Současnost a budoucnost filmu aneb televize a notebooky ještě širokoúhlejší než širokoúhlé

Všimli jste si, že filmové pl átno v kinech je při filmech ještě mnohem širokoúhlejší než vaše širokoúhlá televize? Kdy budeme mít doma televizory odpovídající tomuto standardu? Těmto podmínkám se začínají přizpůsobovat výrobci televizí a notebooků. (TZ)

 • Je to přibližně 5 let, kdy většina z nás měla doma klasickou „neširokoúhlou“ televizi formátu 4:3. Většina filmů převzatých z filmových pláten byla vysílána s černými pruhy, abychom mohli vidět a vychutnat si celý obraz. Tím se ovšem zmenšovala úhlopříčka obrazu a na malých televizích se obraz stával ještě menším. Pro „lepší“ obraz mnozí z nás zvětšovali s využitím funkcí televizoru obraz na celou obrazovku, čímž jsme zase přicházeli o krajní části obrazu.

 • Filmy naproti tomu vznikají již bezvýhradně v širokoúhlém formátu.

Jak vznikl širokoúhlý formát 16:9

 • Před časem vznikla sáhodlouhá diskuze ohledně formátu, který bude zaveden jako standard. Zvítězil formát 16:9, který dnes známe jako HDTV.

 • Málokdo předpovídal formátu 16:9 světlou budoucnost, ten se navzdory tomu stal v poměrně krátké době nejzásadnější formou vysílání současnosti. Tomu přispěla jistě i investice Evropské unie pro podporu tohoto vysílání ve výši 228 milionů Eur.

 • Přestože i dříve existovaly klasické širokoúhlé televizory, teprve příchod plochých televizí přinesl širokoúhlý formát masově do našich domovů. V roce 2009 se širokoúhlé televize a počítačové monitory 16:9 staly nejprodávanějším formátem zobrazovacích zařízení na světě.

 • K rozvoji tohoto formátu přispěl u nás i přechod na pozemní digitální vysílání, které přineslo mimo jiné širokoúhlé televizní vysílání většiny pořadů. Všichni jsme řešili dilema, jestli dovybavit stávající televizi digitálním DVB-T tunerem a systém řídit nepohodlně dvěma dálkovými ovladači, nebo tuto změnu vysílání použít jako „záminku“ pro pořízení nové ploché širokoúhlé televize s integrovaným digitálním tunerem.

Co dál? Televize a notebooky ještě širokoúhlejší aneb přichází formát 21:9

 • Ať si kdo chce co chce říká, pravdou je, že širokoúhlý formát obrazu přináší lepší zážitek z filmu, protože obraz zahrnuje větší pozorovací úhel a my ho tak vnímáme intenzivněji. Snad i proto byly pro filmová plátna použity již dávno formáty mnohem širokoúhlejší, než dnes všeobecně známe z televizorů – mezi nimi vyniká formát 21:9 (respektive formáty 2,35:1 až 2,40:1, které lze zjednodušeně označit jako 21:9)

 • Proč vlastně máme sledovat filmy na širokoúhlé televizi ve formátu 16:9 (který nám někdo nadiktoval), když jejich originál zahrnuje ještě větší plochu obrazu? Výrobci DVD filmů a my sami stojíme vlastně před stejným kompromisem, jako před lety. Budou výrobci filmů dávat přednost distribuci filmů oříznutých na formát 16:9? A pokud se již někteří rozhodli a na trhu jsou filmy v originálním formátu, budeme my doma sledovat obraz na širokoúhlé televizi zase s černými pruhy, nebo si ho budeme zvětšovat a přijdeme o jeho kraje?

 • To už dávno není jen řečnická otázka a řešení je na světě. Světu byl již v roce 2010 představen koncept širokoúhlé televize Philips 21:9, který si již můžete koupit. Na veletrhu CES 2012 byl odhalen i první skutečný notebook na světě s tímto poměrem stran obrazovky – Toshiba Satellite U840W s displejem o úhlopříčce 36,6 cm, který je pro sledování filmů vybaven kvalitními stereo reproduktory  harman/kardon. Tento ultrabook je nyní již také reálně na trhu.

 • Proč notebook? Protože dnešní doba přináší mimo jiné i stále rostoucí popularitu sledování filmů na cestách s využitím mobilních zařízení. Filmy sledujeme na počítačích, tabletech a dokonce i v mobilních telefonech.

21:9 – praktický i pro práci

 • Formát displeje 21:9 nemusí najít u počítačů uplatnění však zdaleka jen pro sledování filmů. Při použití tohoto zobrazení se na jednu obrazovku vejdou dvě plnohodnotné strany běžného formátu papíru.

 • Větší plocha obrazovky znamená také možnost zobrazení více informací bez nutnosti přeskakovat mezi otevřenými okny.

Stojíme nyní u prvních zařízení nového standardu, který za nějaký čas bude součástí našich domácností? Je čas na to, abychom pořizovali nové zařízení formátu 16:9, nebo máme čekat? Na tyto otázky si musí v tuto chvíli každý odpovědět jen a jen sám…