Panasonic Lumix G3 – nejmenší fotoaparát s výměnnými objektivy a profesionálním hledáčkem

Rodina digitálních fotoaparátů Panasonic Lumix G má nový přírůstek. Nejmladší „géčko“ dostalo jméno G3 a do vínku všechno, na co jsme u tohoto systému zvyklí – výměnné objektivy, zrcadlovkový snímač, FULL HD video, bohatou funkční výbavu či malé tělo v elegantním designu. Hlavní inovací G3 je použití snímače poslední generace s nízkou hladinou šumu a profesionální hledáček se zobrazením všech hodnot nejen při fotografování, ale i při natáčení Full HD videa. V současnosti je tento nadaný Lumix G3 nejmenším a nejlehčím fotoaparátem s výměnnými objektivy a hledáčkem na trhu. Legendární jednoduchost ovládání si můžete dopřát i u takto vybaveného přístroje. (TZ)

Excelentní hledáček má rozlišení 1 440 000 bodů a nabízí nejlepší obraz, s bohatší kresbou detailů oproti běžným elektronickým hledáčkům nebo LCD panelům na současném trhu. Jedinečnou vlastností Lumixu G3 je i skutečnost, že hledáček lze používat nejen při fotografování, ale též při natáčení videozáznamů, což nenabídne žádná zrcadlovka.  Kromě hledáčku je samozřejmě možné pro náhled scény při fotografování i natáčení použít i dotykový otočný LCD panel s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 7,6 cm. Podobně jako u jiných fotoaparátů Panasonic systému Micro 4/3 je dotykové ovládání určeno nejen k pohybu v menu, ale také k ostření – stačí se dotknout libovolného místa na panelu a fotoaparát na daný objekt zaostří automaticky. Dotyk panelu lze použít i místo stisku spouště. Panel je navíc výklopný a otočný, což usnadňuje fotografování z nezvyklých úhlů – třeba od pasu nebo nad hlavou v davu.

Lumix G3 je vybaven moderním snímačem Live MOS s rozlišením 16 megapixelů, který se v kombinaci s obrazovým procesorem Venus Engine FHD stará o špičkovou kvalitu fotografií i videozáznamů. Přístroj potěší i milovníky akční fotografie – v režimu sekvenčního snímání dokáže v plném rozlišení fotografovat rychlostí 4 obr/s, při sníženém rozlišení dokonce 20 obr/s. Zvláštní péče byla u tohoto modelu věnována redukci šumu, proto lze s G3 fotografovat či natáčet i při vyšších hodnotách ISO bez obav ze ztráty detailů. Hladina šumu klesla v porovnání s předchozími modely téměř o 70%. To výrazně usnadňuje fotografování ve slabém světle bez blesku či stativu.

Panasonic Lumix G3 je nejen skvělým fotoaparátem, ale poslouží i jako velmi kvalitní videokamera. Při natáčení lze podobně jako při fotografování automaticky ostřit pouhým dotykem panelu. Videozáznam se natáčí v rozlišení Full-HD (1920 x 1080) frekvencí 50i a ukládá se ve formátu AVCHD.

Funkční výbava fotoaparátu nabízí celou řadu dalších vylepšení. Uživatelé se mohou těšit například na přesnější automatické ostření – Lumix G3 využívá spolehlivou metodu porovnání kontrastu a přesnost zaostření se zvýšila především při použití nízkých clonových čísel. Kreativní fotografové jistě ocení bohatou nabídku obrazových stylů a barevných efektů, funkce Photo Style umožňuje navíc nastavit a uložit vlastní hodnoty barevného podání. Také oblíbený režim inteligentní automatiky se dočkal vylepšení – nová verze s označením iA Plus nabízí například velmi působivé rozostření pozadí nebo zdokonalený systém rozpoznávání tváří přátel a jejich ukládání do paměti. Díky aplikaci PHOTOfunSTUDIO 6.2 HD Edition lze pak fotografie v počítači třídit např. právě podle lidí, kteří se na nich nacházejí.

Nové „géčko“ je určené příležitostným i zkušeným fotografům a milovníkům videozáznamů toužícím po univerzálním přístroji s výměnnými objektivy, u nějž bohatá funkční výbava a elegantní design neznamenají žádné kompromisy v obrazové kvalitě. Fotoaparát bude k dispozici od srpna v několika barevných verzích – hnědé, červené a tradiční černé. K dostání bude za maloobchodní cenu kolem 15 000 CZK.