednictvím našeho charitativního projektu B. Braun pro život, poskytli podporu přesahující 600 tisíc korun,“ říká Martin Kuncek.
XVII. letní paralympijské hry jsou už doslova za dveřmi. V Paříži vypuknou 28. srpna 2024. Soutěžit na nich bude více než 4 300 parasportovců z celého světa. Program paralympijských her zahrnuje 22 sportů a 23 disciplín. Mezi paralympijské disciplíny patří fotbal nevidomých, boccia, goalball, lukostřelba, atletika, badminton, kanoe, cyklistika, jezdectví (drezura), judo, powerlifting, veslování, plavání, stolní tenis, taekwondo, triatlon, střelba, volejbal v sedě a další sporty provozované na vozíku, jako je basketbal, šerm, rugby a tenis. „Jsme hrdí, že můžeme dlouhodobě podporovat parasport a jeho každodenní hrdiny, kteří se i přes svůj hendikep rozhodli zůstat aktivní a věnovat se naplno sportovní vášni. Nejenom sportovcům, které podporujeme, přejeme hodně zdaru, kupu medailí a návrat bez zranění,“ uzavírá Martin Kuncek.
B. Braun působí na celosvětovém trhu přes 180 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 64 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří
B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel dialyzačních středisek, odborných ambulancí) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává více než 900 lidí. Charitativní projekt B. Braun pro život podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. Patronem projektu je český paralympionik David Drahonínský.