Plné, prosklené nebo celoskleněné? Špatná volba vám znepříjemní život

Dveře hrají v každé domácnosti důležitou roli – jde o funkční i estetický prvek, který významně ovlivňuje, jak se doma cítíme. Plné, prosklené nebo celoskleněné? Každý typ má svoji funkci a hodí se do určité místnosti. Na první pohled se to může zdát jako maličkost, ale věřte, že pokud si nevyberete správně, budete negativní dopady pociťovat každý den. Jaké problémy a nepříjemnosti tedy špatná volba přináší? 

  1. Chybějící soukromí

Ložnice. Místo, kde po náročném dni odpočíváme a nabíráme síly na den další. Koupelna a toaleta. Místa, kde rádi trávíme čas sami a doprovod považujeme za nežádoucí. Pokud do těchto místností zvolíte celoskleněné nebo prosklené dveře s obyčejným sklem, soukromí ani klid mít nebudete. Místo toho, abyste se cítili v bezpečí a komfortně, budete neustále myslet na to, zda vás někdo nepozoruje. Ať už jde o partnera, děti nebo návštěvu – nikdy nevíte, kdo právě prochází kolem. A toto vědomí může být neuvěřitelně stresující. „Pokud ale nechcete do ložnice či koupelny dávat plné dveře, existuje řešení – mléčné, pískované nebo strukturované bezpečnostního sklo. To dokáže zamezit přímému průhledu do místnosti, ale prosvětlení prostoru zůstane zachováno,“ říká Jiří Mužík, obchodní ředitel společnosti SOLODOOR, tradičního českého výrobce dveří a zárubní. 

  1. Příliš mnoho světla 

Většina z nás potřebuje ke kvalitními spánku tmu. Proto si dobře rozmyslete, jaké dveře dáte do ložnice či dětského pokoje. Pokud zvolíte celoskleněné či prosklené, musíte počítat s tím, že vám do těchto místností bude pronikat světlo ze sousedních pokojů. Pokud tedy budete večer sedět v obývacím pokoji, můžete světlem rušit své děti, které jste v sousedním dětském pokoji uložili ke spánku. Stejně tak váš odpočinek v ložnici může rušit manžel, který v obýváku sleduje televizi. Nezapomínejte, že nekvalitní či nedostatečný spánek negativně ovlivňuje pracovní nasazení a celkovou kvalitu života. 

 

  1. Nedostatek světla 

Kromě místností, kde je problémem příliš mnoho světla, jsou v domácnosti také prostory, kde může být problémem naopak nedostatek světla – chodby, obývací pokoje či kanceláře. Pokud do těchto místností zvolíte plné dveře, které nepropustí žádné světlo, budou působit ponuře a stísněně. A protože tmavé prostory negativně ovlivňují nejen náladu, ale také produktivitu nebo kreativitu, je lepší v těchto případech sáhnout po dveřích prosklených či celoskleněných. Častým důvodem, proč se lidé zdráhají použít celoskleněné dveře, je strach, že se mohou rozbít, a kromě škody způsobit i zranění. Tato obava je ale zbytečná: „Pro naše celoskleněné dveře používáme bezpečnostní kalené sklo tloušťky 8 mm, které se nevysype ani při důraznějším bouchnutí. Pokud by ale přece jen došlo k jeho narušení, pak se podobně jako autosklo rozsype na drobné neostré úlomky, o které se nelze pořezat. Na přání zákazníka je možné bezpečnostní sklo vsadit i do našich prosklených dveří,“ vysvětluje Jiří Mužík ze společnosti SOLODOOR. 

  1. Nežádoucí hluk

Nezapomeňte na to, že sklo není materiál, který by dobře tlumil hluk. Pokud se tedy chcete vyhnout frustraci z nežádoucího hluku, pořiďte si plné dveře, ideálně s protihlukovou úpravou. „Pro naše dveře nabízíme různé varianty protihlukového útlumu v rozmezí od 27 do 38 decibelů, což odpovídá snížení hluku na rušné ulici na úroveň šepotu v divadelním sále. Díky tomu si můžete doma vytvořit oázu klidu, do které se budete rádi vracet,“ popisuje Jiří Mužík. 

Jak je vidět, problémů, které mohou způsobit nevhodně zvolené dveře, je celá řada. Nevystavujte se každodenním frustracím kvůli špatné volbě. Věnujte výběru dostatek času a nechte si případně poradit od odborníků. Dveře totiž nejsou jen funkčním prvkem vaší domácnosti, ale jsou také klíčem k vaší pohodě a spokojenosti.

SOLODOOR a.s., český výrobce interiérových dveří, vchodových dveří do bytů a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.

Společnost vznikla v roce 1997, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 180 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete v cca 20 franšízových prodejnách, 1 podnikové prodejně, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.