Praha, 18. ledna 2017 – Check Point Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP) zveřejnil nejnovější Index hrozeb, podle kterého došlo v prosinci 2016 k významnému poklesu ransomwarových útoků Locky. Zveřejněn byl i žebříček nejrozšířenějších malwarových rodin, které jsou používané k útokům na podnikové sítě. (TZ)
Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika po klidnějším listopadu zaznamenala bouřlivý prosinec. Z klidnější 104. pozice se posunula o 59 míst na nebezpečnější 45. příčku. Slovensko už v listopadu zaznamenalo nárůst útoků a prosinec nepřinesl zlepšení, takže Slovensko se umístilo dokonce na 34. pozici. Mezi bezpečnější země se nejvýrazněji posunula Angola, která se ze 16. místa posunula na 89. příčku. Spolu s Českou republikou zaznamenala největší skok mezi nebezpečné země Paraguay, která se posunula o 65 míst na 41. příčku. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila Makedonie.
Locky, který využívá pro šíření především masivní spamové kampaně, se objevil v roce 2016 a velmi rychle se stal jedním z nejoblíbenějších nástrojů kyberzločinců. Potvrdil tak současný trend a vzestup ransomwarových utoků, které šifrují data na cílovém počítači a za dešifrování požadují zaplacení výkupného. V prosinci Check Point ale zaznamenal pokles týdenního průměru infekcí Locky o 81 % ve srovnání s týdenní průměry říjnu a listopadu. Locky tak poprvé od června 2016 vypadl z Top 10 globálních malwarových rodin.
„Masivní pokles útoků ransomwaru Locky v průběhu prosince byl součástí globálního poklesu malwaru o 8 % ve srovnání s předchozími měsíci. Společnosti by si ale neměly dělat iluze a neměly by usnout na vavřínech. Nejpravděpodobnější příčinou je, že se zločinci rozhodli během vánočních svátků užít trochu plodů své práce a s trochou nadsázky si vzali vánoční dovolenou. Podobný pokles byl i v prosinci o rok dříve. V lednu můžeme zase očekávat nárůst kyberútoků. Ransomware je každopádně i nadále velmi významnou hrozbou a organizace potřebují toto nebezpečí brát vážně i v roce 2017,“ říká Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point.
Conficker byl opět nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě, ale byl zodpovědný „jen“ za 10 procent všech detekovaných útoků, což je pokles o 5 procentních bodů. Na druhém místě se umístil škodlivý kód Nemucod, který byl použit u 5 procent útoků, a červ Slammer na třetím místě měl na svědomí 4 procenta útoků. Celkově Top 10 malwarových rodin bylo zodpovědných za 42 procent všech známých útoků.
- ↔ Conficker: Červ umožňuje vzdálené operace a stahování malwaru. Infikovaný počítač je pod kontrolou botnetu a je ve spojení s C&C serverem, aby mohl přijímat další pokyny.
- ↑ Nemucod – JavaScript nebo VBScript downloader, který se běžně používá pro stažení ransomwarových variant nebo jiných škodlivých kódů.
- ↑ Slammer – Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle.
Check Point zveřejnil také nejrozšířenější mobilní malwarové rodiny v prosinci 2016 a znovu útoky na zařízení se systémem Android byly mnohem častější než útoky na iOS. Tři nejrozšířenější mobilní malwarové rodiny byly v prosinci:
- ↔ HummingBad: Malware se zaměřuje na zařízení se systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
- ↔ Triada – Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada take umí zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.
- ↔ Ztorg – Trojan, který využívá root oprávnění ke stažení a instalaci aplikací na mobilním telefonu bez vědomí uživatele.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice a v prosinci došlo k výrazným změnám. Na prvním místě překvapivě není Conficker, který odsunul na druhou pozici červ Slammer. Na 3. pozici je stejně jako v listopadu ransomware Cryptowall, ale Locky se ze 4. příčky propadl až na 10. místo.
