Praha, 4. listopadu 2024 – Financování úsporných projektů metodou EPC využívá jen zlomek krajů. V celé České republice projde renovací související s energetickou úsporou pouhé 1 % budov ročně. To je podle Ministerstva životního prostředí i s ohledem na evropské klimaticko-energetické závazky do roku 2030 nedostatečné tempo. Výjimkou je Pardubický kraj, který aktuálně spouští jedenáctou a dvanáctou etapu renovace budov pomocí EPC. V posledních dvou projektech, na kterých se podílela NRB, připravil kraj k renovaci celkem 83 budov. V rámci všech projektů se renovace v kraji dotkly 244 budov a přinesly celkovou úsporu 706 milionů korun.
Snížit nápor na rozpočet pomáhá krajům Národní rozvojová banka s programem Nová ELENA. Banka zaplatí až 90 procent nákladů na přípravu projektu a investici města je možné uhradit z energetických úspor.
„Za čtyři roky fungování programu ELENA jsme pomohli k renovaci 417 budov metodou EPC v různých částech České republiky. Mezi nimi převažují školská zařízení, která tvoří 60 %, následují administrativní budovy a zařízení sociální péče. Banka tak na úspěšný program z minulých let navázala a spustila Novou ELENU. Do budoucna budou kraje i obce muset zvýšit tempo renovací budov, aby byly naplněny klimaticko-energetické cíle a NRB jim v tom chce tímto novým programem pomoci,” říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA Národní rozvojové banky.
Nejčastěji se jedná o renovaci městských objektů, jako jsou mateřské a základní školy, městská divadla, knihovny, domy sociálních služeb a sportovní areály. Veřejné budovy s vysokou energetickou náročností se ale nachází všude kolem nás. Úspory energie u těchto staveb lze dosáhnout například efektivnějším využíváním spotřebované tepelné i elektrické energie, zateplením budov, výměnou oken, modernizací osvětlení, případně i instalací solárních a fotovoltaických systémů.
Podle Hrdinky jsou EPC projekty často spojované s poměrně složitým a nákladným procesem. „Hlavním přínosem programu Nová ELENA je komplexní pomoc při přípravě energeticky úsporných opatření. Zahrnuje analýzu vhodnosti pro EPC, podání žádosti o spolufinancování z OPŽP a pomoc s výběrem dodavatele, přičemž hradí až 90 % nákladů spojených s přípravou projektu. Dalším velkým přínosem je zhodnocení objektů a vytvoření lepších podmínek v nich,“ říká.
Pardubický kraj začíná jedenáctou a dvanáctou etapu renovací
Příkladem, jak s EPC projekty pracovat, je Pardubický kraj. Ten aktuálně připravuje už jedenáctou a dvanáctou etapu renovací budov metodou EPC, kam zařadí primárně zdravotnická zařízení.
„Renovace budov v kraji pomocí EPC projektů realizujeme od roku 2003, celkem se renovace v kraji dotkly 244 budov a přinesly celkovou úsporu 706 milionů korun. Hlavním přínosem je zhodnocení objektů, úspora energií, snížení finančních nákladů a méně vyprodukovaného CO2. Mezi renovovaná zařízení v kraji patří především školy, zařízení poskytující sociální péči, nemocnice i budovy, kde sídlí vedení kraje. EPC projekty se nám osvědčily, a proto v nich plánujeme pokračovat i dál,” říká Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.
Se zvýšením energetické účinnosti budov pomáhá NRB i v Ústeckém kraji. Celkově bylo do programu ELENA zahrnuto 110 budov ve třech městech: v Děčíně, Kadani a Chomutově. V Jihomoravském kraji se do projektu zapojilo 8 budov ve městě Znojmě.
„Poradenství Nová ELENA je k dispozici pro všechny města, obce a kraje, které plánují investovat do EPC projektů. Pokud neví, jak na to, mohou se přihlásit na náš online webinář 7. listopadu od 10 hodin, kde jim vše potřebné rádi vysvětlíme,” uzavírá Hrdinka.
Program Nová ELENA (European Local Energy Assistance) je financován z programu InvestEU Advisory hub spravovaného Evropskou investiční bankou. Nabízí poradenství při přípravě energeticky úsporného projektu. Cílem programu je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření. Je zaměřen na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do stavebních a technologických opatření spojených s budovou. Nově pak podporuje i projekty úspor energie u technologických procesů. Program ELENA nabízí úhradu 90 % způsobilých výdajů na vybrané činnosti spojené s přípravou projektu. Je vhodný nejen pro podnikatele, ale i pro, města, kraje a další subjekty veřejné správy.
Program Nové úspory energie je financován z ESI fondů v rámci Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027 Ministerstva průmyslu a obchodu. Program je určený pro firmy, které uvažují o projektech vedoucích k úspoře energie. V rámci programu mohou požádat o zvýhodněný úvěr, který je dostupný pro podnikatele všech velikostí, z celé České republiky, kromě hlavního města Prahy. Pro podnikatele z hlavního města je k dispozici obdobně zaměřený program ENERG.
Národní rozvojová banka, a.s., působí na trhu od roku 1992, toho času jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře dlouhodobě udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtů krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu.