Design, který roste: pěstební sadu pro Škoda Auto navrhlo studio Balance is Motion

10. prosince 2024 – Za nevšedním návrhem upomínkového předmětu Hidden Gift pro Škoda Auto stojí studio produktového designu Balance is Motion. Zadáním automobilky byl projekt mementa pro zaměstnance k příležitosti významného milníku firmy – nové vize značky Škoda. Výsledkem spolupráce s BiM je domácí sada pro pěstování, do které se designérům podařilo propsat esenci nové vize značky.

V souladu s principy oběhového hospodářství poskytla Škoda Auto na výrobu předmětu své nevyužité marketingové katalogy. Designéři z Balance is Motion je nechali pomocí mycelia Myco proměnit v přizpůsobivý obal, který celou pěstební misku dokonale obrostl a nahradil tak alternativní jednorázové balení. Po rozbalení je navíc možné obal využít jako funkční součást produktu. Podhoubí totiž slouží i jako plnohodnotná náhrada pěstebního substrátu pro klíčení přiložených semínek řeřichy. 

Tělo produktu ukryté ve skořápce z mycelia je vytištěné metodou 3D tisku ze speciálního filamentu NonOilen, který oproti jiným materiálům využívaných k 3D tisku vyniká přírodním složením a rozložitelností. Pěstební miska je recyklovatelná a v případě, že doslouží, je i plně biologicky rozložitelná v průmyslovém kompostu nebo elektrickém kompostéru. Suroviny použité při výrobě produktu tak nemají dopad na životní prostředí. 

Nechat našemu designu doslova narůst obal, pro nás byla nová zkušenost. V případě dárkových předmětů je zapojení přírodních a rozložitelných materiálů spolu s využitím odpadních složek, jedna z efektivních cest, jak produktům ubrat na ekologickém dopadu,” říká Eliška Novák Knotková, zakladatelka Balance is Motion.

„S projektem Hidden Gift jsme vdechli nový život tomu, co by jinak bylo odpadem. Navíc se podařilo skutečně ztělesnit roli značky Škoda jako „Bold Companion“ tím, že jsme chytře a udržitelně recyklovali naši starou dokumentaci a darovali ji zpět naší vnitřní komunitě,“ říká Meredith Kelly, Head of Marketing ve společnosti Škoda Auto.

Studio produktového designu Balance is Motion založila Eliška Novák Knotková v roce 2021. Spolu s ní pak jádro týmu tvoří Maria Nina Václavková, Filip Mirbauer, Matěj Dejmek a Martina Havlenová. Ve svých projektech se soustředí na široké spektrum produktového designu včetně ekodesignu. Za sebou mají širokou škálu produktů od veřejných mobiliářů přes vybavení komerčních prostor a návrhy prémiových firemních předmětů až po kreativní koncepty eventů a instalací.

Od počátku svého působení před třemi lety se studio Balance is Motion zúčastnilo několika mezinárodních výstav, získalo ocenění Vítěz Ceny Veolia za udržitelný design na Designbloku 2021, vyhrálo v soutěži pořádané Rossanou Orlandi RO Plastic Prize 2022, v loňském roce s projektem Ruderal získalo na Designbloku nominaci na Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design a letos nominaci na ceny EDIDA 2024.