Češi a Slováci utratili loni za videohry přes dvě miliardy korun

Trh s počítačovými hrami a s hrami pro herní konzole dosáhl v České a Slovenské republice v roce 2010 rekordního obratu ve výši 2,189 miliardy korun. Připsal si tak meziroční růst ve výši 16,9 procenta. Vyplývá to z nejnovějších dat publikovaných Asociací herního průmyslu České a Slovenské republiky (AHP). (TZ)

Nově publikované obraty herního průmyslu v ČR a SR opět prokazují, že toto perspektivní odvětví zábavního průmyslu zaujímá v našich končinách stále výraznější pozici. V roce 2009 činil celkový obrat trhu s hrami a herními zařízeními 1,871 miliardy korun. Téměř sedmnácti procentní růst v roce 2010 na celkovou částku 2,189 miliardy korun zařadil herní průmysl po bok filmové branže. Do výsledného čísla jsou započítány obraty realizované z prodeje her pro osobní počítače, herní konzole PlayStation 2, PlayStation 3, Wii a Xbox 360 a kapesní konzole DSi a PSP, stejně tak jako z prodeje samotných herních zařízení s výjimkou PC.

Prodeje samotných her se na celkovém obratu podílejí přibližně z jedné třetiny. Mezi českými a slovenskými hráči jsou nejpopulárnější akční tituly, velké přízni se těší ale i sportovní hry, RPG a strategie. Tento fakt lze vyčíst z žebříčku nejprodávanějších nových her za rok 2010 v České republice a na Slovensku, který Asociaci poskytla společnost GfK Czech, s.r.o.:

Nejprodávanější hry v ČR a SR v roce 2010*

  Mafia II (PC, PlayStation 3, Xbox 360)
  Battlefield: Bad Company 2 (PC, PlayStation 3, Xbox 360)
  FIFA 2011 (PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, DS, PlayStation 2)
  Call of Duty: Black Ops (PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii)
  Starcraft II: Wings of Liberty (PC)
  World of Warcraft: Cataclysm (PC)
  Medal of Honor (PC, PlayStation 3, Xbox 360)
  Aliens vs Predator (PC, PlayStation 3, Xbox 360)
  Formula 1 2010 (PC, PlayStation 3, Xbox 360)
  Assassin’s Creed 2 (PC, PlayStation 3, Xbox 360) **

*  Zahrnuje pouze hry vydané v roce 2010, v rámci jednotlivých titulů jsou sečteny tržby za všechny platformy a zahrnuty i speciální edice. Žebříček neobsahuje prodeje her realizované spolu s konzolemi.

** Do výsledku jsou zahrnuty prodeje verze pro PC, která vyšla v březnu 2010, a prodeje konzolových verzí realizované v roce 2010.

Zdroj: GfK Czech

„Z uvedených čísel je patrné, že herní průmysl má v České a Slovenské republice velkou budoucnost, a to i přes řadu problémů, kterým se snažíme čelit i v rámci AHP. Tím hlavním bohužel stále zůstává především pirátství, které má na rozvoj herního trhu u nás zásadně negativní vliv,“ říká Michal Valkoun, nový prezident Asociace herního průmyslu ČR a SR, který byl zvolen na roční funkční období na březnovém výročním zasedání členů AHP. V průběhu prvního roku svého působení se AHP etablovala v českém a slovenském prostředí jako organizace šířící povědomí o videohrách mezi veřejností a médii.

„V roce 2011 chystá AHP celou řadu aktivit, které směřují k dalšímu rozvoji herní scény u nás. Hodláme přijmout nové členy z řad dalších herních distributorů a vývojářů, nadále spolupracujeme s organizacemi ISFE a PEGI na osvětě v oblasti věkového hodnocení her a v červnu budeme publikovat studii o stavu herní scény a o samotných hráčích,“ dodává viceprezident AHP Martin Bach.

O AHP:
Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky, o. s.,  je občanským sdružením, které sdružuje největší společnosti z řad importérů a distributorů interaktivního softwaru působící v České republice a na Slovensku. Cílem AHP je zvýšení povědomí o herním průmyslu v regionu, zefektivnění diskuse o problémech v tomto oboru zábavního průmyslu a poskytování potřebných základních informací veřejnosti a médiím.

V případě zájmu o další informace se můžete obrátit na:

Webové stránky AHP:
http://www.herniasociace.cz/