#Arnika

Aktivisté spouštějí AirGE. Pokřtili první stanici občanského monitoringu ovzduší v Gruzii

Tisková zpráva k 19. 6. 2023 - TBILISI/PRAHA – Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří gruzínské hlavní město Tbilisi mezi trojici evropských měst s nejvíce znečištěným ovzduším. Na jeho následky zemřou každoročně skoro čtyři tisíce lidí (1). Přesná data však chybí, a to zejména z menších měst. Nevládní organizace Arnika (Česká republika) a Green Pole (Gruzie) (2) dnes pokřtily první stanici občanského monitoringu znečištění ovzduší AirGE (3). Do konce roku jich dobrovolníci vyrobí asi tři desítky a rozmístí po celé Gruzii. Důkladná znalost problému je prvním krokem k jeho řešení, říkají ekologičtí aktivisté.

Tento obsah je v kompletní podobě dostupný pouze pro členy FeedIT+ (#FULL a #LITE členství). 

Arnika bilancovala pět let péče o stromy i celé biotopy v Poodří

Tisková zpráva 22. 5. 2023 - Minulý týden proběhl na zámku Nová Horka u Studénky seminář nazvaný V Poodří to žije.  Setkali se na něm členové projektového týmu LIFE Osmoderma, odborníci i podporovatelé z řad státních institucí, místních samospráv, spolků a vlastníků pozemků, kteří se podíleli na záchraně biotopů páchníka hnědého. Dorazili však i odborníci a ochranáři z pěti českých krajů, zástupci Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR i členové místních samospráv a také hosté ze Slovenska a Polska. 

Tento obsah je v kompletní podobě dostupný pouze pro členy FeedIT+ (#FULL a #LITE členství). 

Registr škod na Ukrajině musí zahrnovat i ty environmentální, říká nezisková organizace Arnika

Arnika vítá iniciativu Rady Evropy1, podle níž má vzniknout registr škod způsobených ruskou invazí. Doufá, že registr bude zahrnovat také možnost hlášení škod na životním prostředí. Podle studie2 českých a ukrajinských autorů, kterou organizace vydala letos v únoru, se budou ukrajinské ekosystémy s obrovským množstvím munice a dalšími důsledky invaze vyrovnávat desítky let.

Tento obsah je v kompletní podobě dostupný pouze pro členy FeedIT+ (#FULL a #LITE členství). 

Senát schválil stavební zákon. I přes živou debatu senátorů, zůstanou práva občanů na ochranu přírody osekaná

Senátoři včera schválili novelu stavebního zákona a souvisejících zákonů v podobě, jakou jim předala Poslanecká sněmovna. Přestože opravuje mnohé chyby verze Babišovi vlády, hlavní ideou je především zrychlení povolování staveb stejně jako v původním návrhu. Posílení ochrany životního prostředí, ani právo občanů vznášet námitky v procesu povolování staveb s dopady na přírodu a krajinu, nepřinese. O důležitosti práva veřejnosti na ochranu životního prostředí v procesu výstavby byla v Senátu živá diskuze, pozitivně se o ní vyjadřovali senátoři napříč politickými stranami. Přesto nakonec většina senátorů podpořila přijetí balíčku zákonů beze změn. 

Tento obsah je v kompletní podobě dostupný pouze pro členy FeedIT+ (#FULL a #LITE členství).