Praha, 11. prosince 2017 – Společnost Vestas a Univerzita v Birminghamu se staly finalisty Ceny čtenářů a Ceny novinářů odborného serveru HPCwire. Tito významní zákazníci společnosti Lenovo byli oceněni za podporu čisté energie a za přispění k řešení epidemie nákazy virem Zika. O držitelích prestižních výročních cen HPCwire rozhodují nominace a hlasování celosvětové HPCwire komunity, a také výběr novinářů, kteří do internetového magazínu HPCwire přispívají.
V kategorii Nejlepší využití vysoce výkonné analýzy dat (Cena čtenářů), byla oceněna společnost Vestas za využití hardwaru Lenovo ke sběru a analýze dat potřebných pro určení nejvhodnějších lokalit pro výstavbu větrných turbín. Její zákazníci díky tomu získávají ze svých větrných elektráren nejvyšší možné množství energie, a tím pádem i vyšší příjmy. Společnost Vestas svým zákazníkům také pomáhá odhalovat potenciální problémy ještě předtím, než skutečně nastanou a nepříznivě ovlivní produkci energie. Pro fungování datových analýz a simulací náročných na výpočetní techniku je přitom klíčový právě cluster od společnosti Lenovo.
Kromě toho byla v kategorii Nejlepší spolupráce v oblasti HPC (akademická obec, vláda, průmysl) oceněna také Univerzita v Birminghamu za její práci na projektu CLIMB (cloudová infrastruktura pro mikrobiální bioinformatiku). Tato iniciativa poskytuje výpočetní kapacity projektům, jež hledají řešení problémů s celosvětovým dopadem na lidské zdraví (Ebola, Zika). Tento systém kombinuje hardware od společnosti Lenovo opírající se o IBM Spectrum Scale se softwary RedHat Ceph a OpenStack pro správu cloudového přístupu. Projekt má už od svého spuštění příznivý dopad na zdraví lidí jak ve Velké Británii, tak ve zbytku světa.
Univerzita v Birminghamu získala také uznání za Nejlepší využití vysoce výkonné výpočetní techniky v oblasti přírodních věd. Díky řešení Lenovo HPC se jí podařilo analyzovat šíření viru Zika a zjistit tak, kde nákaza vypukla. V únoru 2016, kdy epidemie ve střední a jižní Americe vrcholila, byla tato informace velmi důležitá. S pomocí platformy CLIMB mohli britští a brazilští vědci používat přenosné sekvencováni genomu a na cestě po Brazílii analyzovat genom viru Zika v reálném čase. Nakonec se podařilo společným úsilím jednoznačně prokázat, že virus Zika koloval v Brazílii i ve zbytku jižní a střední Ameriky už rok před tím, než byly klinicky potvrzeny první případy nákazy.
Na produktové úrovni bylo oceněno také Lenovo, a to za serverová, respektive storage řešení ThinkSystem SD530 a DSS-G.
Lenovo ThinkSystem SD530, který uspěl v kategorii Nejlepší serverový produkt či technologie pro HPC, se už v praxi využívá v Superpočítačovém centru v Barceloně. Zde slouží k vědeckému a inženýrskému výzkumu a vyniká svým výkonem, flexibilitou a energetickou efektivitou.
Plně integrované storage řešení Lenovo DSS-G, oceněné v kategorii Nejlepší HPC storage produkt nebo technologie, kombinuje serverové a storage komponenty Lenovo s nejnovější nativní RAID funkcionalitou. Jediný blok tohoto řešení poskytuje škálovatelnost až do hodnot 5 PB ve 34 rackových jednotkách.
Pro nejnovější informace sledujte Lenovo na Twitteru www.twitter.com/LenovoCZ nebo na Facebooku: www.facebook.com/lenovocz. Nabídku serverů společnosti Lenovo přinášejí stránky www.thinkserver.cz.
Lenovo, společnost s obratem 43 miliard USD a člen globálního žebříčku Fortune 500, je lídr v poskytování inovativních řešení pro datová centra a spotřebitelských a komerčních technologií. Portfolio vysoce kvalitních a bezpečných produktů a služeb zahrnuje počítače (včetně legendární značky Think a vícerežimové YOGA), pracovní stanice, servery, storage, síťová řešení a software (včetně řešení ThinkSystem and ThinkAgile), chytré televize a rodinu mobilních produktů, jako jsou chytré telefony (včetně značky Motorola), tablety a aplikace. Další informace o společnosti Lenovo jsou k dispozici na www.lenovo.cz.