Umělá inteligence jako klíčový nástroj pro budoucí lídry. ČVUT spouští nový mikrocertifikační kurz pro manažery

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze (FEL ČVUT) a Masarykův ústav vyšších studií ČVUT (MÚVS ČVUT) ve spolupráci s organizací prg.ai spouští nový kurz s názvem „AI Mastery for Business Leaders“. Čtyřdenní intenzivní program je určen pro na vedoucí pracovníky firem a HR specialisty, kteří chtějí získat hlubší porozumění a praktické zkušenosti s využitím AI v podnikové sféře. Kurz se uskuteční v Praze ve dnech 26. až 29. května 2025 a je zakončen mikrocertifikátem.

Jak získat náskok díky AI? Školit budou špičkoví informatici i odborníci z firem

Kurz kombinuje interaktivní přednášky, případové studie a praktické workshopy, kde budou účastníci pracovat s reálnými firemními scénáři. Výuku povedou špičkoví akademici z FEL ČVUT. Mezi lektory nebudou chybět prof. Jiří Matas, prof. Tomáš Svoboda a jejich kolegové, kteří představí technologické základy AI a strojového učení a velkých jazykových modelů. 

Odborníci z firem Blindspot, Datasentics, Gen, Make a The Mama AI, kteří mají bohaté zkušenosti s implementací AI v podnicích, budou vedle toho demonstrovat praktické dopady na byznys. Konkrétní využití AI v podnikání s akcentem na management, marketing a HR pak přiblíží dr. Ladislava Knihová z MÚVS ČVUT. Její přednášky budou doplněny interaktivními workshopy, kde si účastníci nové poznatky ihned vyzkoušejí v praxi.

„Nejde o klasickou teoretickou výuku. Účastníci budou pracovat na konkrétních projektech, sdílet zkušenosti s odborníky i mezi sebou a získají užitečné kontakty pro budoucí spolupráci,“ říká dr. Vladimír Janíček, koordinátor kurzu z Centra CŽV při ČVUT v Praze. 

AI dnes mění pravidla hry v celé řadě odvětví. Kurz poskytne účastníkům nejen teoretické znalosti, ale především praktické dovednosti v oblastech jako strategické rozhodování s využitím AI, její aplikace v řízení lidských zdrojů, technologické základy AI nebo implementace umělé inteligence v podnikání.

„Manažeři a vedoucí pracovníci dnes stojí před výzvou, jak se zorientovat v dynamicky se rozvíjející oblasti umělé inteligence. Náš kurz jim poskytne praktický pohled na principy AI, její konkrétní aplikace a efektivní způsoby integrace do podnikových strategií,“ uvádí dr. Ladislava Knihová, odborná garantka kurzu z MÚVS ČVUT.

ČVUT, EuroTeQ a prg.ai jako partneři pro inovativní vzdělávání

Kurz je součástí pilotních modulů společného programu pro vedoucí pracovníky organizovaného v rámci projektu EuroTeQ. Projekt EuroTeQ je iniciativou spolupráce několika předních evropských technických univerzit na podporu přeshraničního vzdělávání, výzkumu a inovací. Zaměřuje se na vytvoření celoevropského ekosystému pro technické vzdělávání s důrazem na interdisciplinární vzdělávání, spolupráci s průmyslem a udržitelné podnikání. ČVUT v Praze je jedinou univerzitou z České republiky, která je do programu EuroTeQ zapojena. 

Organizace prg.ai se na kurzu podílí jako jeden z hlavních partnerů a zajišťuje propojení na byznysovou sféru a jeho širší propagaci. „Další vzdělávání v oblasti AI vnímáme jako zásadní, zejména pak vítám tuto iniciativu ČVUT, která pracovníkům firem představuje umělou inteligenci nad rámec té generativní. Přichází dle mého v pravý čas a dobře ilustruje potřebnou spolupráci mezi vzdělávací institucí a soukromou sférou,” přivítal vznik kurzu Lukáš Kačena, ředitel prg.ai.

Kurz, který bude probíhat v angličtině a je placený, je součástí programu celoživotního vzdělávání ČVUT. Účastníci po jeho úspěšném absolvování obdrží oficiální mikrocertifikát. Program kurzu je dostupný na webové stránce https://czv.cvut.cz/ai-mastery/, přihlásit se lze zde.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze je vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze, který poskytuje vysokoškolské vzdělání v akreditovaných prezenčních a kombinovaných bakalářských a magisterských studijních programech ekonomického a pedagogického zaměření. Masarykův ústav vyšších studií má špičkový akademický tým, jehož členy jsou osobnosti známé z akademického prostředí, kteří mají také bohaté životní zkušenosti s řízením významných firem, inovačních projektů i s působením v mediální sféře.

Více informací najdete na www.muvs.cvut.cz/.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.