Budimex získal další úsek polské S10. Celkem z ní postaví téměř 80 kilometrů

Praha, 10. února 2025 – Společnost Budimex podepsala smlouvu na stavbu dalšího úseku polské rychlostní silnice S10. Část Štětín Kijewo – Štětín Zdunowo bude již šestou zakázkou, kterou firma v rámci budování nové autostrády v Západním Pomořansku zrealizuje. Celková délka těchto úseků dosahuje téměř 80 kilometrů.

Polská rychlostní silnice S10 by měla v budoucnu vést ze Štětína přes Piłu, Bydhošť, Toruň až do Varšavy a stát se tak alternativou k dálnici A2. V loňském roce se Budimexu podařilo uspět hned v pětici výběrových řízení na nové úseky budoucí autostrády. Tento měsíc podepsal smlouvu již na šestou část, a to Štětín Kijewo – Štětín Zdunowo. Celkově tak do konce roku 2028 zajistí vybudování téměř 80 kilometrů S10.

Na novém 4,4 kilometru dlouhém úseku vznikne dvouproudová silnice se dvěma jízdními pruhy v každém směru. Projekt je realizován metodou „Design and Build“. Zakázka dosahuje hodnoty v přepočtu přibližně 1,2 miliardy korun. „Skutečnost, že společnost Budimex staví převážnou většinu úseků rychlostní silnice S10, je pro nás velkou ctí a potvrzením naší pozice lídra v realizaci klíčových infrastrukturních projektů v Polsku,“ uvádí Artur Popko, prezident společnosti Budimex SA. 

Kromě nově vysoutěženého úseku realizuje firma v Polsku dalších 25 silničních projektů o celkové délce 287,5 kilometru a hodnotě téměř 66 miliard korun, což je nejvíce ze všech společností na místním trhu. V České republice má Budimex aktuálně na starosti jeden dálniční projekt, a to úsek D35 z Džbánova do Litomyšle. Mimo něj staví ještě protipovodňový poldr v Kutříně na Chrudimsku.

O společnosti Budimex:

BUDIMEX SA je společnost s více než padesátiletou tradicí, která má významný podíl na hospodářském rozvoji Polska. Za 56 let své existence realizovala tisíce moderních infrastrukturních, stavebních a průmyslových investic. Skupina zaměstnává přes 7 000 lidí a spolupracuje s více než 15 000 subdodavateli. Kultura inovací, zlepšování a dodržování zásad udržitelného rozvoje umožnily Budimexu stát se lídrem na polském stavebním trhu. Kromě něj působí i v zahraničí: v České republice, Německu, Lotyšsku a na Slovensku. Firma průběžně zvyšuje svou angažovanost v odvětvích výroby zelené energie, nakládání s odpady a elektromobility. Od roku 1995 je Budimex kótován na Varšavské burze cenných papírů a od roku 2011 je zařazen do indexu nejodpovědnějších kótovaných společností. Jeho strategickým investorem je španělská společnost s celosvětovou působností Ferrovial. Skupina zahrnuje: Mostostal Kraków, BXF Energia, Budimex Mobility, Budimex Kolejnictwo a FBSerwis.