Praha 15. listopadu 2019 – Poslední víkend v říjnu se v Praze uskuteční mezinárodní Neurological Hackathon, intenzivní soutěžní setkání inovátorů, jehož hlavním tématem je roztroušená skleróza. Více než 100 českých i zahraničních hackerů se zde pokusí v časovém limitu 24 hodin najít řešení jedné ze čtyř úloh spojených s touto neurologickou nemocí. Vítězné týmy si rozdělí 175 000 Kč.
Čtyři vynálezy pro léčbu roztroušené sklerózy
Neurological Hackathon se uskuteční ve dnech 25. až 27. října v coworkingovém prostoru HubHub Palác ARA v Praze. „Cílem bude najít řešení pro čtyři výzvy spojené s konkrétními problémy, které trápí pacienty s roztroušenou sklerózou: představit osobní motivátor, který bude motivovat pacienty k pravidelnému fyzickému a duševnímu cvičení a dodržování zdravé výživy; navrhnout detektor úrovně stresu a únavy; navrhnout domácí rehabilitační zařízení pro masáž těla a vynalézt zařízení pro diagnostiku a monitorování stavu pacientů,“ říká Tomáš Moravec, šéf komunikace společnosti Novartis, která neurologický hackathon vyhlašuje, a dodává: „Léčbou roztroušené sklerózy se dlouhodobě a systematicky zabýváme. Hackathon je další způsob, jak nalézt nová řešení problémů s ní spojených.“
Do soutěže se přihlásilo více než 100 českých a zahraničních hackerů, kteří vytvoří 18 soutěžících týmů. „Potěšilo nás, že více než polovina přihlášených hackerů jsou inovátoři ze zahraničí. Jejich cílem bude nejen přijít se zajímavým nápadem, ale navrhnout prototyp řešení, které uspěje v praxi, “ říká spolupořadatel akce Tomáš Studeník ze společnosti CEE Hacks.
24hodinový maraton vynálezců a odměna pro vítěze
Akce začne v pátek 25. 10. odpoledne představením tématu. Na nalezení řešení budou mít týmy přesně 24 hodin – do neděle 27. 10. ráno. Mentory hackathonu jsou mimo jiné vědkyně Anna Fučíková, kybernetik Jan Romportl či chirurg Tomáš Šebek a další odborníci i pacienti trpící roztroušenou sklerózou. Mentoři a organizátoři nejdříve seznámí soutěžní týmy se zadáním, při tvoření jim pak budou dále k dispozici a můžou jim pomáhat a radit. Porota složená mentorů vybere ještě týž den 3 vítězné týmy, které získají finanční odměnu. Hlavní cena pro vítěze je 100 000 Kč. Další informace a přesný program najdete na webových stránkách akce.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je závažné neurologické onemocnění, kterým podle studií trpí v České republice 15 až 18 tisíc lidí a postihuje nejčastěji ženy ve věku 20-40 let. Nemoc přináší pacientům mnoho každodenních útrap a pokud se neléčí, způsobuje u většiny z nich v průběhu 10-20 let závažnou invaliditu.
O společnosti Novartis
Novartis mění budoucnost medicíny s cílem zlepšit a prodloužit lidský život. Jako vedoucí globální farmaceutická společnost používáme inovativní vědecké postupy a digitální technologie k vytváření nových způsobů léčby v oblastech, kde je největší společenská potřeba. Opakovaně se řadíme mezi společnosti, které do výzkumu a vývoje investují nejvíce prostředků. Produkty společnosti Novartis mění životy více než 750 milionů pacientů po celém světě. Stále hledáme způsoby, jak rozšířit přístup k našim lékům těm, kteří je potřebují. Globálně zaměstnáváme přes 105 tisíc lidí 140 národností. Více informací najdete na www.novartis.cz.
O CEE Hacks
CEE Hacks je organizátorem globálních hackathonů – inovátorských maratonů v programování trvajících 24 nebo 48 hodin. CEE Hacks již uspořádal více než 10 hackathonů v průmyslových odvětvích, jako jsou zdravotnictví, mobilita, energie, internet věcí a také inovacích v sociálních. CEE Hacks organizoval hackathony pro společnosti jako ŠKODA AUTO DigiLab, Siemens, ČEZ, Plzeňský Prazdroj, PENTA Investments, Visegradský fond a mnoho dalších. Minulé události si můžete prohlédnout zde: https://www.ceehacks.com/past-events