Společnosti Alstom a Flox získaly dotaci 3,3 milionu švédských korun od inovační iniciativy Vinnova na testování AI technologií zabraňujících srážkám se zvěří na kolejích

  • Špičkový AI systém na palubě vlaků omezuje nehody a chrání zvěř pomocí odpuzujících zvuků
  • Testování v terénu bude probíhat na vybraných železničních linkách napříč Švédskem na podzim letošního roku a v zimě 2025
  • Projekt je součástí snahy Švédska i Evropské unie o dosažení udržitelného a bezpečného cestování

29. října 2024 – Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, získal společně s firmou Flox od agentury Vinnova finanční prostředky ve výši 3,3 milionu švédských korun na provedení terénních testů unikátního systému umělé inteligence, který zabraňuje srážkám vlaků se zvěří. Provozovatel švédské železniční sítě Trafikverket každoročně reportuje přibližně 5 tisíc srážek se zvířaty. Díky snížení počtu nehod i škod na vlakových vozidlech a s tím související ochranu volně žijících zvířat má projekt potenciál zásadně zvýšit bezpečnost na železnici.

Spojením našich odborných znalostí v oblasti udržitelné mobility se špičkovou technologií umělé inteligence děláme důležitý krok k vytvoření bezpečnější železnice a zároveň chráníme divokou zvěř,“ komentuje spojení Maria Signal Martebo, generální ředitelka společnosti Alstom Sweden.

Společnost Flox, inovátor v oblasti umělé inteligence a rozpoznání obrazu, vyvinula systém, který identifikuje a odrazuje divoká zvířata od vstupu na železniční koleje. Zvukovými signály přizpůsobenými různým druhům zvířat je od kolejiště hlasitě odpuzuje a zabraňuje tak nehodám dříve, než k nim dojde. Tato technologie již byla úspěšně testována a nyní bude systém ověřen přímo na švédských železničních tratích. Systém pracuje se znalostmi chování divoké zvěře. Umí reagovat na různé situace v dalších typech prostředí, jako jsou letiště, křižovatky, doly, města nebo zemědělská pole. 

Naše technologie Flox pro vlaky je založena na pokročilé umělé inteligenci a dobré znalosti chování zvířat, což umožňuje chránit jak vlaky, tak divokou zvěř. Se společností Alstom nyní můžeme toto řešení ověřit v železničním prostředí a přispět k celkové bezpečnosti i ochraně přírody,” říká Sara Nozkova, generální ředitelka společnosti Flox. 

Kombinace produktů a zkušeností společnosti Alstom v oblasti železničního zabezpečení a unikátního softwaru společnosti Flox je zásadním pokrokem v oblasti bezpečnosti na železnici. Na podzim 2024 a v zimě 2025 budou provedeny terénní testy na vybraných železničních tratích ve Švédsku. Projekt je podporován státní inovační agenturou Vinnova a díky svému vysokému potenciálu byl vybrán pro lokální trh i mezinárodní využití.

Stanice inovace

Stockholmská “Stanice inovace” společnosti Alstom byla otevřena v roce 2023 za účelem rozvoje technologického pokroku a inovativních řešení v odvětví dopravy. “Stanice inovace“ je centrem pro partnerství se startupy – spolupráce se společností Flox je dobrým příkladem iniciativy, která přispívá k růstu lokálních startupů a zároveň i k rozvoji nabídky společnosti Alstom.

Grant od Vinnova potvrzuje naši dlouhodobou práci na funkčních inovacích a rozvoji v oblasti železnic a infrastruktury. Díky této finanční podpoře můžeme pokračovat v intenzivní spolupráci s celou řadou startupů v severských zemích,” říká Gael Chosson, vedoucí Stanice inovace společnosti Alstom ve Stockholmu. 

Společnost Alstom je na švédském železničním trhu největším hráčem, švédským železnicím dodala více než tisíc vlaků a realizuje několik velkých zakázek na údržbu. Alstom také ve Švédsku zavádí evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS, European Railway Traffic Management System) a to jak ve vozidlech, tak na tratích, a dodává také nový národní systém řízení provozu pro švédskou dopravní správu.

 

O Alstomu
Společnost Alstom se zavazuje přispívat k nízkouhlíkové budoucnosti vývojem a podporou inovativních a udržitelných dopravních řešení. Od vysokorychlostních vlaků, metra, jednokolejných tratí, tramvají až po systémy na klíč, služby, infrastrukturu, signalizaci a digitální mobilitu – Alstom nabízí svým různorodým zákazníkům nejširší portfolio v oboru. Díky své přítomnosti v 64 zemích a talentované základně čítající více než 84 700 zaměstnanců 184 národností zaměřuje společnost své schopnosti v oblasti designu, inovací a řízení projektů tam, kde je řešení mobility nejvíce zapotřebí. Společnost Alstom, kótovaná na francouzské burze, dosáhla ve fiskálním roce končícím 31. března 2024 tržeb ve výši 17,6 miliardy eur. Více informací naleznete na www.alstom.com. 

Alstom v České republice působí více než dvě desetiletí a je jednou z předních společností na lokálním železničním trhu, která nabízí kompletní portfolio řešení pro kolejová vozidla i infrastrukturu. Je lídrem voblasti řízení dopravy a poskytovatelem nejmodernějších signalizačních řešení v souladu s nejnovějším standardem Evropské unie (ETCS úroveň 2). Místní dopravci provozují lokomotivy Traxx. Alstom v roce 2022 jako první představil českému veřejnosti vodíkový vlak Coradia iLint. Alstom od roku 2021 provozuje výrobní závod v České Lípě, jehož historie sahá do roku 1918. V současnosti zaměstnává přes 1300 lidí, což z něj dělá jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu.Je jedním z největších závodů věnujících se výrobě kolejových vozidel v rámci střední a východní Evropy a zaměřuje se na výrobu komponentů pro příměstské, regionální vlaky, jednopodlažní i dvoupodlažní vozy, lehká kolejová vozidla, tramvaje a metro.  .