Report GFI Software: phishingové útoky na sociální sítě budou jedním z hlavních bezpečnostních problémů roku 2013

PRAHA – 27. února 2013 – Společnost GFI Software, přední poskytovatel infrastruktury pro malé a středně velké podniky (SMB), identifikovala ve svém aktuálním VIPRE Reportu řadu nových útoků zaměřených na sociální sítě. K těm nejčastějším patří phishingové zprávy na Twitteru a Facebooku či spamové zprávy se škodlivým obsahem ve formě pozvánky v rámci sítě LinkedIn. (TZ)

„Značky populárních sociální sítí se vryly uživatelům do paměti a toho využívají kyberzločinci k hledání nových způsobů maskování během útoků na uživatele,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii GFI Česká republika Slovensko. „Stále více mladých lidí, kteří vstupují do zaměstnání, přemýšlí o sociálních sítích jako o standardní součásti svého každodenního života. Tím, že se zaměřují na sociální sítě, mohou útočníci zvýšit své šance napadením velkého počtu uživatelů, kteří si nevědomky stáhnou malware na svá PC a mobilní zařízení, a tím také ohrožují podnikové sítě. Navíc útočníci mohou získat informace o osobním účtu uživatele a tak se dostat i k mnoha dalším potenciálním obětem.“

Například uživatelé Facebooku se aktuálně stali cílem spamové kampaně, v rámci které bylo potenciálním obětem sdělováno, že přestoupili pravidla sociální sítě „otravným a agresivním“ chováním vůči jiným uživatelům. Bylo jim nařízeno potvrdit informace o svém účtu, aby nebyli odstraněni z Facebooku. Uživatelé, kteří klikli na odkaz ve zprávě, se dostali na webovou stránku vysvětlující, že musejí dokončit „bezpečnostní kontrolu“ zadáním identifikovatelných osobních informací a přístupových údajů do Facebooku. Nakonec musel uživatel zadat prvních šest číslic své platební karty bez ohledu na to, zda v minulosti zakoupili na Facebooku kredit nebo ne. Po zadání prvních šesti číslic měly oběti poskytnout zbytek čísla karty k verifikaci svého účtu a následně byla stejná spamová zpráva zaslána na seznam jejich přátel na Facebooku.

Využívání Facebooku je dnes rizikové i z podnikového pohledu, který se dnes pro některé firmy stává se primárním médiem podnikové komunikace. Často jej tedy nelze jen plošně zakázat, ale je třeba jej lépe řídit, například blokováním Facebook Apps či chatu. Podnikové sítě mohou být obecně ohroženy facebookovými zprávami obsahujícími malware, které díky své webové povaze nejsou zachyceny na poštovním serveru, a jedinou šancí pak zůstává antivir na klientském zařízení.

Na jiné sociální síti, LinkedIn, zase členové, kteří se označili jako majitelé společností, dostali spamovou zprávu upozorňující na pozvánku zaslanou jejich zaměstnancem. Kliknutím na odkaz v e-mailu se uživatelé dostali na škodlivé stránky obsahující malware, který oslabil jejich systémy. Uživatelé, kteří na odkaz neklikli nebo měli aktualizovaný software na svém počítači, byli méně zranitelní.

VIPRE Report je sestavován z údajů zasílaných z počítačů desítek tisíc zákazníků produktu VIPRE Antivirus, které jsou součástí automatizovaného sledovacího systému GFI ThreatNet.

Více informací o řešení VIPRE Antivirus naleznete na http://www.vipreantivirus.cz/

O GFI Česká republika a Slovensko

GFI je na českém a slovenském trhu zastoupena pobočkou GFI Česká republika a Slovensko se sídlem v Hradci Králové, jež dodává produkty a řešení GFI prostřednictvím rozsáhlé sítě svých autorizovaných prodejců. Vedle nabídky on-premise řešení koncovým zákazníkům dodává také infrastrukturu poskytovatelům řízených služeb umožňující zvýšit jejich obrat a koncovým zákazníkům využívat výhod cloudových řešení. GFI Česká republika a Slovensko poskytuje také servisní služby a služby technické podpory. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.cz.

O GFI

GFI Software je předním softwarovým vývojářem. Malým a středním podnikům nabízí jednotný zdroj řešení pro oblast webové a emailové bezpečnosti, archivace, zálohování a faxování, síťového a bezpečnostního softwaru i hostovaných technologií. Produkty GFI jsou dostupné formou softwaru, v rámci cloud architektury (model SaaS) nebo jako hybridní řešení nabízející to nejlepší z obou těchto modelů. Díky technologiím s řadou ocenění, vstřícné cenové politice a silnému zaměření na požadavky SMB sektoru uspokojuje GFI potřeby produktivity a kontinuity vyžadované podniky po celém světě. Společnost má pobočky v USA, Velké Británii (Londýn a Dundee), Rakousku, České republice, Austrálii, Filipínách, na Maltě a dalších částech světa, které se starají o stovky tisíc instalací. Obchodní model společnosti GFI je postaven na nepřímém prodeji přes partnerský kanál čítající celosvětově tisíce partnerů. Společnost je také Microsoft Gold Certified Partnerem. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.com.