Český trh osobních počítačů se ve třetím čtvrtletí 2012 propadl

Praha, 9. listopadu 2012 – Na českém trhu osobních počítačů (PC) došlo po roce opět k propadu. V meziročním srovnání se ve třetím čtvrtletí počet PC nově dodaných na trh snížil o 14 %. Propad postihl všechny segmenty, a to jak produktové, tak uživatelské. (TZ)

Zatímco trh notebooků ztratil přes 16 % objemu, trh stolních počítačů se zmenšil jen o desetinu, ale tento dílčí trh klesal už v předchozím čtvrtletí. Potvrzuje se tak dlouhodobější trend: s výjimkou prvního čtvrtletí tohoto roku se trh stolních počítačů zmenšuje již dva roky.

V uživatelských segmentech doznala největšího propadu poptávka ze strany velkých korporací, dvouciferný pokles postihl ale i spotřebitelskou poptávku domácností a poptávku malých podniků.

Z hlediska produktových kategorií nejvíce poklesl trh mini notebooků (tzv. netbooků), a sice na své historicky nejnižší objemy. IDC očekává další propady tohoto typu počítačů – mini-notebook se jako produkt blíží konci svého životního cyklu a začínají ho nahrazovat inovativní produkty jako ultra tenké notebooky. Dynamicky roste také trh stolních počítačů typu all-in-one.

Co stálo za propady na trhu PC? Faktorů spolupůsobilo více: trh se chystá na nový operační systém (OS), v souvislosti s tím bylo zapotřebí snížit hladinu zásob se starým OS. Vedle toho byl trh ochromen velice negativním spotřebitelským sentimentem. Jak již bylo uvedeno, trh vřele přijímá inovace – i přes špatný spotřebitelský sentiment se tedy velice dobře daří tabletům, které stále více kanibalizují trh počítačů. Svojí roli sehrály i značné meziroční výkyvy směnného kursu, nedostatek velkých projektů, omezená dostupnost evropských fondů (ESF) v důsledku korupčních afér, jakož i všeobecná nejistota v evropském prostoru v souvislosti s evropskou dluhovou krizí.

Největší objemy osobních počítačů dodala na český trh ve třetím čtvrtletí opět společnost HP, která dominovala také trhu stolních počítačů. Druhé místo v počtu dodaných PC obsadila společnost Acer Group, která zároveň dodala největší počet notebooků. Jako třetí se co do počtu PC umístila společnost Lenovo, která dosáhla svého historicky nejvyššího tržního podílu na trhu stolních počítačů.

  dodavatel % dodaných ks
Česká republika, 2012 Q3 HP 21.5%
Acer Group 19.9%
Lenovo 18.1%
ostatní dodavatelé 40.6%

Zdroj: IDC, 2012

Autor komentáře: Petr Švagrovský, analytik společnosti IDC pro český a slovenský trh osobních počítačů

O společnosti IDC

IDC je přední mezinárodní analytická a poradenská společnost specializovaná na trhy informačních a komunikačních technologií. Již více než 48 let pomáhá IT odborníkům, manažerům a investorům kvalifikovaně rozhodovat o investicích do IT a vytvářet úspěšné obchodní strategie. Zaměstnává přes 1000 analytiků ve více než 110 zemích světa. IDC je součástí mezinárodní skupiny IDG, která se zabývá publika