Vodafone letos rozsvítí celonárodní síť pro NB-IoT

Praha 26. července 2017 – Vodafone úspěšně pokračuje v implementaci technologie NB-IoT a spolu se společnostmi Jablotron, Landis+Gyr a Ústavem telekomunikací VUT Brno testuje jako první v České republice prototypy zařízení v živé síti úzkopásmového internetu věcí. Ta již pokrývá vybrané lokality v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích. Celonárodní pokrytí a zahájení komerčního provozu
NB-IoT sítě plánuje Vodafone na podzim 2017. V rámci Vodafone Group se tak Česká republika řadí vedle Španělska a Holandska mezi první evropské země, které budou tuto komunikační technologii komerčně nabízet zákazníkům.

Testování NB-IoT zahájily firmy ve Vodafone Lab v Praze Stodůlkách. Po úspěšném připojení prototypů zařízení do sítě NB-IoT pokračovalo testování dále již v předem vybraných lokalitách, kde byla pro tyto účely zprovozněna síť NB-IoT. Na technickém zajištění síťové infrastruktury pro první fázi pilotního testování NB-IoT spolupracoval Vodafone se společností Huawei.

„Abychom svým zákazníkům mohli nabízet ty nejlepší služby je pro nás využití moderních technologií a jejich rychlá implementace do konkrétních produktů nezbytností. Z toho důvodu jsme také přivítali možnost testování NB-IoT,“ říká Aleš Krutina, technický ředitel společnosti Jablotron, která je předním tuzemským výrobcem zabezpečovací techniky a chytrého ovládání domácností, a doplňuje: „Dosavadní průběh i výsledky testování v živé síti jsou úspěšné, potvrzují uváděné výkonnostní parametry a splňují tak i naše očekávání.“

Na začátku srpna zahájí Vodafone další vlnu testování, které se účastní jak společnosti z první vlny, tak i noví zákazníci. V této fázi budou již zákazníci připojeni ke globální IoT platformě Vodafonu, která jim umožní další detailnější ověření technologických parametrů technologie NB-IoT. Zároveň bude síť NB-IoT v České republice rozšířena o další lokality.

Jako první nabídneme službu NB-IoT firemním zákazníkům, kteří již využívají nebo využijí globální IoT platformu Vodafonu a IoT SIM. V praxi to bude znamenat, že partnerům dodáme konektivitu k zařízení, které si samy vyrobí a následně uvedou na trh,“ říká Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Česká republika a dodává:
V budoucnu chceme na technologii NB-IoT uvést na trh i vlastní koncová zařízení a služby. Konkrétně o jaká zařízení půjde, to bude záviset i na vývoji na trhu.“

Globální Vodafone IoT platforma je komplexní platforma, která se skládá z pokročilého softwaru pro správu konektivity integrovaného do páteřní sítě a globální SIM karty společnosti Vodafone. Globální SIM karta není vázána na jednu zemi, tj. není geograficky alokována. Připojuje se k místní síti Vodafone nebo do některé z více než 500 partnerských sítí kdekoli na světě. Tato funkce nabízí vysokou dostupnost IoT služby a možnost predikování nákladů za připojení IoT zařízení k internetu.  Díky jedinečné kombinaci globální SIM karty, páteřní sítě určené pouze pro IoT a softwaru pro připojení poskytuje globální IoT platforma Vodafonu vysokou výkonost a bezpečnost systému ve více než 190 zemích světa.

Technologie NB-IoT je specifikace vyvinutá organizací 3GPP a standardizovaná v dokumentu 3GPP Release 13 vydaném v červnu 2016. Jedná se o mobilní technologii podobnou LTE, která byla vytvořena speciálně pro potřeby LPWA (Low Power Wide Area), a která používá licencované spektrum v několika možných pásmech. Nabízí o 20dB silnější pokrytí, což odpovídá asi sedminásobně lepšímu pokrytí ve srovnání s GSM, výdrž jedné baterie až 12-15 let, nízké náklady na zařízení, kompatibilitu se stávající infrastrukturou mobilních sítí a stejnou úroveň zabezpečení jako LTE. K podpoře standardu NB-IoT se již přihlásilo více než 40 největších světových telekomunikačních operátorů.

LPWA označuje kategorii bezdrátových komunikačních technologií, vyvinutých na podporu připojení zařízení do IoT. Technologie LPWA mají zajistit především: pokrytí velkých oblastí i v situacích, kdy se zařízení nachází pod zemí nebo hluboko uvnitř budov; velmi nízkou spotřebu elektrické energie; masivní nasazení i několika milionů zařízení, levný telekomunikační hardware a nenáročný přenos dat.

O Vodafone Česká republika

Mobilní operátor Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než třem milionům zákazníků. Od roku 2007 přináší Vodafone komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje více než milion firemních SIM karet. V roce 2012 byl Vodafone prvním operátorem na českém trhu, který začal účtovat hovory po sekundách. O rok později Vodafone představil Turbo Internet a začal rychlým mobilním internetem pokrývat venkov a menší města. V současnosti nabízí nejrychlejší a nejrozšířenější síť mobilního internetu na tuzemském trhu. Aktuálně se Vodafone soustředí na rozšiřování LTE do všech koutů České republiky. V souladu se svými CSR aktivitami se Vodafone začátkem roku 2015 přestěhoval do nové, ekologické centrály ve Stodůlkách. Jeho Nadace Vodafone již rozdělila více než 185 milionů korun. Za 11 let od svého založení se dostala na přední místa v hodnocení firemních nadací. Patří mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informaci na www.vodafone.cz