Děti a informační technologie: předčí naše znalosti?

Ericsson ConsumerLab: Průzkumu se zúčastnilo 2000 mladých Američanů ve věku 13 – 17 let.

Přibližně 40 % amerických teenagerů ve věku 13 – 17 let vlastní smartphone. (TZ)

Celkem 57 % z nich uvedlo, že je pro ně velmi důležité mít přístup k internetu odkudkoliv. Na druhou stranu toto tvrzení potvrdilo jen 24 % dospělých.

30 % rodičů dětem ve věku 13 – 14 let stanovuje pravidla pro používání sociálních sítí typu Facebook, počítače či mobilního telefonu.

85 – 90 % teenagerů ve věku 13 – 17 let má dovoleno mít ve svém pokoji mobilní telefon a hudební přehrávač.

S počítači jsou rodiče přísnější. Povolení mít v pokoji počítač má 66 % 17letých chlapců a 72 % dívek.

Jaké telefony používají náctiletí ve věku 13 – 17 let [v %]:


Zdroj: Ericsson ConsumerLab, Online studie, 2000 respondentů v USA

Děti současnosti častokrát předstihnou své rodiče ve znalostech informačních technologií, což jim dává přirozený náskok a výhodu v rychlosti jednání. V dnešní době není nijak výjimečná situace, kdy dítě řeší problémy v domácnosti, které souvisí s informačními technologiemi. Možná jste se i vy ocitli v situaci, kdy vám náctiletý potomek vysvětlil jak pracovat se smartphonem nebo vám přeinstaloval systém v počítači.

Schválně, co si myslíte, kolik z nich ví, že iPod nebo mobilní telefon může být využívaný stejně jako počítač? Ví to valná většina a tato většina umí nebo se dokáže rychle a samostatně naučit používat jakékoli moderní zařízení v podobě tabletu, smartphonu nebo chytré televize. Zato rodiče jsou na tom podstatně hůře. Až 40 % dospělých potřebuje pomoci s ovládáním moderních zařízení.

Hlavním zjištěním studie není jen používání moderních informačních technologií náctiletými, ale také fakt, jak jsou děti vychovávány a co jim současný svět nabízí.

 

Poznámky pro redaktory:

Celá zpráva v anglickém jazyce: http://www.ericsson.com/res/docs/2012/consumerlab/consumerlab_teenagers_parents_and_technology.pdf

Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room

LTE mediakit: http://www.ericsson.com/thecompany/press/mediakits/lte

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě.

Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2011 činily tržby naší společnosti 226,9 miliard švédských korun (35 miliard amerických dolarů). Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress