Soutěžní tým studentů z Indie, projekt vzniklý na univerzitě ve švédské Kiruně, finále v barvách ČVUT. I to může být cesta k vítězství ve vesmírné soutěži Mars Colony Prize, která vyvrcholí v sobotu 19. října v Los Angeles a jejímž cílem je ocenit nejlepší návrh pro vybudování trvale udržitelné kolonie na Marsu pro tisíc lidí. Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster, který do boje vysílá katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu. Ze 100 přihlášených projektů postoupil mezi 10 finalistů soutěže i tým studentů s názvem Dvaraka, kteří studují v rámci evropského magisterského programu SpaceMaster na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Jeho zástupkyně Alice Phen bude návrh prezentovat v sobotu 19. října před odbornou porotou a účastníky 22. mezinárodního kongresu Mars Society na půdě Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles.
Pomohou studenti dostat 1000 lidí na Mars?
Cílem Mars Colony Prize je navrhnout kolonii pro prvních 1000 lidí na Marsu, která si bude schopna zajistit veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, například vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Má tým Dvaraka z ČVUT šanci v soutěži uspět? „Podle mého názoru jsme se do finále dostali hlavně proto, že náš návrh je velmi detailní. Dva členové našeho pětičlenného týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku a já jsem řešila politické, sociální a estetické otázky,“ říká studentka Alice Phen, která bude projekt v Los Angeles prezentovat. Jejich plán je podle ní natolik realistický, že by se mohl opravdu v budoucnu uskutečnit, zvláště s ohledem na aktuální vývoj technologií pro lety na Mars.
Program SpaceMaster kolonizuje evropské univerzity
Všichni studenti v týmu Dvaraka pocházejí z Indie a jejich úspěšný návrh vznikl během prvního roku magisterského studia, který studenti podle pravidel studijního programu SpaceMaster absolvovali za polárním kruhem ve švédské Kiruně. Dobrá zpráva o postupu do finále je zastihla krátce po příjezdu na ČVUT do Prahy, kde absolvují druhý ročník a budou psát a obhajovat diplomovou práci. „Magisterský program SpaceMaster je příklad projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie a nyní je – podobně jako plánovaná kolonie na Marsu – plně soběstačný, takže úspěšně pokračuje i po ukončení finančních dotací,“ říká vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT Michael Šebek. Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní 7 univerzit a na pražské technice aktuálně studuje 11 studentů. „Držím týmu Dvaraka palce, protože finále soutěže a prezentace projektu před světovými kapacitami v oblasti kosmického výzkumu jim může přinést zajímavé kariérní příležitosti a jejich nápady možná doslova odešle na Mars.“
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 500 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 252 akreditovaných studijních programů v českém jazyce a 83 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1620 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 498. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.