HP přichází s technologickou vizí extrémně úsporných serverů

Praha, 7. listopadu 2011 – Společnost HP představila technologický koncept obsahující vývojové platformy nových nízkoenergetických serverů, výzkumné laboratoře pro zákazníky a rozšířený partnerský program. Od této koncepce očekává snižování složitosti, energetické náročnosti a nákladů souvisejících s provozem IT infrastruktury svých zákazníků. (TZ)

Nový koncept HP, označovaný jako projekt Moonshot, vychází z technologie HP konvergované infrastruktury a umožňuje sdílení zdrojů – včetně datových úložišť, síťových komponent, správy, napájení a chlazení – v tisících serverů současně. Zároveň naznačuje podobu budoucích nízkoenergetických výpočetních systémů a datových center určených pro provoz náročných webových aplikací, cloudové infrastruktury či vysoce škálovatelných prostředí.

Projekt Moonshot byl mj. vyvinut i k urychlení vývoje energeticky úsporných serverových řešení a průmyslové spolupráci výrobců v oblasti „hyperškálovatelných“ výpočetních prostředí typu cloudových služeb nebo výpočetního výkonu poskytovaného na vyžádání (on-demand computing).

Datová centra příštích generací, navržená v rámci projektu Moonshot, dosáhnou vyšší efektivity a výkonu, zajistí chod více aplikací, spotřebují až o 89 % méně energie a zaberou až o 94 % méně prostoru. Ve srovnání s tradičními systémy navíc dojde ke snížení celkových nákladů až o 63 %.(1)

Velké společnosti nabízející webové služby, sociální multimediální sítě či aplikace pro doručování obsahu pracují obvykle s tisícovkami serverů. Projekt Moonshot jim umožní snížit energetické nároky a náklady při celkovém vyšším výkonu a zjednodušení systémů o dosud nevídané hodnoty.

Projekt Moonshot vychází z rozsáhlých zkušeností HP se snižováním energetických nároků IT infrastruktury, jejichž příkladem je řešení HP Data Center Smart Grid, které zákazníkům umožňuje zdvojnásobit až ztrojnásobit kapacitu datových center,(2) nebo novinka HP EcoPOD – energeticky nejméně náročné datové centrum na světě.

Infrastruktura projektu Moonshot naváže na špičkové servery HP ProLiant, jež nabízejí tradiční architekturu procesorů x86 od společností Intel a AMD a současně jsou nepřetržitě nejžádanější serverovou platformou na světě za posledních 61 čtvrtletí.(3)

„Firmy s opravdu vysoce škálovatelným prostředím se začínají potýkat s některými kritickými aspekty provozu, a ty vyžadují fundamentální změnu na úrovni specifické části architektury,“ řekl Jiří Lepka, vedoucí divize HP Standard serverů a konvergované infrastruktury. „HP takovou změnu dokáže navrhnout a nasadit v nejkratší možno době.

Naším primárním cílem při určování nových trendů je umožnit zákazníkům být o krok napřed při vylepšování technologií, zvyšování jejich inovačních schopností a reflektování aktuálních požadavků trhu – při současném snížení nákladů a energetických požadavků.“

Využití potenciálu extrémně nízkoenergetických serverů

Projekt Moonshot představuje víceletý program s řadou dílčích fází. Staví na zkušenostech HP s navrhováním a dodáním největších světových infrastruktur (2) a deseti letech rozsáhlého výzkumu v oblasti nízkoenergetických infrastruktur laboratoří HP Labs, hlavních výzkumných center HP.

Projekt Moonshot změní tradiční přístup k budování infrastruktury datového centra díky komplexnímu využití technologií konvergované infrastruktury. Otevře tak cestu k extrémně nízkoenergetickým serverům ve vysoce sdružených (tzv. federativních) prostředích, což přinese snížení nároků na prostor, složitosti správy i spotřeby energie.

Jeho součástí budou tři základní komponenty pro další vývoj vysoce škálovatelných výpočetních řešení:

  • HP Redstone Server Development Platform – první z řady serverových vývojových platforem zaměřených na nasazení procesorů s extrémně nízkou spotřebou energie. V prvních serverech vyvinutých na platformě Redstone se objeví čtyřjádrové procesory Calxeda EnergyCore™ ARM® Cortex™, další modely Redstone budou obsahovat také procesory Intel® Atom™ a novější. Platforma HP Redstone podporuje více než 2 800 serverů v jediném racku, snižuje nároky na kabeláž, přepínání a nutnost připojení externích zařízení, současně nabízí o 97 % nižší složitost.(1) První modely HP Redstone by měly být v omezeném množství dostupné vybraným zákazníkům v první polovině příštího roku.
  • HP Discovery Lab – laboratoře umožňující zákazníkům experimentovat, testovat a srovnávat výkon aplikací určených pro serverovou platformu HP Redstone a další varianty zaměřené na extrémně nízkou spotřebu energie, i pro tradiční servery. První laboratoř tohoto typu bude otevřena v lednu příštího roku v Houstonu, další se objeví později na území Evropy a Asie. Díky vzdálenému a nepřetržitému přístupu mohou zákazníci spolupracovat přímo s inženýry HP a dalšími odborníky, aby mohli osobně vyzkoušet všechny výhody serverů s extrémně nízkou spotřebou energie a ověřit jejich praktické využití při naplnění požadavků konkrétních aplikací.
  • HP Pathfinder Program, součást partnerského programu HP AllianceONE, nabídne zákazníkům praktické ukázky všech možností datového centra a zároveň podpoří další rozvoj dílčích součástí projektu Moonshot v rámci otevřených průmyslových standardů. Součástí programu budou nezávislí vývojáři softwaru – partneři pro oblast výpočetních řešení, datových úložišť a síťových komponent, kteří se budou podílet na hardwarových, softwarových a technických expertízách. Mezi prvními partnery by měly být společnosti AMD, ARM Holdings, Calxeda, Canonical a Red Hat, další budou přibývat během průběžného vývoje programu.

„Objem zpracovávaných dat se exponenciálně zvyšuje a tradiční architektury již téměř nedokážou držet krok s aktuálními požadavky bez podstatného zvýšení nákladů a spotřeby energie,“ řekl Niall Dalton, ředitel společnosti High-Frequency Trading at Cantor Fitzgerald. „Společnost HP nabízí komplexní přístup k vyřešení tohoto a podobných problémů při bezkonkurenčních úsporách energie a nákladů zohledňujících i budoucí provoz rozsáhlých a datově vysoce náročných aplikací.“

Doplňující informace o projektu Moonshot jsou k dispozici v press kitu na webových stránkách www.hp.com/go/MoonshotInfrastructure.

Konvergovaná infrastruktura společnosti HP je klíčovým prvkem strategie Instant-On Enterprise, která ve světě nepřetržité konektivity umožňuje využívat technologie při veškeré spolupráci se zákazníky, zaměstnanci, partnery a občany.

O společnosti HP

HP neustále vytváří nové příležitosti k tomu, aby technologie měly smysluplný přínos pro jednotlivce, firmy, státní správu a celou společnost. Portfolio největší technologické firmy světa zahrnuje tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Konvergencí cloudu a konektivity vytváří HP perfektně provázané, bezpečné a kontextově vysoce senzitivní prostředí pro dokonale propojený svět. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

Tagged