Analýza: Elektřina zdraží o 4,1 %, víc než se čekalo

Průměrná domácnost zaplatí v příštím roce za elektřinu zhruba o pět set korun víc než loni. Vyplývá to z  analýzy nejnovějších ceníků, kterou provedl magazín Ceny energie. Původní odhad Energetického regulačního úřadu byl 2,4 %, dodavatelé ale snížili cenu za dodávku elektřiny méně, než se očekávalo. Do nárůstu ceny se promítne i očekávané zvýšení DPH. (TZ)

Vyšší účet o pět set korun ročně

Na rozdíl od úřadu jsme zkoumali opravdu reálná data z ceníků pro příští rok a počítali s vládou prosazovanou výší DPH,“ uvedl Jan Morkes z portálu Ceny energie, který pomáhá spotřebitelům orientovat se v nabídkách dodavatelů energie. Z dat vyplynulo, že běžná čtyřčlenná rodina se spotřebou 2 500 kWh zaplatí letos průměrně 13 556 Kč, loni to bylo o 537 Kč méně.

Cena rostla kvůli vyšším poplatkům za obnovitelné zdroje, poplatkům za správu sítě a kvůli zvýšení DPH. Naopak silová elektřina mírně zlevňovala. „Energetický úřad odhadoval, že na neregulovaných platbách zákazníci ušetří 5,2 %, ve skutečnosti to bude o něco méně, protože někteří dodavatelé zachovali loňské ceny,“ dodal Morkes.

Analýza pracuje s plánovaným zvýšením DPH o jeden procentní bod, které se odrazí i na účtech za elektřinu. Pokud by od začátku roku platila jednotná sazba DPH 17,5 %, zvýší se domácnostem účty za elektřinu pouze o 1,1 %.

Změna dodavatele? Úspora 8 %

Kolik v příštím roce zaplatí za elektřinu, mohou lidé ovlivnit i výběrem dodavatele. Konkurence mezi více než 30 společnostmi na trhu umožňuje zákazníkovi ušetřit zhruba 8 % celkové ceny. „V případě naší modelové domácnosti byl rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší nabídkou 1093 Kč, někteří lidé tak mohou správným výběrem dodavatele oproti letošku ušetřit,“ prozradil Petr Woff, analytik Ceny energie.

Tabulka: Zvýšení ceny elektřiny pro domácnosti v roce 2013*

2012 2013 Změna

 

běžná domácnost (elektřina na osvětlení, spotřebiče) 13 022 Kč 13 559 Kč + 537 Kč (+ 4,12 %)

 

elektřina na vytápění rodinného domu přímotopy 65 989 Kč 69 030 Kč + 3 041 Kč (+ 4,61 %)

*Vychází ze srovnání dat od všech 23 dodavatelů elektřiny na českém trhu, kteří doposud zveřejnili ceníky na rok 2013. V případě zájmu jsme schopni dodat další, podrobnější data.

Metodika srovnání

Zdrojová data: Oficiální ceníky dodavatelů pro rok 2012 a 2013, kategorie domácnosti
Modelové příklady:
A) Standardní domácnost
– 3 osoby, byt
– D02d sazba (standardní sazba, využívaná cca 66 % českých domácností)
– spotřeba 2 500 kWh ročně
B) RD vytápěný přímotopy
– 4 osoby v rodinném domě
– D45d sazba (speciální sazba pro domácnosti vybavené přímotopným vytápěním)
– spotřeba 23 320 kWh (nízký tarif), 1 080 kWh (vysoký tarif) ročně

Komentář:

Analýza srovnává celkové roční náklady za elektřinu pro dva uvedené modelové příklady domácností. Celkové roční náklady zahrnují cenu za silovou elektřinu, cenu za distribuci, všechny povinné poplatky, daň z elektřiny, DPH (21 %). V případě některých dodavatelů i další povinné poplatky.

Srovnání je absolutně nezávislé a vychází z ceníků dodavatelů a výše povinných poplatků stanovovaných Cenovými rozhodnutími ERÚ (www.eru.cz).

Celkové roční náklady se liší v jednotlivých krajích. Výše uvedené ceny jsou proto průměrem 3 regionů (oblast ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PREdistribuce). Kvůli tomu se ceny v jednotlivých regionech mohou lišit. Konkrétní data pro jednotlivé regiony najdete na www.cenyenergie.cz.