Díky Nedoklubku již také v Česku
Praha, 10. ledna 2025 – Představte si, že jste se čerstvě stali součástí neonatologického týmu, který pečuje o novorozence po předčasném porodu. Čekají vás situace, při kterých půjde o záchranu života těchto miminek do dlaně – extrémně náročný úkol, kde každé rozhodnutí může být klíčové. Natrénovat tyto situace bez působení stresu, systematicky a efektivně umožňuje simulátor Paul 2.0 – první sofistikovaná výuková figurína, která poskytuje vysoce realistickou zkušenost s péčí o předčasně narozené dítě. Díky rodičovské organizaci Nedoklubko se mohou s Paulem učit také čeští zdravotníci.
„Naší dlouhodobou snahou je nejen podpora rodičů předčasně narozených dětí, ale také neonatologických oddělení, výzkumu a vzdělávání. Proto jsme se rozhodli získat prostředky na pořízení prvního Paula pro Česko a mám nesmírnou radost, že se nám to povedlo. Nebylo by to možné bez štědré podpory stovek jednotlivců a celé řady firem. Velké poděkování patří Nadačnímu fondu Evy Pavlové, Harley Davidson Praha, Jumbolino Model, Miluju Prahu a všem dalším firemním i individuálním dárcům,“ dodává ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.
Organizace Nedoklubko financovala pořízení této technologie prostřednictvím veřejné sbírky, která dále pokračuje na https://www.darujme.cz/paul. Kdokoliv může přispět na školicí provoz Paula v prvních pěti letech na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář), která se řadí mezi tuzemské špičky v péči o nezralé novorozence. Klinika se stává prvním českým pracovištěm, jehož tým se rozrostl o nového člena, chlapečka, který zde byl také slavnostně pokřtěn 10. ledna 2025 za účasti první dámy České republiky paní Evy Pavlové. V současnosti již probíhají přípravy interaktivního kurzu s Paulem, který budou moci ve VFN absolvovat zdravotníci z celé ČR.
„Každá skupina předčasně narozených dětí – od extrémně a těžce, přes středně až po lehce nezralé novorozence – má svá specifika. Naše pracoviště se zabývá problematikou poporodní stabilizace extrémně nezralých novorozenců více než 15 let, máme téměř 1000 videozáznamů stabilizace, jsme autory řady publikací s touto tématikou v renomovaných impaktovaných časopisech. Zahrnutí simulátoru Paul do tréninku dále rozšíří naši unikátní odbornost,“ vysvětluje prof. MUDr. Richard Plavka, CSc., primář neonatologického oddělení kliniky u Apolináře. „Vytvoření výukového centra pro stabilizaci nezralých novorozenců pro nás bude také skvělou příležitostí předávat dál poznatky, které jsme získali dlouhodobým intenzivním studiem této problematiky,“ doplňuje MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D. ze stejného pracoviště, které je uznávanou expertkou v této oblasti.
Dokonalá podoba předčasně narozenému dítěti
Paul je skutečně revolučním simulátorem. Věrná napodobenina chlapečka o hmotnosti pouhých 1100 gramů a délce 35 cm odpovídá velikosti dítěte předčasně narozeného ve 27. týdnu těhotenství, kdy organismus čelí extrémně vysokému riziku život ohrožujících komplikací. Některé z nich je možné na Paulovi rozpoznat i pohledem – například jeho kůže dokáže zmodrat, jako by se to stalo u živého miminka v případě nedostatku kyslíku.
Jeho hrtan je anatomicky dokonalou kopií z 3D tiskárny, čímž umožňuje velmi přesnou zkušenost při zavádění intubační trubice do průdušnice. Paulův hrudník se pohybuje v rytmu dechu a tlukotu srdce, umí plakat a vydávat grunting (chrčivý zvuk při výdechu signalizující dýchací potíže). Má také neslyšný hmatný pulz na pupečníku a na všech čtyřech končetinách a pomocí stetoskopu je možný poslech dechových, srdečních, plicních a střevních zvuků.
Různé scénáře kritických situací
Ani to vše by ale pro realistický nácvik kritických situací zdaleka nestačilo. To, co činí Paula skutečně unikátní technologií, je jeho napojení na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje formou 3D animací všechny činnosti prováděné školeným zdravotníkem. Na displeji lze snadno zkontrolovat údaje o stavu Paula, včetně komprese hrudníku, hloubky zavedení endotracheální kanyly, polohy pupečníkového žilního katétru nebo poloze hlavičky.
Prostřednictvím intuitivního dotykového displeje připomínajícího tablet lze snadno upravit jeho vitální funkce. Umožňuje rovněž snadné vytvoření a rychlé uložení požadovaného zdravotního stavu pacienta a propojení s časovými parametry, díky čemuž je možné snadno vytvářet nové scénáře. Kromě všeho popsaného má Paul celou řadu dalších funkcí, potřebných pro špičkový výcvik neonatologických profesionálů.
Jak Paul vznikl?
Simulátor Paul je výsledkem spolupráce širokého týmu odborníků v oblasti neonatologie, vzdělávání, simulace, inženýrství, vývoje softwaru a vizuálních efektů. Vývoj probíhá pod taktovkou vídeňského neonatologa Dr. Jense-Christiana Schwindta, který se rozhodl zlepšit životní vyhlídky více než 15 milionů dětí každoročně narozených předčasně. Proto založil v roce 2012 společnost SIMCharacters a v roce 2017 spustil projekt Paul.
Jak napovídá oficiální název, Paul 2.0 je již druhou verzí, při jejímž vývoji byly brány v potaz také podněty a zpětná vazba uživatelů. „Naším posláním je zlepšovat kvalitu péče o kriticky nemocné předčasně narozené děti a novorozence díky zvyšování realističnosti a efektivity tréninkových novorozeneckých simulátorů,” říká doktor Schwindt na závěr.