Projekt FACTCZECH shromáždil aktuální poznatky v oblasti ověřování informací, dezinformací a tzv. fake news. Nabízí je nyní skrze web factczech.cz v českém jazyce českému publiku.
Tento pomocník obsahuje praktické návody, videolekce, kvízy, zajímavé články a odkazy, které pomohou novinářům, publicistům, blogerům, pedagogům a všem ostatním, kteří sledují média a chtějí se prakticky naučit, jak ověřovat informace a odhalovat dezinformace či „fake news“. Vychází z kurzu pro studenty žurnalistiky Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého, který organizace Transitions uspořádala během jara 2017. Studenti měli možnost se online i osobně setkat se současnou špičkou ve světě žurnalistiky, verifikace či digitální investigace.
První série materiálů je již nyní k dispozici na factczech.cz, postupně budou přibývat další.
„Kurz byl studenty hodnocen velmi pozitivně a byla by škoda, kdyby se s jeho náplní nemohlo seznámit více lidí. Proto jsme se rozhodli vybrat a do češtiny přeložit to nejzajímavější a zpřístupnit veřejnosti skrze web. V příštím roce kurz zopakujeme, tentokrát už pro více studentů, nejen žurnalistiky. Chystáme se také oslovit cílovou skupinu, která byla doposud opomíjena – seniory,“ uvádí Jaroslav Valůch, koordinátor projektu.
Factczech je iniciativou organizace Transitions, jedné z hlavních organizací ve střední Evropě věnující se podpoře novinářů a médií.
Nedávné průzkumy ukazují, že dezinformacím věří čtvrtina obyvatel České republiky. Aktuálně je také široce diskutován vliv dezinformací na výsledek (nejen) amerických voleb. „Jsme rádi, že téma dezinformací konečně dostává pozornost, kterou si zaslouží. Pro nás, a především pro novináře z regionů, v nichž působíme, to není žádná novinka. Zvláště v postsovětském prostoru tvoří fake news denní chleba veřejnosti již desítky let. Vyvracení dezinformací je žádoucí, ale opakovaně se potvrzuje, že tím nejúčinnějším lékem je prostě velmi kvalitní žurnalistika. Naším projektem k ní chceme přispět,“ doplňuje Jeremy Druker, zakladatel a ředitel organizace Transitions.
Projekt byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v České republice.
Pro více informací navštivte web factczech.cz či nás sledujte na Facebooku anebo Twitteru.