Věkový průměr klientů nesplácejících půjčky se snižuje

Praha 28. ledna 2025 – Mezi lidmi, co mají problémy se splácením svých závazků, se v posledních letech zvyšuje podíl osob ve věku mezi 18 až 30 lety.  To platí zejména pro nesplácení krátkodobých půjček, kde se od doby před začátkem pandemie Covid19 jejich podíl zvýšil o téměř pětinu. Vyplývá to ze statistiky společnosti Fincollect, která spravuje mimosoudní pohledávky velkých bank i menších finančních institucí.

Nesplácení závazků mladší generace se týká hlavně krátkodobých půjček v řádu desítek tisíc korun, které jsou tři a více měsíců po splatnosti. U vyšších částek spotřebitelských úvěrů a hypoték je věkový profil klientů v prodlení se splátkami dlouhodobě stejný a výrazně větší část připadá na klienty starší 35 let.

Jednou z příčin tohoto trendu je, že hodně lidí z generací označovaných jako mileniálové a Z si chce užívat konzumní způsob života. Chtějí všechno hned a nebojí se žít na dluh. Na rozdíl od jejich prarodičů nebo rodičů nejsou ochotní čekat, a nejprve si peníze naspořit. Stále častěji si berou půjčky na spotřební zboží, protože chtějí mít poslední model telefonu či počítače, jet na dovolenou nebo si užít jiné zážitky. Řada z nich bohužel přecení své finanční síly a nemá na úhradu všech svých výdajů. „Do problémů se splácením se v posledních letech dostává více mladých lidí a od roku 2019 nám jejich počet narostl o 18 procent.  A přestože největší podíl pohledávek stále řešíme u věkové kategorie mezi 40 až 60 lety, průměrný věk našich klientů se pomalu snižuje,“ popisuje Anežka Pavlíková, CEO společnosti Fincollect změnu stáří klientů, jejichž nesplácené půjčky mají ve správě.

Na nedobrou finanční situaci mladých má vliv vysoká inflace, která jim až o čtvrtinu snížila reálné příjmy, a vzhledem k jejich nižším mzdám na ně dopadla silněji než na jiné věkové skupiny. Podle průzkumu GfK s názvem Young Money Matters[1] z podzimu loňského roku příjem šedesáti procent mladých z generace Z nedosahuje republikový průměr a třetina z nich nemá úspory na pokrytí nákladů ani na jeden měsíc. Jedenáct procent respondentů uvedlo, že se svým měsíčním příjmem vychází jen velmi obtížně. Pokud se zadluží a přijde nějaký problém, nebo výpadek příjmů, mohou se ihned dostat do finančních potíží. Kvůli finanční nejistotě odkládají založení rodiny a nemohou si dovolit dlouhodobé vysoké hypotéky na vlastní bydlení. Třetina z nich proto žije v pronajatých bytech a další třetina sdílí bydlení s rodiči.

Svoji roli na nezvládnutých dluzích mladé generace má i finanční gramotnost, která je obecně na nedostatečné úrovni. Jak uvedla agentura Ipsos z posledního průzkumu Indexu finančního zdraví[2] Čechů, více jak dvě třetiny respondentů měly základní přehled, ale zbytek dotazovaných měl jen velmi nízkou úroveň finanční gramotnosti. Proto by se měly instituce i bankovní sektor snažit o finanční vzdělávání v on-line prostředí, kde se mladí lidé hledají informace, které nezískali ve školách nebo v rodině. Větší kompetence mladých v oblasti osobních financí by byly výhrou pro všechny. 

O společnosti Fincollect SE

Společnost Fincollect se specializuje na mimosoudní správu pohledávek, kde působí jako mediátor mezi věřiteli a dlužníky. Hraje tak důležitou roli pro zachování dobrých obchodních vztahů, v ozdravení finančního trhu a podílí se na udržení sociálního smíru tím, že pomáhá klientům řídit jejich finance. Od svého vzniku se zaměřuje na inovativní ICT řešení a vysokou míru automatizace, k čemuž implementuje flexibilní a spolehlivou komunikační infrastrukturu.

[1] Průzkum Young Money Matters,  Gfk, Cook Communications, září 2024

[2] Průzkum Index finančního zdraví Čechů, Ipsos, květen 2024