Stále více e-mailů obsahuje přílohu s malwarem

Praha, 31. ledna 2012 – Dodavatel bezpečnostních řešení – divize DataGuard, společnosti PCS spol. s r. o. – uvádí pokles spamu koncem loňského roku o 4,4% přesto, že spam představoval dle Kaspersky Lab 76,2 % veškerých e-mailů. Podíl e-mailů pokoušejících se o phishing se nezměnil (0,02 %). Až 4 % všech e-mailových zpráv obsahovalo v prosinci jako přílohu soubory s malwarem.

Aleš Pikora, ředitel divize míní: „Relativní klid byl zčásti dán vánoční přestávkou a prázdnými kancelářemi ve firmách. Spammeři si zřejmě byli vědomi, že jejich úsilí tentokrát nepřinese očekávané výsledky, a proto omezili svou aktivitu – podobný trend byl zaznamenán i v předcházejících letech. Druhou příčinou ústupu spamu bylo vánoční vypnutí počítačů, které jsou součástí botnetů a chrlí nevyžádanou poštu bez vědomí svých vlastníků.“ (TZ)

Je nutné ovšem upozornit na několik nových triků, jimiž se spammeři snaží zvýšit pravděpodobnost, že příjemce bude na jejich e-mail reagovat. Populární se staly
např. slevové kupóny, šířené především v souvislosti s farmaceutickým spamem nebo
s nabídkou padělků luxusního značkového zboží. Spammeři mnohdy předstírají, že jde
o nabídky legitimních slevových serverů. Oklamaní uživatelé pak tyto zprávy často sami dále rozesílají.

„Dříve nebo později se jistě objeví i škodlivé soubory vydávající se za slevové kupóny, které budou šířeny jako příloha e-mailu nebo umístěny na webové stránky,“ varuje dále Aleš Pikora. „Triky spammerů obvykle rychle přebírají i podvodníci šířící malware.“

Nejrozšířenějším typem takto šířeného kódu byl trojský kůň, který společnost Kaspersky Lab označuje jako Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen (11 % všech škodlivých příloh). Program předstírá, že jde o registrační webovou stránku k finančním nebo jiným službám.

Hlavní zdrojem spamu byla v prosinci Indie (více než 12 % z celkového množství nevyžádané pošty), následována Indonésií, Brazílií a Peru. Oproti předcházejícímu měsíci pokleslo množství spamu odesílaného z Jižní Koree a Velké Británie.

Plná verze studie je k dispozici na webu http://www.securelist.com (v angličtině).

Divize DataGuard,  tradiční dodavatel bezpečnostních řešení špičkové kvality s přidanou hodnotou, vznikla v roce 1992. Zastupuje zahraniční výrobce komplexní antivirové ochrany. Je výhradním distributorem produktů Kaspersky Lab v ČR a SR a „Elite Partnerem“ společnosti McAfee. DataGuard je držitelem nejvyšších úrovní partnerství, které předpokládají technické a obchodní certifikace.

Na základě požadavků zákazníka nabízíme širokou škálu služeb v oblasti bezpečnosti dat od analýzy bezpečnostních rizik, navržení řešení, instalace testovacích produktů až k následné realizaci doporučených postupů. Běžnou součástí všech služeb je hot-line a hot-mail servis, pravidelné kontroly nainstalovaných produktů, stálá technická pohotovost, školení zaměstnanců nebo úplný outsourcing bezpečnostních prvků.

Skupina PCS

Společnosti sjednocené pod názvem PCS se zabývají širokým spektrem činností – od komplexních služeb v oblasti zabezpečovacích a komunikačních systémů, detekce nebezpečných předmětů, přes dodávky analytických přístrojů a měřících ústředen, až po řešení bezpečnosti dat. Významnou součást tvoří vývoj vlastního ekonomického software a nemocničních informačních systémů.

Skupina PCS působí na českém a slovenském trhu již od roku 1990, zaměstnává přes 100 pracovníků a její roční obrat se pohybuje kolem 200 milionů Kč ročně (2010). Vzájemná synergie jednotlivých činností je zárukou rozvoje a stability i do dalších let. Společnosti sídlí ve vlastních objektech v Praze, Brně a Blansku, její dceřiná společnost je aktivní v Bratislavě. Více informací najdete na www.pcs.cza www.pcs.sk .