Praha, 23. května 2012 – Dodavatel bezpečnostních řešení – divize DataGuard, společnosti PCS spol. s r. o., přináší přehled vývoje malwaru v dubnu 2012. Následující přehled mapuje nejrozšířenější škodlivé kódy na základě statistik a dalších dat hned tří renomovaných dodavatelů IT zabezpečení. (TZ)
Společnost Kaspersky Lab zveřejnila studii o zabezpečení mobilních zařízení. Zhruba 70 % majitelů tabletů a 53 % uživatelů mobilních telefonů se připojuje k internetu přes veřejné sítě WiFi, které představují potenciální bezpečnostní riziko – zejména pokud se používají pro přístup k bankovním účtům. Z průzkumu dále vyplynulo, že antivirové programy jsou nainstalovány na méně než polovině tabletů a přibližně čtvrtině smartphonů.
Top 5 – hlavní hrozby na Internetu podle Kaspersky Lab (svět)
Škodlivé URL
Trojan.Script.Iframer
Trojan.Script.Generic
Trojan.JS.Popupper.aw
Trojan.Win32.Generic
(pořadí na prvních třech místech se oproti minulému měsíci nezměnilo)
Hlavní cíle exploitů z webu podle Kaspersky Lab (svět)
Adobe Acrobat/Reader
Java
Android (root)
Adobe Flash
(nezměněné pořadí oproti minulému měsíci)
Zdroj:
http://www.securelist.com/en/analysis/204792228/Monthly_Malware_Statistics_April_2012
Podle žebříčku společnosti Eset (statistiky Eset Live Grid) byl v dubnu nejrozšířenějším malwarem HTML/ScrInject.B, kód umísťovaný na podvodné webové stránky, který se už při jejich zobrazení pokouší stahovat do počítače další škodlivý obsah. Na druhou pozici se posunul HTML/IFrame.B. INF/Autorun na 3. místě, dlouho jedna z nejrozšířenějších hrozeb vůbec, označuje škodlivé kódy, které se pokoušejí automaticky nainstalovat z infikovaného média po jeho vložení do počítače. To, zda dojde k automatickému spuštění, závisí na typu média (CD/DVD vs. USB/flash), verzi operačního systému Windows a jeho konfiguraci.
Top 5 malware podle Eset Live Grid (svět)
HTML/ScrInject.B
HTML/Iframe.B
INF/Autorun
JS/Iframe
Win32/Conficker
Top 5 malware podle Eset Live Grid (Evropa)
HTML/ScrInject.B
HTML/Iframe.B
INF/Autorun
Win32/Conficker
JS/Iframe.DA
(pořadí oproti minulému měsíci beze změny)
Zdroj:
http://www.eset.cz/cz/o-nas/pro-novinare/tiskove-zpravy/article/dubnove-hrozby-malware/
Společnost McAfee upozorňuje na další zdokonalování malwaru pro systém Android. Výzkumníci laboratoří McAfee Labs uvádějí, že tento vývoj víceméně kopíruje techniky používané útočníky na platformě Windows. Nově se tak objevil jako vektor útoku např. kanál IRC. Zatímco v minulosti se malware pro Android maskoval především za populární legitimní aplikace a podvodníci budovali za tímto účelem falešné stránky (Angry Birds, Instagram.), nyní se škodlivé kódy pokoušejí pomocí tagu IFrame vkládat i na legitimní, ale zranitelné weby.
Top 5 malware podle laboratoří McAfee Labs (celosvětově)
Artemis!226F985A2463
Generic!atr
BackDoor-EZC!lnk
W32/Conficker.worm!inf
Generic.dx
Top 5 malware podle laboratoří McAfee Labs (Evropa)
Artemis!226F985A2463
BackDoor-EZC!lnk
Generic!atr
JV/Exploit-Blacole
W32/Conficker.worm!inf
Zdroj:
http://home.mcafee.com/virusinfo/RegionalVirusInformation.aspx
Divize DataGuard, tradiční dodavatel bezpečnostních řešení špičkové kvality s přidanou hodnotou, vznikla v roce 1992. Zastupuje zahraniční výrobce komplexní antivirové ochrany. Je distributorem produktů Kaspersky Lab v ČR a SR, „Elite Partnerem“ společnosti McAfee a partnerem společnosti ESET. DataGuard je držitelem nejvyšších úrovní partnerství, které předpokládají technické a obchodní certifikace. Na základě požadavků zákazníka nabízíme širokou škálu služeb v oblasti bezpečnosti dat od analýzy bezpečnostních rizik, navržení řešení, instalace testovacích produktů až k následné realizaci doporučených postupů. Běžnou součástí všech služeb je hot-line a hot-mail servis, pravidelné kontroly nainstalovaných produktů, stálá technická pohotovost, školení zaměstnanců nebo úplný outsourcing bezpečnostních prvků.
Skupina PCS
Společnosti sjednocené pod názvem PCS se zabývají širokým spektrem činností – od komplexních služeb v oblasti zabezpečovacích a komunikačních systémů, detekce nebezpečných předmětů, přes dodávky analytických přístrojů a měřících ústředen, až po řešení bezpečnosti dat. Významnou součást tvoří vývoj vlastního ekonomického software a nemocničních informačních systémů.
Skupina PCS působí na českém a slovenském trhu již od roku 1990, zaměstnává přes 100 pracovníků a její roční obrat se pohybuje okolo 190 milionů Kč (2011). Vzájemná synergie jednotlivých činností je zárukou rozvoje a stability i do dalších let. Společnosti sídlí ve vlastních objektech v Praze, Brně a Blansku, její dceřiná společnost je aktivní v Bratislavě. Více informací najdete na www.pcs.cz
a www.pcs.sk .