WS TRENDS představil komplexní systém Smart Grid Management

WS trends s.r.o., český aplikační partner společnosti InterSystems, celosvětového poskytovatele pokročilých databázových a integračních technologií a nástrojů pro podnikovou inteligenci, představil komplexní systém pro chytré energetické sítě – Smart Grid Management (SGM). Systém SGM přináší novou koncepci měření, a to nejen spotřeby elektřiny, ale i vody, plynu a jiných médií v tzv. chytrých sítích (Smart Grids). SGM umožňuje sběr dat z měření, jejich automatické vyhodnocení a zpracování, řízení sítě, připojení a odpojení měřicího místa i informování zákazníka o aktuální spotřebě. Základem systému je aplikační software SGM fungující na integrační platformě InterSystems Ensemble. Součástí aplikačního softwaru je též inovativní objektová databáze InterSystems CACHÉ a nástroj InterSystems DeepSee, který slouží jako manažerská nadstavba aplikace a zajišťuje funkce podnikové inteligence (BI). (TZ)

Charakteristickými rysy systému SGM jsou uživatelsky definovatelné přístupy k funkcím, pokročilé bezpečnostní mechanismy, možnost spuštění v jakémkoliv webovém prohlížeči a provoz na různých operačních systémech a hardwarových platformách. SGM disponuje vlastním řešením komunikační sítě a lze do něj připojit libovolné typy a neomezené množství chytrých měřidel v obousměrné komunikaci.

InterSystems CACHÉ® je inovativní objektová databáze vyznačující se extrémním výkonem. Caché umožňuje rychlý vývoj webových aplikací, mimořádnou rychlost zpracování transakcí, masivní rozšiřitelnost a dotazy na transakční údaje v reálném čase – s minimálními požadavky na administraci a výpočetní výkon. InterSystems Ensemble® je komplexní platforma pro aplikační integraci, která nabízí výjimečně rychlou integraci a extrémně rychlý vývoj kompozitních aplikací. InterSystems DeepSee™ je unikátní software, s nímž lze rozšířit systémy založené na Caché či Ensemblu o zabudované funkce pro podnikovou inteligenci (BI).

Výhody nasazení systému SGM

 • Zpracování dat v reálném čase, průběžná kontrola (detekce nežádoucích stavů v reálném čase; okamžitá reakce na nežádoucí stavy – úspora energie, prevence penalizace zákazníků, minimalizace obchodních ztrát; možnost odhalení nepřiměřených zátěží v síti; rychlá reakční doba – včasné upozornění dodavatele na možný problém)

 • Sledování dodávky a kvality komodity v reálném čase (vyhodnocení potřeb zákazníků a jejich chování v energetické síti; statistika chování spotřebitelů v závislosti na okolních vlivech – čas, počasí, dovolené, den v týdnu, oblíbené TV pořady apod.; statistika chování zdroje v kombinaci s faktory prostředí – osvit, počasí, teploty apod.; možnost optimalizace dodávky energie a zlevnění provozu; významná úspora provozních nákladů, snížení nákladů spojených s odečty)

 • Automatický export dat do ekonomických systémů k dalšímu zpracování

 • Automatická tvorba a export výkazů pro OTE (Operátoři trhu s elektřinou)

Výhody nasazení systému SGM pro zákazníka

 • V definovaných (typicky 15 minut, může být ale častější) intervalech detailní informace o spotřebě elektřiny, vody a plynu, které zákazník odebere

 • Možnost přesné měsíční fakturace bez zálohových plateb

 • Snížení spotřeby energie díky přesným odečtům – zákazník platí pouze to, co skutečně spotřebuje

 • Možnost ovládat zařízení a spotřebiče v domě na dálku (z internetu, mobilu), např. zapnutí/vypnutí klimatizační jednotky vyhřívání akumulační nádrže atd.

Klíčové benefity pro provozovatele

 • V definovaných (typicky 15 minut, může být ale častější) intervalech detailní informace o spotřebě elektřiny, vody a plynu, které zákazník odebere

 • Dle získaných informací možnost nabídnout zvýhodněný tarif „na míru“ zákazníkovi

 • Snížení spotřeby energie díky přesným odečtům

 • Snížení nákladů spojených s manuálními odečty, s vyřizováním reklamací a dotazů zákazníků

 • Import dat do informačního systému distributora energie k dalšímu zpracování a využití

 • Zákaznický systém pro komunikaci distributora s koncovým zákazníkem – pomocí webu nebo mobilního telefonu

 • Detailní reporty a realtime statistiky o momentální spotřebě, výpadcích dodávek, možnost efektivněji plánovat

Na vývoji systému SGM společnosti WS trends se také podílí společnost Mycroft Mind, český aplikační partner společnosti InterSystems, který se zaměřuje na problematiku zpracování velkého množství dat. Jeden z klíčových algoritmů společnosti Mycroft Mind je patentován v USA.