Množství odpadu, který končí jinde než na místech vymezených zákonem, každoročně přibývá. Počet černých skládek se zvyšuje zejména v letních měsících, a to i přesto, že za ně hrozí pokuty v řádech statisíců korun. Aktuálně se s problémem nelegálně uloženého odpadu nejvíce potýkají Severní Čechy a Morava. Nejrizikovější skupinu přitom představují vysloužilá elektrozařízení a baterie, kterých rok co rok na skládkách přibývá. (TZ)
V České republice je v současnosti evidováno 4 922 černých skládek. „Problém ilegálního navážení odpadů trápí nejvíce oblast Severních Čech a Severní Moravy. Černé skládky se tradičně nacházejí také ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, kde je velká koncentrace lidí, čímž se logicky zvyšuje produkce odpadu,“ uvedl Miroslav Kubásek z iniciativy ZmapujTo.cz, která eviduje černé skládky po celé České republice. „Nejméně ilegálních skladišť odpadů nalezneme naopak v Jižních Čechách a na Vysočině,“ doplnil Kubásek.
Podle odborníků vznikají černé skládky často na skrytých a méně frekventovaných místech, kam je snadné vjet autem. Typicky se jedná o pozemky ve vlastnictví obce nebo fyzických či právnických osob, které se o ně příliš nestarají a nekontrolují je. „Černé skládky tak lze najít v příkopech, bývalých lomech, lesních tůních, na okrajích lesů nebo v opuštěných stavbách. Ačkoliv se na nich nejčastěji objevuje stavební a velkoobjemový odpad, nábytek, oděvy či pneumatiky, vzrůstá množství vysloužilých elektrospotřebičů a baterií, které patří mezi nejrizikovější skupinu odpadu,“ sdělil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení a baterií.
Právě elektroodpad představuje velké riziko nebezpečí kontaminace půdy, znečištění podzemních vod a ohrožení zdraví obyvatel i zvířat. Z nezabezpečené skládky totiž mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy. „Vznik černých skládek má přitom na svědomí nejen lhostejnost, ale zejména nedostatečná informovanost veřejnosti o tom, jak zakládání nelegálních úložišť předcházet. Variantou je například zamezení přístupu a vjezdu pomocí plotů, uzamykatelných bran nebo bariér, umístění výstražných cedulí s hrozbou pokuty, zpřísnění sankcí nebo osobní dohled. Velmi důležitá je rovněž aktivní společenská osvěta týkající se recyklace odpadu a jeho bezplatného svozu přímo z místa bydliště či firmy,“ dodal David Vandrovec ze skupiny REMA.
O skupině REMA
Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém.
REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.
REMA Battery je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.
REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.
O projektu ZmapujTo
První verze ZmapujTo.cz (www.ZmapujTo.cz) vznikla v květnu 2012 jako ekologický projekt s cílem bojovat proti nelegálním skládkám odpadu v České republice a přispět tak k řešení této problematiky. Projekt se zaměřil na občany, kterým se nelíbí černé skládky v jejich okolí a chtějí s tím něco udělat. Jako nejvýhodnější forma mapování se jevilo zpřístupnění moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro monitoring skládek. Skládku dokázal díky mobilním aplikacím velmi jednoduše a rychle nahlásit každý uživatel chytrého telefonu, další možností bylo nahlášení skládky prostřednictvím interaktivního webového formuláře.
Po dobu fungování první verze bylo nahlášeno více než 2 500 černých skládek, do projektu se aktivně zapojilo přes 40 měst a obcí. V březnu 2014 byla spuštěna druhá verze ZmapujTo.cz, která umožnila hlásit nejen černé skládky, ale i celou řadu dalších problémů, na které v přírodě či ve městech lze narazit. Aktuálně je v systému celkem přes 7 000 hlášení a informace o nových hlášeních jsou zasílány na více jak 900 měst a obcí.
ZmapujTo.cz také velmi úzce spolupracuje s celorepublikovou úklidovou akcí „Ukliďme Česko“, která pro plánování úklidů využívá nahlášené černé skládky. Během druhého ročníku akce se na jaře 2015 podařilo za pomoci více jak 30 000 dobrovolníků uklidit přes 1 000 t odpadů z černých skládek v celé České republice (www.UklidmeCesko.cz).