Praha, 4. listopadu 2024: Publikace Albertovy sbírky vycházejí za dlouhodobé podpory
společnosti AGEL. V reedici dosud vyšlo šest knih z Albertovy sbírky, sedmou je kniha profesora Dungla, která nyní vychází.
V průběhu slavnostního zahájení 17. ročníku Sympozia AGEL prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., představil knihu Ortopedie a traumatologie nohy a hlezna. Publikace vychází jako další monografie v rámci edice Albertova sbírka (AS). Tato sbírka je přední edicí lékařské a ošetřovatelské tématiky v rámci České republiky s významným dopadem i na Slovensko. Svým pojetím se jedná o paralelu slavné světové edice „Surgical Clinics of North America“ vycházející v nakladatelství Elsevier Saunders.
Jednotlivé díly edice Albertova sbírka multidisciplinárně zpracovávají ze širokého, aktuálního, ale i futurologického pohledu nejaktuálnější medicínská témata v rámci zvolených orgánů nebo orgánových systémů. Sbírka je určena především pro postgraduální vzdělávání napříč obory. Jedná se o meziuniversitní projekt s přísnou oponenturou a recenzním řízením a s účastí zahraničních odborníků. Oborným garantem a obnovitelem sbírky je prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., doyen vědecké rady společnosti AGEL, který se léta podílí i na organizaci kongresů a dalších činností Vědecké rady AGEL.
Již druhý díl této sbírky byl svěřen a jeho editorstvím byl pověřen prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., emeritní předseda Vědecké rady AGEL. V této edici dosud vyšlo 6 monografií s mimořádným ohlasem odborné veřejnosti a řada dalších je v široké spolupráci předních odborníků připravována. „Cílem monografie je rozšířit znalosti a sjednotit nomenklaturu a postupy, které dosud nejsou všemi skupinami odborné ortopedické a podiatrické veřejnosti bezvýhradně přijaty. Proto je věnována zvláštní pozornost problematice endoprotetiky hlezenního kloubu, včetně podrobného pojednání o možných komplikacích a návrzích k jejich řešení,“ uvedl při představení knihy profesor Dungl s tím, že v monografii, jejíž rozsah je 500 stran a 250 příloh, je nově pojata anatomie a biomechanika nohy a je doplněn sortiment operací pro hallux valgus (vbočený palec). „V mnoha případech bylo třeba vytvořit odpovídající českou terminologii ve formě srozumitelné nejen úzce zaměřeným specialistům,“ doplnil Pavel Dungl.
A proč právě název Albertova sbírka? Oba profesoři, výše zmiňovaní, se shodují v tom, že Eduard Albert byl nejslavnějším českým lékařem působícím jak v Čechách, tak v zahraničí, jehož odborný záběr a vysoce etické chování spolu s organizačními schopnostmi, a to nejen na poli medicíny, ale i kultury, vysoce převýšily řadu tehdejších, ale i dnešních osobností. V medicíně byl známý na straně jedné celou řadou světových priorit, na straně druhé i úspěšnou snahou o zahájení výuky chirurgie v tehdejších horních rakouských zemích zahrnující i Čechy a posléze i Slovensko. Velkou část svých vlastních finančních prostředků věnoval ve prospěch ošetření nemajetných pacientů. Profesor Albert pravidelně odjížděl ze svých působišť v Rakousku operovat a organizovat medicínský život do Čech. To, že ve své době byl lékařem nejznámějším, je umocněno znalostí jeho jména nejen v Čechách, ale i ve velké části Evropy ještě dnes, kdy lze stále nacházet po profesoru Albertovi pojmenované ulice, náměstí či budovy.
Zásluhou profesora Zdeňka Kršky z 1. lékařské fakulty UK, a člena Vědecké rady společnosti AGEL ožila Albertova sbírka jako edice knih udávající a zobrazující poslední trendy v medicíně. Jak již bylo uvedeno, je vysoce respektována a cílem je plnění motta v rámci zásadní podpory společnosti AGEL „Nejlepší s nejlepším“, k čemuž jistě přispěje i monografie, jejichž editorem je profesor Pavel Dungl.