Hitem letošního léta jsou výletní mobilní aplikace, Češi si s nimi zpestřují cestování

České rodiny stále častěji s mobilem v ruce objevují v přírodě skryté příběhy našich dějin.

Praha 2.8.2017 – Češi jsou národem turistů, ale na výlety jim už zdaleka nestačí jenom mapa. Chtějí něco víc a pokud cestují i s dětmi, potřebují je nejen na výlet do přírody navnadit, ale zároveň je během cesty smysluplně zabavit. Podle společnosti Tripeduca, která provozuje výletní aplikaci Skryté příběhy, si do svého mobilního zařízení stáhne výletní trasy denně několik desítek uživatelů. „Jen za poslední dva měsíce si tímto způsobem zpestřilo cestování po Česku už bezmála tři tisíce českých rodin“: říká autor Skrytých příběhů a zároveň otec čtyř dětí Dalibor Naar.

Trend využívání geolokačních mobilních aplikací je novým fenoménem cestování na celém světě. „Často totiž přináší ekonomické oživení v jednotlivých regionech, kdy tvůrci her při vytváření tras spolupracují s místními samosprávami či správci významných památek. I my v České republice do projektu zapojujeme radnice, kastelány či správce populárních měst a zajímavých objektů“: uvedl Dalibor Naar.

Geolokační hra Skryté příběhy je jednoduchá aplikace, kterou si uživatel zdarma stáhne do mobilu. Je určena dětem již od 6 let a chytře propojuje svět mobilních technologií s historií a pobytem v přírodě. Aplikace zatím obsahuje 42 tras, které vedou mnoha významnými i opomíjenými místy nejen v Praze, ale v celé České republice. Přímo z mobilního telefonu děti poslouchají hlas konkrétní historické postavy spjaté s daným místem, vracejí se v čase do zásadních okamžiků našich dějin, seznamují se s novou lokací a pomáhají postavě řešit její problémy tím, že na trase plní různé úkoly. Aplikace je užitečná nejen jako nástroj na zpestření výletů, děti díky ní získají také znalosti z historie, které pak mohou využít ve školní výuce.

V počtu stažení si zatím nejlépe vedou výletní trasy v Praze – Údolí nářků v parku Folimanka a příběh Zoo pod vodou ve Stromovce. Těsně za hlavním městem si lidé nejvíce stahují výlety v Jičíně, Kutné Hoře a také v Brně či v Lednici.

Na konci trasy Skrytého příběhu si děti mohou navíc udělat selfie s historickou postavou a poslat ji kamarádům či sdílet na sociálních sítích. Nejznámějšími hrdiny Skrytých příběhů jsou například kníže Václav, Jan Žižka, praotec Čech či Einstein.

Každá výletní trasa Skrytých příběhů má cca pět až osm zastavení, měří od jednoho do čtyř kilometrů a vede dobře přístupným terénem, aby ji zvládla opravdu celá rodina i třeba s dětským kočárkem.

Aplikaci Skryté příběhy vytvořila parta nadšených cestovatelů a rodičů ze společnosti Tripeduca, kteří si dlouho lámali hlavu nad tím, zda mají dětem omezovat přístup k mobilům ve chvíli, kdy se z telefonů staly kapesní počítače. „Právě tehdy vznikl nápad udělat projekt, který by využil mobilní technologii tím nejlepším možným způsobem: aby motivovala děti k pohybu a zároveň k poznávání měst a míst v zemi, kde žijí,“: říká Dalibor Naar.

Na ryze nekomerčním projektu, který zatím žije pouze díky finančním darům sympatizantů, se podílí i řada známých herců. Své hlasy historickým postavám, jež provázejí děti na jednotlivých trasách, propůjčily Valerie Zawadská, Jana Stryková, Viktor Dvořák, Petr Pěknic a další.

Do konce roku 2017 bude v aplikaci Skryté příběhy přibližně 100 nových tras po celé České republice a v roce 2018 přibude dalších 150 výletních misí.

Top 10 nejstahovanějších výletů po ČR, aplikace Skryté příběhy (zdroj: Tripeduca)

  1. Praha, park Stromovka – trasa Zoo pod vodou
  2. Praha, park Folimanka – trasa Údolí nářků
  3. Jičín – trasa Nezvratný důkaz
  4. Lednice – trasa Hardtmuthova nemoc
  5. Praha, park Stromovka – trasa Malér s parostrojem
  6. Praha, park Petřín – trasa Pražská Eiffelovka
  7. Hranice, lázně Teplice – trasa Kníže nad propastí
  8. Kutná Hora – Sedlec – trasa Santini a kostlivci
  9. Brno – trasa Švédové na tahu
  10. Praha, Vyšehrad – trasa Kosmasovy ženy

Aplikace je pod názvem Skryté příběhy zdarma ke stažení na iTunes a Google Play.