Žít BarCamp

Tuto sobotu se v Brně konala IT nekonference BarCamp. Na akci, která mívá běžně kolem 150 návštěvníků, se letos přihlásilo bezmála 900 zájemců. Setkání BarCamp jsou celosvětově známá pro svou neformálnost – návrh na přednášku může dát kdokoli, o tématech hlasují následně sami účastníci.  (TZ)

Vzhledem k mimořádnému zájmu se z 900 zájemců dostalo na brněnský BarCamp pouze prvních 550. Ti měli možnost poslechnout si přednášky od známých osobností české IT scény i příběhy začínajících podnikatelů. O tom, jaké přednášky se na akci objeví, přitom hlasovali elektronicky sami účastníci.

„V souladu s pravidly BarCampu byla účast zdarma, stejně tak všichni přednášející hovořili bez nároku na honorář. Nynější ohlasy účastníků však dokazují, že se nám tu sešla výborná skupina přednášejících a návštěvníků, BarCamp se i díky nim, myslíme, povedl,“ hodnotí akci organizátoři, Tomáš Sotoniak a Lukáš Greň.

Přednášky byly rozděleny do pěti místností se zaměřením na IT (Main Room), vývojáře (Developer Room), kreativitu (Creative Room), komunikaci (Comm Room) a startupy (Startup Hall).

Nejzajímavější přednášky: David Grudl nezklamal

Největší zájem byl paradoxně již při předběžném hlasování o přednášku Davida Grudla, která zůstala až do poslední chvíle bez názvu. Přednáška se nakonec překvapivě netýkala programování, nýbrž statistiky. Přesto vyvolala zásluhou použitých příkladů se sexuální tematikou mezi publikem značný ohlas. David Grudl tak ukázal, že statistika rozhodně nemusí být nudná.

Jako zajímavou označili v hlasování i téma „Proč dělám svou práci špatně“ Jana Martinka. Ten publiku objasnil, že důvod, proč svou práci na aplikaci Kari dělá špatně, je ten, že je na práci zatím sám a touto formou tedy hledá spolupracovníka. Přesto nakonec sklidil i on upřímný potlesk.

Kolik startupů se vejde do jedné místnosti?

Program ve Startup Hall nabídl kromě přednášek i „Start IT Up!“- představení zajímavých brněnských startupů. Příležitosti využil například studentský tým CUPtech a představil nový nástroj Codeborg na rychlý převod PSD grafiky do HTML. „Dělá práci, kterou doposud mohli dělat jen lidé, ale daleko lépe a spolehlivěji,“ věří výsledku práce svého týmu Boris Šuška z CUPtech.

Na následující akci „MIC Minutes“ využilo pět projektů možnosti nechat si zhodnotit svůj podnikatelský záměr či nápad zkušenými podnikateli a odborníky:

  • bikeincity
  • Vronli
  • Celebrio
  • Tester
  • na-kafe

V porotě zasedl Martin Bobek (šéf brněnské pobočky Seznam.cz), Filip Řehořík (Academic Development Evangelist, Microsoft), Tomáš Sotoniak (ředitel REENGINE Brno), Adam Herout (Ústav počítačové grafiky a multimédií, FIT VUT v Brně) a Tomáš Novotný (AVG). Velký zájem mezi porotci vzbudily projekty bikeincity a Vronli. „Je zajímavé, že projekt Vronli se účastnil MIC Minutes již loni, kdy získal investora. Díky němu se rozrostl na pětičlennou firmu a dnes se jim otevřela možnost konkrétní spolupráce s Microsoft,“ dodal Michal Hrabí, manažer Startup programu Jihomoravského inovačního centra, které MIC Minutes pravidelně pořádá.

Brněnský BarCamp se povedl, výtěžek z party půjde na dobrou věc

Ačkoli možnost přednášet je na BarCampu otevřená skutečně každému, kdo přijde se zajímavým tématem, kvalita většiny přednášek byla velmi vysoká. Twitter, který fungoval během celé akce jako komunikační platforma mezi organizátory a návštěvníky i mezi návštěvníky navzájem, ještě dnes chrlí pozitivní dojmy a ohlasy jak na přednášky, tak na organizaci celé akce.

Organizátoři využili navíc i českého dotazovacího systému ANAsurvey a účastníci tak měli možnost jednotlivé přednášky přímo elektronicky hodnotit.

Jelikož vstup na BarCamp je tradičně zdarma, rozhodli se organizátoři na závěr využít příležitosti a na after-party zorganizovali dražbu kalendáře a sbírku mezi účastníky. Vybraných 7870 Kč věnují na pomoc hendikepovaným.

Přednášky budou k dispozici online

Pokud vás některé z výše zmíněných témat zaujalo, můžete podrobně prozkoumat program BarCampu na http://www.barcampbrno.cz/program/. Většina přednášek bude za dva týdny ke zhlédnutí online na webu Superlectures (www.superlectures.com/barcampbrno2011/).

Na Twitteru můžete pod heslem „#barcampcz“ sledovat ohlasy na přednášky, přibývající odkazy na slidy od přednášejících či fotografie a další záznamy z akce.

Co je to BarCamp

Barcamp je mezinárodní síť otevřených konferencí a workshopů. Pořádat Barcamp může kdokoli a na jakékoli téma. Obyčejně se zaměřují na nové trendy v internetových aplikacích, webdesign, nové technologie, média, podnikání a další související obory, loni se však konal i politologický BarCamp.

Partnery letošního brněnského BarCampu byly firmy: Seznam.cz, AVG, Reengine, Microsoft, Two