Top 10 malwarových rodin v České republice – prosinec 2016 | |
Malwarová rodina | Popis |
Slammer | Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle. |
Conficker | Conficker je počítačový červ, který se zaměřuje na operační systém Windows. Využívá zranitelnosti v operačním systému a zkouší odhadnout administrátorské heslo pro další šíření a vytvoření botnetu. Infekce umožňuje útočníkovi získat přístup k osobním údajům uživatelů, jako jsou bankovní údaje, čísla kreditních karet nebo hesla. Červ původně cílil na uživatele komunikačních stránek, jako jsou Facebook, Skype a e-mailové stránky. |
Cryptowall | Cryptowall je hlavní ransomwarový trojan, který šifruje soubory na infikovaném počítači a pak žádá po uživatelích zaplacení výkupného za dešifrování. Šíří se prostřednictvím škodlivých reklamních a phishingových kampaní. Cryptowall se poprvé objevil v roce 2014. |
Nemucod | Malwarový dropper, který po spuštění stahuje z online serveru další malware a spouští jej na infikovaném počítači. Nemucod byl detekován na konci roku 2015, ale využíván byl pravděpodobně už dříve. Způsob distribuce zůstal stále stejný: Spam informuje uživatele o pokutách za dluhy, neúspěšných platbách a různých dalších nepříjemnostech, které vyžadují okamžitý zásah oběti. Nemucod infikuje oběti různými škodlivými kódy (například ransomwarem TeslaCrypt) a adwarem (například na klikací podvody zaměřený Boaxxe). |
Kelihos | Botnet Kelihos (neboli Hlux) je P2P botnet zapojený především do krádeží bitcoinů, těžení bitcoinu a odesílání nevyžádané pošty. Šíří se prostřednictvím spamu, který obsahuje odkazy na další malware. Botnet může také komunikovat s ostatními počítači a vyměňovat informace o zasílání spamu, krást citlivé informace nebo stáhnout a spustit škodlivé soubory. Pozdější verze se většinou šíří přes weby sociálních sítí, zejména Facebook. |
HackerDefender | HackerDefender je rootkit pro Windows 2000 a Windows XP a může fungovat i na pozdějších verzích Windows NT. Rootkit upravuje různé funkce ve Windows a API, aby se vyhnul detekci bezpečnostním softwarem. HackerDefender je široce rozšířený, protože je volně k dispozici na internetu a lze snadno nainstalovat. |
Fraud | Nebezpečné webové stránky využívané pro phishing a podvodné prokliky. |
CTB-Locker | CTB-Locker je ransomware, který se zaměřuje na platformu Windows. Zašifruje všechna uživatelská data a za dešifrování požaduje platbu. Malware se obvykle šíří jako spam s nebezpečnou přílohou ZIP nebo CAB. Malware je s největší pravděpodobností vyvíjen a distribuován ruskými kyberzločinci a je prodáván většinou také ruským subjektům. Jako označení se používají i další názvy, například Critroni nebo Onion. Písmena CTB ve jméně znamenají „Curve-Tor-Bitcoin“. Elliptic Curve pro šifrování a Tor a Bitcoin pro anonymitu výkupného. |
RookieUA | RookieUA je určen ke krádežím informací. Získává informace o uživatelských účtech, jako jsou přihlašovací jména a hesla, a odesílá je na vzdálený server. HTTP komunikace probíhá pomocí neobvyklého uživatelského agenta RookIE/1.0. |
Locky | Locky je ransomware, který se zaměřuje na platformu Windows. Malware posílá systémové informace na vzdálený server a přijímá šifrovací klíč pro zašifrování souborů v infikovaném systému. Malware požaduje jako výkupné za odemčení souborů platbu ve formě digitální měny bitcoin. Navíc přidává informaci i do registru, aby jej nebylo možné odstranit restartováním systému. |
Více informací o aktuálních kyberhrozbách a útocích najdete zde: http://www.checkpoint.com/threat-prevention-resources/index.html
Index hrozeb společnosti Check Point
Index hrozeb vychází z online mapy kybernetických hrozeb ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase sleduje, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Threat Map využívá informace z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty, obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek a identifikuje miliony malwarových typů každý den.
Sledujte Check Point online:
Check Point Blog: http://blog.checkpoint.com/
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw a www.twitter.com/CheckPointCzech
Facebook: http://www.facebook.com/checkpointsoftware
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
O společnosti Check Point Software Technologies
Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je největší celosvětový dodavatel čistě bezpečnostních řešení. Chrání zákazníky před kyberútoky prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru a jiných typů útoků. Check Point nabízí kompletní bezpečnostní architekturu, která chrání vše od podnikových sítí až po mobilní zařízení, a navíc Check Point poskytuje i nejkomplexnější a nejintuitivnější správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí. Ve společnosti Check Point zabezpečujeme budoucnost.