Trump slíbil, že brzy přistoupí k uvalení recipročních cel na dovoz do USA. Zatím nevíme, jak by taková cla měla vypadat. Jejich logika má ale stát na srovnání celních podmínek. Tedy, pokud nějaká země uvalila cla na dovoz z USA, tak USA odpoví stejnou mincí – bez výjimek. Trump tím chce dosáhnout vyšší férovosti mezinárodního obchodu. Je to krok špatným směrem.
Není jasné, zda odpověď v podobě recipročních cel bude stejnou sazbou, jakou jsou zatíženy dovozy z USA v dané zemi. Není ani jasné, jestli odveta bude mířit jen na kategorii zboží a služeb, kde jsou cla na USA uvalena.
Můžeme si to uvést na smyšleném příkladu: Pokud USA zjistí, že jejich automobily jsou ve smyšlené zemi Celnístán zatíženy 50% cly, tak jaká bude odpověď? USA zavedou 50% cla na automobily z Celnístánu? Co když Celnístán automobily do USA vůbec nevyváží? Jaký by mělo takové opatření smysl? Nebo bude reakce uvalení 50% cel na zboží a služby, které Celnístán do USA hojně vyváží? I přestože Celnístán na tuto kategorii cla neuvalil?
Je tu hodně otazníků. Říkám si, jestli politika recipročních cel může naopak vést k situaci, kdy USA rovnou sníží cla. Opět můžeme dát hypotetický příklad. Bezcelníland neuvaluje žádná cla na americké výrobky. USA ale na Bezcelníland uvaluje univerzální cla ve výši 25 %. Bude Trump hledat férovost v tomto vztahu a snižovat cla na stejnou úroveň? Tedy na nulu? Pochybuji.
Zavedení recipročních cel bude mít negativní dopad na světovou a evropskou ekonomiku. Ta česká bude trpět spolu s nimi. Průměrná úroveň celní zátěže ze strany EU na USA je vyšší než naopak. Lze tedy počítat s tím, že USA zvýší cla na řadu evropských výrobků – tedy za předpokladu, že se američtí celní úředníci v evropském celním sazebníku vyznají.
To vůbec není jisté, protože evropské desatero tisíc celních přikázání na rok 2025 má přes 1100 stran v pdf. Evropským úředníkům nelze upřít důslednost. Ve společném celním sazebníku najdeme informace o pravidlech pro sedlářské výrobky, koňské maso, tanky a jiná bojová vozidla, zaměřovací dalekohledy, plynové masky a další zboží běžné denní spotřeby. Sám jsem zvědavý, jak na podobný celní sazebník USA odpoví.
Česká republika je malou exportně orientovanou ekonomikou, která prosperuje v období silné zahraniční poptávky a dobrého sentimentu. Oba tyto faktory velmi negativně ovlivní případná obchodní válka. Donald Trump zaváděním cel podniká kroky směrem k tomuto scénáři. Přestože doufám, že na takový scenář nedojde, tak nelze ignorovat rizika jejího vzniku a veskrze negativní dopady na českou ekonomiku, které s ní přijdou.
Autor: Pavel Peterka, hlavní ekonom XTB