Propojování firem s vědci je pro bezpečnostní průmysl klíčové. Umožnila to konference Cybersecurity Horizons 2024

Jak iniciovat nové projekty a podpořit inovaci bezpečnostních řešení? Důležitou součástí je spolupráce průmyslového světa s výzkumem v akademické sféře. Na ČVUT v Praze to bylo impulsem pro uspořádání konference Cybersecurity Horizons 2024 – inovativního fóra pro diskusi a prezentaci nových trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Přední odborníci z firem a ČVUT z oblasti kybernetické bezpečnosti se setkali 26. září 2024 na konferenci Cybersecurity Horizons. Hlavním cílem konference bylo představit aktuální výsledky výzkumné činnosti týmů na ČVUT a špičkových odborníků z této oblasti a vzájemně je propojit, vyměnit si zkušenosti, nápady a navázat spolupráci pro posílení bezpečnostního průmyslu.

Akci, která je v tomto roce inovativní novinkou, pořádala Studentská sekce IEEE při ČVUT ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze (FEL ČVUT) za podpory rektorátu ČVUT.

Kybernetická bezpečnost se vyvíjí rychlostí blesku a jedině úzká spolupráce mezi studenty, výzkumníky a průmyslem nám umožní držet krok s novými hrozbami. IEEE je hrdé, že je katalyzátorem těchto důležitých spojení, a podporuje tím vznik inovativních řešení,“ říká Ing. Josef Koumar, prezident studentské sekce IEEE při ČVUT.

Kromě důležitého networkingu nabídla akce také pohled do budoucnosti. Svoje aktuální výzkumné projekty a vize představili doktorandi a vědečtí pracovníci z FIT a FEL ČVUT a vysvětlili, jak jejich práce přispívá k rozvoji kybernetické bezpečnosti.

Jedním z prezentujících byl i Ing. Tomáš Přeučil, doktorand Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, který se věnuje bezpečnosti všudypřítomných zařízení se specializací na bezpečnost a útoky na bezdrátové sítě založené na protokolu IP. Vyzdvihnul potřebu návrhu protiopatření vůči novým útokům a tím i vypracování částečné metodiky pro návrh bezpečnostních systémů.

Dalším prezentujícím byl například Ing. Jiří Weiss, doktorand Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, který se věnuje případovým studiím sítí s kvantovým přenosem sítě. Zdůraznil především důležitost zabezpečení kritické infrastruktury tak, aby byla odolná v postkvantové éře.

„Akce nechala zástupce komerční sféry nakouknout pod pokličku práce našich doktorských studentů. Cílem bylo podpořit oblasti bezpečnostního výzkumu zajímavé pro obě strany nejdříve vzájemným seznámením se a nadšením. Následně budeme pracovat na užších možnostech spolupráce, která by našim doktorandům měla přinést možnosti efektivnějšího využití jejich času, a tedy větší úspěšnost či rychlost dosahování vědeckých výstupů,“ říká Ing. Jakub Novák, proděkan pro spolupráci s průmyslem FIT ČVUT v Praze.

„Rádi jsme organizačně podpořili tuto akci. Považuji za důležité propojovat ty, kteří vymýšlejí nové věci a řešení, s těmi, co je dokáží prakticky využít. Zapadá to perfektně i do konceptu celoživotního učení, které v oblasti kybernetické bezpečnosti na ČVUT budujeme a který je podnikovými partnery velmi oceňován. A to zejména pro svoji provázanost s mezinárodně uznávanými certifikáty, které mohou naši posluchači získat,“ uvedl Ing. Jaroslav Burčík, Ph.D. LL.M., vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost FEL ČVUT.

Akce proběhla za podpory několika firem. Hlavním partnerem byly ČD – Telematika a.s., partnery akce Czech Server a Digiteq Automotive s.r.o. a sponzory akce Škoda Auto a.s., Metio Software s.r.o. a Tropic Square s.r.o.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.